Todorić najavio borbu protiv izručenja: ‘Došao sam u Englesku s određenim ciljem’

Foto: Fah

Westiminsterski sud u ponedjeljak je odobrio izručenje Hrvatskoj odbjeglog osnivača Agrokora Ivice Todorića, koji je najavio da će iskoristiti sva pravna sredstva kako bi to izbjegao, ali i istaknuo da ga se unatoč tome može uskoro očekivati u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Grmoja: ‘Zaključak suda potvrdio da je politika štitila Todorića’

Sutkinja Westminsterskog suda Emma Arbuthnot odobrila je izručenje Ivice Todorića Hrvatskoj, ne prihvativši nijedan argument Todorićeve obrane, osim što je pokazala razumijevanje za iskaz njegove odvjetnice Jadranke Sloković koja je u svom svjedočenju rekla da su u DORH-u još na početku istrage govorili da će njezin branjenik biti optužen.

Osnivač Agrokora ima sedam dana za žalbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ročištu održanom 10. travnja, saslušana su dva svjedoka Todorićeve obrane, ekonomski stručnjak koji se bavio tranzicijskim zemljama William John Bartlett i odvjetnica Jadranka Sloković.

Todorićeva obrana je kroz njihova svjedočenja nastojala dokazati postojanje političkih motiva za njegov progon, zatim da u Agrokoru nije bilo financijskih nepravilnosti te da DORH još nema dovoljno čvrstih dokaza za potvrđivanje optužnice.

Slijedom toga bi Todorić, u slučaju izručenja, mogao u zatvoru čekati na presudu do tri i pol godine a ne bi mogao platiti jamčevinu za obranu sa slobode jer mu je sva imovina zamrznuta, stajalište je obrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naređujem izručenje gospodina Ivice Todorića Hrvatskoj. On sada ima rok od sedam dana u kojem može uložiti žalbu”, rekla je sutkinja na kraju presude koja je napisana na 17 stranica.

Nisam našla dokaze o političkoj motivaciji progona. Nije bilo bliske uključenosti političara u Agrokoru. Jedan političar je bio viši financijski nadzornik, a jedan je podnio tužbu protiv optuženika i tvrtke. Prihvaćam da afera Agrokor ima političku dimenziju, budući da on predstavlja 15 posto hrvatskog BDP-a, ali progon, koji se temelji na otkrivenim dokazima, nije rađen pod političkim pritiskom”, stoji u obrazloženju presude.

Sutkinja je odbacila argument svjedoka obrane, ekonomskog stručnjaka koji se bavio tranzicijskim zemljama Williama Johna Bartletta koji je tvrdio da je hrvatska vlada trebala spriječiti prekomjerno širenje Agrokora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Agrokor je neovisno poduzeće, koje je pokrenuo optuženik i on je donosio odluke”, navodi sutkinja.

Po izricanju presude o izručenju, sutkinja je rekla da se još mora odlučiti hoće li dopustiti Todoriću da okončanje žalbenog postupka čeka u pritvoru ili na uvjetnoj slobodi.

Pokazala je razumijevanje za argumente obrane da on više nema novaca za veću jamčevinu. Odredila mu je nešto strože mjere nadzora, pa će se tako morati javljati policiji svaki dan, umjesto dvaput tjedno kao dosad te neće smjeti napuštati svoj stan između 21 i 7 sati. Ranije je ta obveza vrijedila od 23 do 4 sata.

Odluku da ostaje na slobodi s vidnim olakšanjem je dočekala njegova supruga Vesna Todorić, koja je objavu odluke pratila iz galerije za publiku zajedno s novinarima. Sam Todorić je sve pratio iz dijela sudnice odvojenog staklom u društvu prevoditeljice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Todorićeva obrana je rekla da mu je blokirana imovina u iznosu od 64,4 milijuna eura u četiri države – Hrvatskoj, Nizozemskoj, Švicarskoj i Kanadi. Proces zamrzavanja imovine u Velikoj Britaniji još je u tijeku, a sutkinja Arbuthnot je rekla da je jedna od strana u tom postupku zatražila tajnost tako da nije o tome ništa preciznije mogla reći.

Todorićeva obrana je rekla kako je njegova supruga prodala obiteljsku kuću za 250.000 eura i taj je novac donijela i uredno prijavila u Britaniji. Iz toga iznosa plaćena je Todorićeva jamčevina i plaćaju se troškovi života u Londonu.

Nisam ovamo došao da bih ostao

Nekoliko sati nakon sudske odluke Todorić se pojavio pred novinarima.

Rekao je da će se boriti protiv izručenja Hrvatskoj, ali i najavio skori dolazak u Hrvatsku “koji će sve iznenaditi”.

“Čekajte, čekajte. Ja ću sam doći u Hrvatsku vrlo brzo. Iznenadit ćete se. Nisam došao ovdje da bih ovdje ostao”, rekao je.

“Došao sam u Englesku s određenim ciljem. Ovo je još jedna moja pobjeda. Sve sam svoje ciljeve ostvario. Engleska je pravna država, i dalje ću koristiti zakonske mogućnosti da u okviru njih formiram svoje planove”, rekao je Todorić.

Rekao je da u Londonu živi vrlo skromno, da troši 15 funti dnevno kada je sam, a kada je supruga s njim onda 50 funti. “Skromni smo i tako se i ponašamo”, rekao je dodajući da se osjeća “perfektno”.

Hrvatsku je nazvao “koruptivnom državom” te je najavio tužbe u nekoliko država članica EU-a u koje će odnijeti dokumentaciju koju posjeduje.

Optužio je premijera Andreja Plenkovića, potpredsjednicu vlade Martinu Dalić i ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića da ga “proganjaju”.

“Hoće od mene napraviti lopova, a neka pokažu ijedan euro koji sam ukrao”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.