U studenom 2021., gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević je donio odluku o osnivanju još jedne “Radne skupine za ujednačenost suradnje i postupka dodjele financijskih potpora udrugama”. Riječ o tijelu koje će između ostaloga pratiti “usklađenosti gradskih akata o načinu, kriterijima i postupcima dodjele financijske potpore udrugama, pravilima ugovaranja i praćenja provedbe financiranih projekata i programa udruga s pravnim propisima”.
> Goluža: Na važna mjesta u kulturi Možemo imenovao sestru i nećakinju Rade Borić
Na čelu Radne skupine SDP-ovka
Tomašević je u Radnu skupinu imenova devetero ljudi. Petero ih dolazi iz Grada. Četvero su gradski zastupnici redom iz Možemo, a troje i aktivisti lijevih nevladinih organizacija.
U ime grada Tomašević je na čelo Radne skupine imenovao politologinju Ljiljanu Klašnju. Ona je bivša gradska zastupnicu iz redova SDP-a od 2005. do 2009. godine. Članica je SDP-a od 1999. Danas je pomoćnica pročelnika za promicanje ljudskih prava, civilno društvo i nacionalne manjine pir Sektoru za promicanje ljudskih prava, civilno društvo i nacionalne manjine.
U Radnu skupinu imenovana je Marijana Dropuljić, voditeljica službe za civilno društvo pri Sektoru za promicanje ljudskih prava, civilno društvo i nacionalne manjine. Ona je bila stručna savjetnica za programe udruga u Odsjeku za programe udruga Odjela za branitelje u Sektoru za branitelje i obitelj.
Suzana Popovčić dolazi iz Stručne službe Gradske uprave, Jasminka Đurek Pavlina dolazi iz Odjela socijalne zaštite, a Milena Suknaić iz Gradskog ureda za branitelje.
Profeta i Širinić
Ana Profeta je dugogodišnja aktivistica. Najviše je djelovala u udruzi Partnerstvo za društveni razvoj. Riječ je o udruzi čiji je najpoznatiji predstavnik bio Munir Podumljak, aktivist koji je 2011. dobio pozornost medija optužujući tadašnjeg ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka za koruptivne radnje i sukob interesa.
Profeta je po struci profesorica engleskog i talijanskog jezika i književnosti. Prije ulaska u Gradsku skupštinu bila je zaposlena kao voditeljica ureda političke stranke Možemo. Aktivna je u Booksi, književnom klubu Udruge za promicanje kulture Kulturtreger.
Daniela Širinić, koja je nedavno imenovana i u Upravno vijeće DB Srebrnjak, doktorirala je na temu političke participacije mladih na Srednjoeuropskom sveučilištu u Budimpešti. Riječ o fakultetu kojeg je osnovao samozvani filantrop, milijarder i lijevi aktivist George Soros.
Širinić je također bila vanjski suradnik za kvantitativna istraživanja u tvrtki MAP Consulting. Ovu firmu osnovali su Marina Škrabalo iz GONG-a, Aida Bagić i Paul Stubbs. Riječ je o tvrtki koja zapravo provodi evaluacije programa međunarodnih institucija koji se provode u Hrvatskoj.
Medak i udruga nastala iz Soroseve zaklade
Iz redova zastupnika Možemo Tomašević je u Radnu skupinu imenovao i Tomislava Medaka. On je na lokalnim izborima bio koordinator programa Možemo za Zagreb. Za sebe navodi da je doktorand pri Centru za postdigalne kulture na Sveučilišta u Coventryju u Velikoj Britaniji. Medak je dugogodišnji aktivist, suosnivač i predsjednik udruge Multimedijalni institut. Riječ je o udruzi koja je nastala 1999. iz Soroseve udruge Institut Otvoreno društvo – Hrvatska.
Kako Medak navodi u jednom intervjuu “negdje 2001. ili 2002. Institut otvoreno društvo molio nas je da pomognemo pri stvaranju fondacijske strategije financiranja kulturnih projekata“. Sam Medak je bio i član Upravnog odbora Saveza udruga Operacija Grad – iz koje je nastala inicijativa Pravo na grad i “prosvjed za Cvjetni trg” čija su glavna lica bili njegovi današnji stranački kolege, gradonačelnik Tomašević i podpredsjednik Gradske skupštine Teodor Celakoski. Medak je također član Tomaševićeve udruge Institut za političku ekologiju koju njemačko veleposlanstvo u Zagrebu vodi kao njemačku političku instituciju u Republici Hrvatskoj.
Bosanac – LGBT aktivizam i sigurnosno-obavještajne službe
Jedan od članova Radne skupine je i Gordan Bosanac, aktivist raznih lijevih udruga, GONG-a te osnivač LGBT udruge Iskorak i festivala Queer Zagreb. On je već s oko 23 godine završio “Mirovne studije”, a riječ je o neformalnom programu ljevičarske nevladine organizacije Centar za mirovne studije. Magistrirao je Školu javnih politika u Londonu te postao “magistrom ljudskih prava”, što mu je omogućeno stipendijom britanske Vlade Chevenning Scholarship Award.
Od 2002. do 2005. godine stručni je suradnik lezbijskih udruga Iskorak (jedan od osnivača) i Kontra, a od 2002. do 2012. programski je suradnik homoseksualne udruge Domino (Queer Zagreb). “Hrvatska službeno slavi kontroverznu vojnu akciju ‘Oluja’ kojom je oslobođen hrvatski teritorij 1995.”, napisao je Bosanac u brošuri 2015. godine nazivajući Hrvatsku “konfliktnom zemljom”, a koju je objavio Beogradski centar za sigurnosnu politiku. Do ulaska u politiku bio je aktivan u udruzi Centar za mirovne studije koja “promatra” rad policijske, vojske i sigurnosno-obavještajnih službi. HDZ ga je 2018. podržao za člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija.
Tekst se nastavlja ispod oglasa