Tomašević planira ukidanje besplatnih udžbenika? ‘Nije pošteno da ih imaju svi’

Tomašević
Foto: fah

Neslužbeno se doznaje da udžbenici neće biti besplatni za sve, nego će biti neka vrsta socijalnog cenzusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Već treći udar nove gradske vlasti na obitelji s djecom

Pogled u obiteljski album Kristinu vraća u dane kada su njezina djeca bila još male bebe. Majka je četvero djece, ima status roditelja odgojitelja, a razmišlja i o petom djetetu.

“Ja sam svoju djecu rodila potpomognutom oplodnjom zato što sam htjela veliku obitelj, svakako planiram roditi još jedno dijete, bez obzira na naknade, ali malo je sramotno da će jedan glavni grad Hrvatske imati manje naknade od, primjerice, Zlatara u Zagorju”, komentirala je majka iz Zagreba Kristina Kovačević de facto gotovu odluku da se u Zagrebu ograniči novčana potpora za svako novorođeno dijete.  

Gradska vlast planira izjednačiti iznos naknade, bez obzira na to koliko djece obitelj već ima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do sada se za prvo dijete dobivalo 1800 kuna, za drugo 3600, a za treće i svako iduće dijete 54.000 kuna tijekom šest godina.

“Oprema za novorođenče je obiteljska mjera, tzv. baby bonus, kojem je cilj da roditeljima u prvim mjesecima, bez obzira na materijalne prilike, imaju sve što je potrebno za novorođeno dijete. Ako tako shvatimo namjeru te mjere, onda smo išli tom logikom da je OK da za svako dijete dobijete jednako. Predlažemo 2500 kuna”, izjavila je Danijela Dolenec, zamjenica gradonačelnika Zagreba.

Oporba protiv Tomaševićevog ukidanja mjere roditelj-odgojitelj

Oporba je na nogama. U HDZ-u su izračunali da će ukidanje mjere roditelja odgojitelja izravno pogoditi 30 tisuća ljudi u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Žalosno je kako je upravo prva ušteda jest ukidanje demografske mjere. Gradonačelniče, slobodno mogu reći – sram vas bilo!”, rekao je Mislav Herman, HZD-ov gradskih zastupnik.

Podsjetimo, i bivša vlast pokušala je revidirati mjeru. U siječnju 2020. predlagali su da se granica djetetove dobi spusti s 15 na 8 godina i da mjesečni iznos ne prati rast prosječne plaće.

U predizbornoj godini roditelji su se pobunili pa se od toga odustalo. Bandićevi tadašnji partneri, HDZ, nisu se bunili kao danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Herman sada kaže: “To se ne može uspoređivati”.

U Mostu kažu da brane roditelje koji su u mjeri i smanjuju im se primanja. Predlažu da se roditelji zaposle na pola radnog vremena i da dobivaju dio subvencije.

“Vrtići već iduće jeseni neće moći primiti svu djecu koja će se vratiti u sustav. Moram naglasiti da je u Gradu Zagrebu 6000 djece primljeno u sustav predškolskog odgoja, a 2700 je ostalo bez mjesta”, rekao je Lovro Marković, zastupnik Mosta.

Revidiranje odluke o besplatnim udžbenicima?

U svim gradskim jaslicama ostalo je samo 28 slobodnih mjesta, kad se tome pridodaju djeca koja će u vrtić kad im roditelji izgube status, može se očekivati navala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Gradu kažu da imaju plan.

“Jasno je da se na kraći rok može gledati kako postojeće vrtiće povećati u kapacitetu, pronaći dodatan prostor, eventualno zaposliti dodatne odgojitelje”, izjavila je Dolenec.

Kako se neslužbeno doznaje, Tomašević razmišlja i o revidiranju besplatnih udžbenika u Gradu Zagrebu. Podsjetimo, besplatne udžbenike u osnovnim školama financira država, a Zagreb udžbenike za srednjoškolce.

Za srednjoškolske udžbenike Grad je ove godine iz gradske blagajne dao 40 milijuna kuna te je 35.665 srednjoškolaca dobilo besplatne udžbenike. Uz to, Zagreb financira i trošak radnih bilježnica osnovnoškolaca. Više sugovornika iz Grada potvrdilo je kako razmišljaju o tome da se uvede neka vrsta socijalnog cenzusa.

– Nije pošteno da besplatne učenike dobije i onaj čiji roditelji imaju plaću od 15.000 kuna i oni koji su na minimalcu. Treba to revidirati i pronaći socijalni ključ – kaže naš sugovornik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.