Tomašević u skupinu za dodjelu novca udrugama imenovao lijeve aktiviste

Tomislav Tomašević
Foto: fah, snimka zaslona, zagreb.mozemo.hr, fpzg.unizg.hr; Fotomontaža: narod.hr

U studenom 2021., gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević je donio odluku o osnivanju još jedne “Radne skupine za ujednačenost suradnje i postupka dodjele financijskih potpora udrugama”. Riječ o tijelu koje će između ostaloga pratiti “usklađenosti gradskih akata o načinu, kriterijima i postupcima dodjele financijske potpore udrugama, pravilima ugovaranja i praćenja provedbe financiranih projekata i programa udruga s pravnim propisima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Tomašević daje preko 3 milijuna kuna za LGBT aktivizam, integraciju migranata, udruge za ljudska prava

> Goluža: Na važna mjesta u kulturi Možemo imenovao sestru i nećakinju Rade Borić

Na čelu Radne skupine SDP-ovka

Tomašević je u Radnu skupinu imenova devetero ljudi. Petero ih dolazi iz Grada. Četvero su gradski zastupnici redom iz Možemo, a troje i aktivisti lijevih nevladinih organizacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime grada Tomašević je na čelo Radne skupine imenovao politologinju Ljiljanu Klašnju.  Ona je bivša gradska zastupnicu iz redova SDP-a od 2005. do 2009. godine. Članica je SDP-a od 1999. Danas je pomoćnica pročelnika za promicanje ljudskih prava, civilno društvo i nacionalne manjine pir Sektoru za promicanje ljudskih prava, civilno društvo i nacionalne manjine.

U Radnu skupinu imenovana je Marijana Dropuljić, voditeljica službe za civilno društvo pri Sektoru za promicanje ljudskih prava, civilno društvo i nacionalne manjine. Ona je bila stručna savjetnica za programe udruga u Odsjeku za programe udruga Odjela za branitelje u Sektoru za branitelje i obitelj.

Suzana Popovčić dolazi iz Stručne službe Gradske uprave, Jasminka Đurek Pavlina dolazi iz Odjela socijalne zaštite, a Milena Suknaić iz Gradskog ureda za branitelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profeta i Širinić

Ana Profeta je dugogodišnja aktivistica. Najviše je djelovala u udruzi Partnerstvo za društveni razvoj. Riječ je o udruzi čiji je najpoznatiji predstavnik bio Munir Podumljak, aktivist koji je 2011. dobio pozornost medija optužujući tadašnjeg ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka za koruptivne radnje i sukob interesa.

Profeta je po struci profesorica engleskog i talijanskog jezika i književnosti. Prije ulaska u Gradsku skupštinu bila je zaposlena kao voditeljica ureda političke stranke Možemo. Aktivna je u Booksi, književnom klubu Udruge za promicanje kulture Kulturtreger.

Daniela Širinić, koja je nedavno imenovana i u Upravno vijeće DB Srebrnjak, doktorirala je na temu političke participacije mladih na Srednjoeuropskom sveučilištu u Budimpešti. Riječ o fakultetu kojeg je osnovao samozvani filantrop, milijarder i lijevi aktivist George Soros.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Širinić je također bila vanjski suradnik za kvantitativna istraživanja u tvrtki MAP Consulting. Ovu firmu osnovali su Marina Škrabalo iz GONG-a, Aida Bagić i Paul Stubbs. Riječ je o tvrtki koja zapravo provodi evaluacije programa međunarodnih institucija  koji se provode u Hrvatskoj.

Medak i udruga nastala iz Soroseve zaklade

Iz redova zastupnika Možemo Tomašević je u Radnu skupinu imenovao i Tomislava Medaka. On je na lokalnim izborima bio koordinator programa Možemo za Zagreb. Za sebe navodi da je doktorand pri Centru za postdigalne kulture na Sveučilišta u Coventryju u Velikoj Britaniji. Medak je dugogodišnji aktivist, suosnivač i predsjednik udruge Multimedijalni institut. Riječ je o udruzi koja je nastala 1999. iz Soroseve udruge Institut Otvoreno društvo – Hrvatska.

Kako Medak navodi u jednom intervjuu “negdje 2001. ili 2002. Institut otvoreno društvo molio nas je da pomognemo pri stvaranju fondacijske strategije financiranja kulturnih projekata“. Sam Medak je bio i član Upravnog odbora Saveza udruga Operacija Grad – iz koje je nastala inicijativa Pravo na grad i “prosvjed za Cvjetni trg” čija su glavna lica bili njegovi današnji stranački kolege, gradonačelnik Tomašević i podpredsjednik Gradske skupštine Teodor Celakoski. Medak je također član Tomaševićeve udruge Institut za političku ekologiju koju njemačko veleposlanstvo u Zagrebu vodi kao njemačku političku instituciju u Republici Hrvatskoj.

Bosanac – LGBT aktivizam i sigurnosno-obavještajne službe

Jedan od članova Radne skupine je i Gordan Bosanac, aktivist raznih lijevih udruga, GONG-a te osnivač LGBT udruge Iskorak i festivala Queer Zagreb. On je već s oko 23 godine završio “Mirovne studije”, a riječ je o neformalnom programu ljevičarske nevladine organizacije Centar za mirovne studije. Magistrirao je Školu javnih politika u Londonu te postao “magistrom ljudskih prava”, što mu je omogućeno stipendijom britanske Vlade Chevenning Scholarship Award.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2002. do 2005. godine stručni je suradnik lezbijskih udruga Iskorak (jedan od osnivača) i Kontra, a od 2002. do 2012. programski je suradnik homoseksualne udruge Domino (Queer Zagreb). “Hrvatska službeno slavi kontroverznu vojnu akciju ‘Oluja’ kojom je oslobođen hrvatski teritorij 1995.”, napisao je Bosanac u brošuri 2015. godine nazivajući Hrvatsku “konfliktnom zemljom”, a koju je objavio Beogradski centar za sigurnosnu politiku. Do ulaska u politiku bio je aktivan u udruzi Centar za mirovne studije koja “promatra” rad policijske, vojske i sigurnosno-obavještajnih službi. HDZ ga je 2018. podržao za člana Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.