Tolušić: Namjera Pravilnika bila je isključivo kvaliteta hrane, ne šteta susjedima

Foto: Fah

Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić izjavio je u nedjelju da je namjera pravilnika, kojim su povećane pristojbe i pojačan fitosanitarni nadzor pri uvozu voća i povrća iz zemalja izvan EU, bila isključivo briga o kvaliteti hrane koja dolazi u Hrvatsku a ne nanošenje štete susjednim zemljama, te je najavio da će razgovarati s njihovim ministrima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tolušić je rekao da se pravilnik kojeg je donijelo njegovo ministarstvo odnosi na 168 zemalja u svijetu koje nisu u EU. Rekao je da mu je žao ako se to ispolitiziralo jer definitivno tako nije trebalo biti, kao i da po njemu ne postoje razlozi za protumjere Srbije.

“Očekujem da ćemo sjesti sa ministrima iz susjednih zemalja kroz tjedan ili dva i da ćemo vidjeti u čemu je točno problem. Do sada smo dobili prigovor samo iz Srbije i vidjet ćemo što se može napraviti po tom pitanju”, izjavio je ministar Tolušić odgovarajući danas u Sinju na pitanja novinara o protumjerama iz Srbije.

Napomenuo je da cijena robe u jednom kamionu koji dolazi u Hrvatsku 250 do 300 tisuća kuna, a pregled iznosi dvije tisuće kuna te da se radi o “iznosima koje na jednoj generalnoj razini nisu veliki”. Napomenuo je i da je prošlog tjedna iz Srbije pregledano pet kamiona, iz Bosne i Hercegovine tri i iz Albanije četiri kamiona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Govorimo o relativno malom broju, ali, kažem, žao mi je ako je to dovelo do problema s druge strane. Tu smo, ako treba sjesti i razgovarati. Ministarstvo poljoprivrede je tu”, poručio je ministar Tolušić.

Hrvatsko ministarstvo poljoprivrede donijelo je u srpnju novi pravilnik kojim se uvodi kontrola većeg broja vrsta voća i povrća koje se uvozi iz trećih zemalja nego dosad, a naknada za inspekcijski nadzor povećava s 90 na 2000 kuna.

Srbija je spremila stroge mjere kojima će uzvratiti Hrvatskoj ako ne promijeni pravilnik

Tekst se nastavlja ispod oglasa

List Blic tvrdi kako je “uprava carina dobila zadatak da, osim fitosanitarnih i veterinarskih provjera, radi i laboratorijske analize svih proizvoda”, te da je zbog tih provjera, koje će trajati do mjesec dana, “izvjesno da mnogi proizvodi neće završiti na policama, već na nekoj od deponija”.

“To je odgovor srbijanskih vlasti na odluku hrvatskog ministarstva poljoprivrede, koje je 15. srpnja povećalo uvoznu taksu za 22 puta na voće i povrće koje dolazi iz zemalja koje nisu članice EU”, piše Blic, navodeći kako će se taj scenarij primjenjivati “sve dok se ne oglasi Europska komisija, odnosno ne suspendira hrvatsku mjeru, koja je suprotna Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju”.

Neimenovani izvor Blica iz uprave carina tvrdi kako je ovo “vrlo suptilna protumjera prema Hrvatima, koja nije suprotna SSP-u, a koja će nanijeti nesagledive štete našim susjedima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbijanski ministar trgovine i turizma Rasim Ljajić najavio je ranije da će “pritisak na Hrvatsku biti takav, da će Hrvatska morati modificirati ili potpuno promijeniti ovu odluku”.

Ljajić je beogradskim medijima rekao kako “prema neformalnim odgovorima iz Bruxellesa”, nitko odluku Hrvatske o uvođenju dodatnih mjera na uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Srbije ne vidi drugačije osim kao “kršenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju”.

Srbija se na odluke hrvatskog ministarstva poljoprivrede već žalila Bruxellesu, ali, po Ljajićevim riječima, formalnog odgovora iz Europske komisije još nema.

“I Srbija i zemlje regije žele izbjeći uvođenje protumjera Hrvatskoj”, rekao je Ljajić novinarima, poručivši da će protumjere svakako uslijediti “ukoliko Hrvatska ne ukine spornu odluku koju je nazvao “čistim ekonomskim protekcionizmom”.
Za ponedjeljak je najavljen razgovor predstavnika ministarstva poljoprivrede Srbije i Hrvatske od kojeg se očekuje rješenje za mjeru koju štro osporavaju i Srbija, BiH, Crna Gora i Makedonija, a prijepore potaknute novim pravilnikom hrvatskog ministartstva poljoprivrede pojedini mediji u regiji već nazivaju “novim ekonomskim ratom” Beograda i Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsko ministarstvo poljoprivrede donijelo je u srpnju novi pravilnik kojim se uvodi kontrola većeg broja vrsta voća i povrća koje se uvozi iz trećih zemalja nego dosad, a naknada za inspekcijski nadzor povećava s 90 na 2000 kuna.
Mediji u Srbiji i BiH prenijeli su da će se u ponedjeljak u Sarajevu održati sastanak predstavnika Srbije, BiH, Makedonije i Crne Gore o strožim uvoznim mjerama vlasti u Zagrebu.

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Mirko Šarović smatra da je najbolje rješenje za trgovinski spor koji je nastao između Hrvatske i država zapadnog Balkana zbog povećanja iznosa pristojbi za nadzor nad kvalitetom uvezenog voća i povrća izmjena te odluke i primjena tarifa kakve vrijede u drugim državama-članicama Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.