Tomaševićev model odlaganja otpada: Ophodarima zabranjen rad jer su radili bez zaštitne opreme

ophodarima
Foto: fah, snimka zaslona, montaža Narod.hr

Državni inspektorat zabranio je rad ophodarima zagrebačke Čistoće. Razlog je to što su posao radili bez zaštitne opreme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ophodari zagrebačke Čistoće posljednja dva i pol tjedna ne kopaju po kantama i kontejnerima u potrazi za nepropisno odloženim smećem. Sektor inspekcije rada Državnog inspektorata 24. ožujka zabranio im je rad jer je nakon inspekcijskog nadzora utvrđeno da otpad istražuju bez zaštitne opreme i protivno odredbama Zakona o zaštiti na radu. A reagirao je po prijavi Novog sindikata koji se požalio da radnici Čistoće koji na terenu provjeravaju sadržaj vrećica i spremnika nemaju adekvatnu opremu niti su za taj posao prošli obuku, kao ni tečaj zaštite na radu. Naloženo je da se ophodarima Čistoće koji pregledavaju vrećice osiguraju zaštitne maske, ali i obuka, a u Holdingu kažu da će “manje nepravilnosti” riješiti ovaj tjedan, javlja Večernji list.

>Tomašević tjera radnike Čistoće da kopaju po smeću; šefica sindikata nam potvrdila: Takvo radno mjesto ne postoji
>Je li ovo dokaz da je Tomaševićem model za otpad u Zagrebu – nezakonit?!
>Odlaganje otpada u Zagrebu: Čistoća do sada izdala više od 250 novčanih kazni

Nepostojeći posao?

Otkako je uspostavljen, novi model odvoza otpada u Zagrebu nailazi na razne probleme. Novim modelom odvajanja i prikupljanja otpada, koji je na snazi od 1. listopada, propisano je, među ostalim, da se miješani komunalni otpad odlaže isključivo u službene ZG vrećice, čijom kupnjom građani zapravo plaćaju varijabilni dio od ukupne cijene usluge. Upravo je neodlaganje u ZG vrećice jedan od prekršaja koje u ophodnjama od 29. studenoga provode komunalni redari i radnici Čistoće. Osim otvaranja spremnika, timovi otvaraju i vrećice, a uočeno unose u aplikaciju zajedno s fotodokumentacijom, kazali su u Gradskoj upravi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U razgovoru za Narod.hr 13. ožujka predsjednica Sindikata Čistoće Marijana Kaltak kazala je kako radno mjesto koje uključuje kopanje po smeću ne postoji.

>Radnici Čistoće nakon tri dana nastavljaju s radom

“Prema postojećoj sistematizaciji takvog radnog mjesta nemamo. U ugovoru o radu mora pisati u opisu poslova da će izlaziti na teren i da će raditi takve poslove”, kazala je tada Kaltak, predsjednica Sindikata Čistoće na pitanje o mjerama koje se provode oko nepropisnog odlaganja otpada (kopanje po smeću) i kazni koje ispisuju radnici u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovakav posao ne može se propisati nikakvim odlukama, to mora biti sastavni dio ugovora o radu. U ugovoru o radu mora pisati u opisu poslova da će izlaziti na teren i da će raditi takve poslove”, objasnila je.

U razgovoru nam je Kaltak potvrdila i da po kantama kopaju referenti pa i poslovođe, kao i da se ne zna je li zaštitna oprema koju pritom koriste dovoljna ili ne jer ne postoji procjena rizika.

“Na televiziji sam vidjela da imaju na sebi rukavice i zaštitnu jaknu. Da li je to prema procjeni rizika dovoljno ili nije to ne mogu reći jer ja ne znam kakav će biti njihov opis posla”, istaknula je Kaltak za Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štrajk u siječnju

Podsjetimo, u siječnju je objavljena snimka na se vidi kako jedan kamion Čistoće u zagrebačkom kvartu Središće sve smeće ubacuje u isto vozilo. To je izazvalo ogorčenje mnogih građana koji redovno odvajaju otpad. Nakon toga trojici radnika zagrebačke Čistoće uručen izvanredni otkaz. Njihovi kolege tu su odluku smatrali nepravednom te su počeli štrajk, a odluka o izvanrednim otkazima ubrzo je suspendirana. No, to nije bio jedini razlog štrajka pa su radnici štrajkali tri dana tražeći bolje uvjete rada.

>Djelatnik Čistoće: Zadovoljni smo onim što smo postigli, a štrajk je uvijek opcija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.