Tko su Jakovina, Prosoli Stojkovska i Mrduljaš, članovi UV Muzeja grada Zagreba koje je postavio Tomašević?

Foto: fah, snimka zaslona, Facebook/Rovinj Photodays, arhitekt.hr; fotomontaža: narod.hr

Djelatnici Muzeja grada Zagreba u ponedjeljak su se otvorenim pismom obratili gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću izražavajući svoje nezadovoljstvo prijedlogom nove ravnateljice Muzeja, Ane Kutleše, navodeći da je Upravno vijeće Muzeja donijelo tu odluku protuzakonito. U Upravnom vijeću, podsjetimo, većinu čine članovi koje imenuje Grad Zagreb, a to su Iva Prosoli Stojkovska, Tvrtko Jakovina i Maroje Mrduljaš. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Poštovani gradonačelniče, čini nam se da je izbor ravnatelja/ravnateljice Muzeja grada Zagreba tek puka provedba političke agende preuzimanja kulturnih institucija s vrha Možemo, a ne briga za javni interes. Unatoč jasnom i argumentiranom otporu kolektiva da se za ravnateljicu imenuje osoba koja ima upitne kompetencije i u svom radu nije pokazala afirmativni stav prema Muzeju, ljudi od Vašeg povjerenja u Upravnom vijeću nastoje oktroirati Anu Kutleša. Vjerujemo da od Vas imenovani trojac u Upravnom vijeću nisu usamljeni jahači, već uživaju podršku s vrha (…) Ana Kutleša predstavnica je zagrebačke aktivističke scenečije je djelovanje obilježeno političkom ideologijom“, ističe se u otvorenom pismu kolektiva Muzeja grada Zagreba upućenom u ponedjeljak gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću.

U nastavku smo izdvojili neke informacije o troje članova Upravnog vijeća MZG, koje je imenovao Tomašević, a koji sada predlažu Anu Kutlešu za ravnateljicu.

Iva Prosoli Stojkovska

“Petnaestogodišnje iskustvo u prevođenju i pisanju. Specijalizirana za tekstove iz kulture, umjetnosti, arhitekture, ali i politike i svakodnevnih sadržaja. Višegodišnja suradnja s različitim medijima i ustanovama u kulturi.” – stoji o Ivi Prosoli Stojkovskoj na stranicama Star of Service.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iva Prosoli Stojkovska doktorirala je 2018. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu s temom disertacije “Monografska obrada umjetničkog opusa Toše Dabca”. Osim te disertacije, ima objavljena još dva znanstvena rada: “Izlaganje traume: Komunikacijski principi fotografskih serija Neplodna tla Sandre Vitaljić i Srebrenica – genocid u srcu Europe Tarika Samaraha” i “Industrijska fotografija Toše Dabca šezdesetih godina dvadesetog stoljeća”.

Viša je kustosica i voditeljica Zbirke novije fotografije i Zbirke foto opreme u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu.

Tvrtko Jakovina

Tvrtko Jakovina, povjesničar s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, poznat je po izjavama u prilog totalitarnoj komunističkoj Jugoslaviji i njezinom diktatoru Josipu Brozu Titu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirajući jednom prilikom dr. sc. Zlatka Hasanbegovića, Jakovina je rekao:

“Duboka fascinacija postjugoslavenskih političara Jugoslavijom i Titom – koja može biti i negativna, pogledajte Hasanbegovića! – pokazuje frustriranost naših malih, zatvorenih društava, koja doista nemaju ne samo lidere Titovog formata, nego i ulogu u svijetu kakvu je imala Jugoslavija. Bojim se da će ta frustracija još zadugo ostati. Kao povjesničar, upravo sam od toga i krenuo: prošlost proučavamo ne da bi je ponovili, nego da bi je se oslobodili”.

Krajem 2018. Jakovina je objavio u Globusu manifest, a koji i u intervjuu za Glas Istre ponavlja: “Da biste bili ‘pravi’ domoljub u Hrvatskoj, morate biti etnički Hrvat, deklarirati se kao katolik (ali ne morate živjeti kao kršćanin), morate biti glasni nacionalist i mrziti Srbe. Ispunjavate li sve te uvjete, dopušteno vam je lagati, pa čak i ubiti za Hrvatsku. U takvoj ‘domoljubnoj’ Hrvatskoj nema mjesta za uzorne građane”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Za razliku od brojnih mojih kolega povjesničara koji djeluju politički, ja nisam politički organiziran, nego sam samo liberalan, za otvoreno društvo. Međutim, to je kod nas antidomoljubno. Dakle, sve što je otvoreno svijetu, suradnji i nije mrzilačko postaje, nažalost, lijevo i kao takav ne možete biti dobar Hrvat”, tvrdi Jakovina.

Maroje Mrduljaš

Arhitekt Maroje Mrduljaš predavač je na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu.

Na stranicama Fakulteta u njegovoj biografiji piše:

“Diplomirao i doktorirao na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Autor je i urednik više knjiga o arhitekturi i dizajnu: Fiume Fantastica, Tadao Ando: Transcending Oppositions, Modernism In-Between: Mediatory Architectures of Socialist Yugoslavia (s V. Kulić), Dizajn i nezavisna kultura (s D. Vidović), Suvremena hrvatska arhitektura – testiranje stvarnosti i drugih. Od 2005. je urednik časopisa Oris.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegovi su tekstovi objavljeni u vodećim međunarodnim arhitektonskim časopisima Vesper, A+U, Archithese, Bauwelt, db i Domus, Architecture Australia, Materia Arquitectura i drugima.

Bio je kustos i istraživač na izložbama Toward Concrete Utopia (MoMA NY), Sunčana Strana Modernizma 1 i 2 (DESSA Ljubljana), SOS Brutalism (DAM Frankfrukt), Umjetnost 1960-ih u Hrvatskoj (MUO Zagreb), Vjenceslav Richter (MSU Zagreb), 3LHD – Interakcije (MSU Zagreb), Podizanje zavjese: srednjoeuropske arhitektonske mreže (Bijenale arhitekture u Veneciji 2014.), Nedovršene modernizacije: Između utopije i pragmatizma (UG Maribor), Balkanology (SAM Basel), Modeli stanovanja: eksperiment i svakodnevni život (Kunstlerhaus, Beč) i drugim.

Predavao je i bio gost-kritičar na više međunarodnih sveučilišta i institucija: ETH Zurich, KIT Karlsruhe, COAC Barcelona, ETSA Madrid, AZW Wien, RIBA London, Berlage Institute Rotterdam i drugima.

Koautor je dvije sezone međunarodno zamijećenih dokumentarnih filmova Betonski spavači o zanemarenoj poslijeratnoj modernističkoj arhitekturi u regiji bivše Jugoslavije.
Dobitnik je četiri nagrade Neven Šegvić Udruženja hrvatskih arhitekata za kritički i teorijski rad.”

Mrduljaš je nezavisni ekspert nagrade EU za arhitekturu Mies van der Rohe i član odbora stručnjaka Europske nagrade za urbani javni prostor.”

Na stranicama Hrvatskog dizajnerskog društva stoji, između ostalog, da je bio član kustoskog tima izložbe “balkanology” o arhitekturi i urbanim fenomenima na prostorima zemalja bivše Jugoslavije, Schweizerisches Architekturmuseum, basel, 2008. te da je predavao u Hrvatskoj i inozemstvu, među ostalim, u Skopju i Beogradu.

Što su djelatnici MGZ poručili Tomaševiću?

Podsjetimo, djelatnici Muzeja grada Zagreba javnosti su prvo Otvoreno pismo povodom petog natječaja za izbor ravnatelja Muzeja koje potpisuju s “Radnici Muzeja grada Zagreba” uputili u četvrtak, 4. studenoga.

Prvim pismom zaposlenici Muzeja grada Zagreba ukazuju na nepravilnosti tijekom posljednjeg natječaja i protuzakonito donijete odluke Upravnog vijeća Muzeja (UV MGZ) koje je za novu ravnateljicu predložilo Anu Kutlešu, iz udruge Blok, a koja je naknadno, dakle nakon zaključenog natječaja, nadopunjavala natječajnu dokumentaciju, iako to zakonski nije smjela činiti.

Iz dostupnih medijskih objava Ana Kutleša sebe naziva “kustosicom” iz kustoskog kolektiva BLOK, jednako kao što se Udruga Tomislava Tomaševića iz koje je kandidiran za mjesto zagrebačkog gradonačelnika nazivala Institutom.

Komentar Jure Gašparca

Na svom facebook profilu kolekcionar antikviteta jura Gašparac komentirao je optužbe Možemo na račun aktualne ravnateljice i zaposlenika Muzeja koji su se javno suprotstavili imenovanju Ane Kutleše.

“Da nije tragično bilo bi smiješno” – napisao je i dodao:

“Da je unatoč gotovo cijele obitelji pobijene u holokaustu autorica stalnog postava Muzeja grada Zagreba, gospođa Nada Kraus Premerl “ekstremno desni pseudoznanstveni milje”, mislim da nas o tako čemu ne bi baš nitko iz struke informirao da se sad odnekud “odozdo” nije ukazao unikum velestručnosti Ane Kutleše, vaše kandidatkinje za ravnateljicu MGZ, koja u svom programu kaže:

“Postojeći stalni postav pati od niza problema, počev od sadržaja koji se dobrim dijelom nastavlja na veličanje pojedinih ličnosti na pozicijama moći, bez interesa za dinamiku društvenih odnosa “odozdo”, a u prikazivanju Drugog svjetskog rata donosi teze nekritički preuzete iz ekstremno desnog pseudoznanstvenog miljea”.

P.S. Nego, tko su sad aktivisti… Kad su aktivisti postali vlast?… …sve dok, a nije im ovo prvi put, iz ovoga im “ideološkog” primjera gaženja struke… mogu, nažalost samo zaključiti da sam prvi među krivcima što su ih, dajući im svoj glas, doveli na vlast”.

Otvoreno pismo

Otvoreno pismo kolektiva Muzeja grada Zagreba gradonačelniku Tomaševiću u nastavku pročitajte u cijelosti:

Poštovani gradonačelniče Tomašević, obraćamo Vam se zbog jednostrane odluke članova Upravnog vijeća (koje ste osobno imenovali), a slijedom koje će Vam predložiti imenovanje Ane Kutleša za ravnateljicu Muzeja grada Zagreba.

Iva Prosoli Stojkovska, Tvrtko Jakovina i Maroje Mrduljaš – osobe koje ste imenovali i koje čine većinu u Upravnom vijeću Muzeja grada Zagreba – odlučile su predložiti Vam imenovanje Ane Kutleša između šest prijavljenih kandidata na natječaju za ravnatelja/ravnateljicu.

Učinili su to unatoč upozoravanju predstavnika Stručnog vijeća i predstavnika svih radnika Muzeja u Upravnom vijeću da na natječaju konkuriraju kandidati s daleko boljim biografijama i kvalitetnijim prijedlozima programa rada Muzeja.

Članovi Upravnog vijeća iz Muzeja upozorili su i da je Ana Kutleša predala nepotpunu dokumentaciju te stoga nije dokazala deset godina rada u kulturi, obrazovanju i znanosti, što je bio jedan od uvjeta da uopće bude kandidatkinja na natječaju za ravnatelja/ravnateljicu.

Ana Kutleša predstavnica je zagrebačke aktivističke scenečije je djelovanje obilježeno političkom ideologijom. Udruga BLOK, u kojoj radi, organizira „političke škole za umjetnike“ kao „obrazovni program“ kojim se nudi indoktrinirani pristup politizaciji umjetnosti i kulture s namjerom „politiziranja i poticanja na angažman umjetničkih i kulturnih radnika“.

Iza programatske sintagme o „borbi za bolje radne uvjete kulturnih radnika“ i iz djelovanja BLOK-a razotkriva se aktivizam usmjeren protiv kapitalizma, ali i neutemeljena radikalna kritika rada radnika u kulturnim ustanovama.

Krug bliskih suradnika Ane Kutleša neutemeljeno javno proziva radnike Muzeja grada Zagreba na društvenim mrežama za „uhljebništvo“, neznanje, nerad, antisemitizam, „desničarenje“ i reviziju povijesti, a u medijima se ideološki obračunava s njihovim tobože neangažiranim radom koji nije na tragu promišljanja nove ljevice. Neki od suradnika Ane Kutleša širili su mržnju na Facebooku Muzeja grada Zagreba, a na društvenim mrežama izjavljivali su da će „preuzeti“ Muzej nakon pobjede Možemo na izborima.

Iz svega navedenog iščitavaju se predrasude prema radnicima Muzeja na ideološkoj osnovi te otpor i agresivni pristup prema Muzeju kao prema imaginarnom bastionu svega lošega, koji treba osvojiti, srušiti i preoblikovati da bi počeo djelovati politički „ispravno“ po viđenju manjine. Povrh svega, iščitava se nepoznavanje poslanja i rada muzejske ustanove. Anu Kutleša, koju za ravnateljicu zagovaraju imenovani članovi Upravnog vijeća, teško je odvojiti od gore navedenoga.

Poštovani gradonačelniče, čini nam se da je izbor ravnatelja/ravnateljice Muzeja grada Zagreba tek puka provedba političke agende preuzimanja kulturnih institucija s vrha Možemo, a ne briga za javni interes.

Unatoč jasnom i argumentiranom otporu kolektiva da se za ravnateljicu imenuje osoba koja ima upitne kompetencije i u svom radu nije pokazala afirmativni stav prema Muzeju, ljudi od Vašeg povjerenja u Upravnom vijeću nastoje oktroirati Anu Kutleša. Vjerujemo da od Vas imenovani trojac u Upravnom vijeću nisu usamljeni jahači, već uživaju podršku s vrha.

Poštovani gradonačelniče, od Vas smo očekivali depolitizaciju kulture naivno vjerujući u predizborna obećanja o uvažavanju struke, znanja, profesionalnih integriteta te potrebe ojačavanja uloge stručnih vijeća kulturnih institucija, kao i u provedbu poštenih natječaja. Mi radnici Muzeja grada Zagreba pozivamo Vas da za ravnateljicu Muzeja imenujete Zvjezdanu Antoš, muzejsku profesionalku s višedesetljenim iskustvom rada u muzejskoj struci.

Iza kolegice Antoš stoje brojni međunarodni projekti financirani novcem iz europskih fondova, deseci izložbi, stručnih i znanstvenih radova.

Dajemo podršku izboru naših predstavnika u Upravnom vijeću. Smatramo da su Vaši ljudi od povjerenja u Upravnom vijeću Muzeja grada Zagreba – Iva Prosoli Stojkovska, Tvrtko Jakovina i Maroje Mrduljaš – donijeli pristranu odluku.

Smatramo da jednostranim predlaganjem Ane Kutleša za ravnateljicu pokazuju omalovažavanje muzejske struke, nedostatak zrelosti u odlučivanju te nedostatak političke mudrosti koja se očekuje od članova Upravnog vijeća imenovanih od strane osnivača.

Teško se stav Ive Prosoli Stojkovske, Tvrtka Jakovine i Maroja Mrduljaša može opravdati javnim interesom. Stoga molimo da u Upravno vijeće imenujete koncilijantne osobe koje će uvažavati mišljenja predstavnika Stručnog vijeća i čitavog kolektiva u tom tijelu.

Smatramo da je u interesu građana Zagreba i kolektiva Muzeja smirivanje stanja, a ne radikalizacija. Nadamo se da radikalizam članova Upravnog vijeća koje ste imenovali ne odražava Vaš osobni stav i stav gradske uprave jer bi to značilo poraz za velik dio građana koji su Vam ukazali povjerenje na izborima u svibnju.

Poštovani gradonačelniče, ovo otvoreno pismo ne možemo potpisati jer je Ured gradonačelnika zabranio javno istupanje zaposlenicima zagrebačkih kulturnih institucija bez znanja i odobrenja Vaše glasnogovornice. Sve izneseno u otvorenom pismu provjerljivo je iz javno dostupnih podataka na društvenim mrežama i na Internet stranicama.

Radnici Muzeja grada Zagreba U Zagrebu, 8. studenoga 2021.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.