Britanski ljevičarski list The Guardian u srijedu ponovno je iznio optužbe na račun hrvatske policije glede navodne brutalnosti prema ilegalnim migrantima na granici s Bosnom i Hercegovinom. Ovaj sedmi puta, The Guardian tvrdi da su ilegalni migranti s balkanske rute navodno su bičevani, opljačkani i seksualno zlostavljani od pripadnika hrvatske policije, što je iz MUP-a demantirali.
Tko stoji iza Danskog vijeća za izbjeglice?
The Guardian se pozvao na Dansko vijeće za izbjeglice (DRC), koje nije Vladino tijelo, već nevladina organizacija osnovana 1956. godine.
Riječ je o takozvanoj “kišobran organizaciji”, koja okuplja niz organizacija, a to su redom: ADRA, Amnesty International, CARE Denmark, Konfederacija danskih zaposlenika, Danska gospodarska komora, Danish People’s Aid, Dansko udruženje za obrazovanje odraslih, Dansko društvo pisaca, Vijeće danskih umjetnika, Dansko vijeće za mlade, Sindikat danskih učitelja, Sindikat danskih glazbenika, Židovsko društvo Danske, FH, FOA, DanChurchAid, LGBT Danska i UNICEF Danska.
Radi se o izrazito moćnoj organizaciji koja je samo za pomoć migrantima u Venezueli dobila preko 8 milijuna eura od institucionalnih donatora poput UN-a, američkog OFDA, europskog ECHO-a.
Prihodi od 3.2 milijarde danskih kruna
Sveukupni prihodi DCR-a u 2019. godini iznosili su 3.2 milijarde danskih kruna. Ova organizacija ima preko 700 zaposlenika, od čega je oko njih 590 zaposleno preko ekskluzivnog ugovora s UN-om.
Zanimljivo, u godišnjem izvješću navodi se kako je DRC otvorio ured u BiH 2019. godine RC je otvorio urede u Bosni i Hercegovini 2019. i to nakon što u toj zemlji nije bio prisutan gotovo cijelo desetljeće.
>Da, Maja Sever je plasirala lažnu vijest o djevojčici iako je ‘bila na terenu’
“DRC se ponovno vratio jer su mnogi tražitelji azila i migranti pokušavaju ući u EU prelaskom hrvatske granice. Ovdje DRC savjetuje o zdravstvenoj zaštiti i štiti ljude koji žive u prihvatnih centara. U sklopu projekata lobiranja, koji su uglavnom usmjereni na institucije EU, DRC bilježi ilegalne i nažalost često nasilne napade na tražitelje azila
i migranata na europskim granicama i podsjeća dužnosnike na njihovu odgovornost.
Podsjetimo, ovo nije prvi put da Guardian objavljuje optužbe protiv hrvatske policije za brutalnost prema migrantima, za koje se nije pokazalo da su točne. U članku Već viđeni obrazac The Guardiana o hrvatskoj policiji i migrantima: Koje je još lažne vijesti objavljivao britanski medij?, možete pročitati prethodnih šest napada na hrvatsku policiju u režiji The Guardiana u razdoblju od dvije godine, a koje je MUP odlučno demantirao.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.