Toplinski razdjelnici: Ušteda ili obmana građana?

Gradske toplane još uvijek su monopolisti i o njima ovise 154.000 kućanstava, ali građani su ti koji su prisiljeni prilagoditi se tržištu jer ih zakon obvezuje da ugrade mjerač potrošnje energije ili razdjelnike koji bi trebali na pravedniji način raspodijeliti troškove grijanja. Ta investicija nije mala, a nezadovoljnih i sumnjičavih građana sve je više, navodi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što su razdjelnici trebali donijeti?

Kada se govori o razdjelniku važno je znati kako je on jeftinija zamjena za precizniji kalorimetar, ali je ugradnja kompliciranija, pa se većina odlučuje za razdjelnik, na zadovoljstvo specijaliziranih tvrtki koje ih ugrađuju i očitavaju.

Cilj je uštedjeti energiju, ali ipak, to ne znači nužno da će iznosi na računima biti niži.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Formula izračuna – napravedna naplata?

Sumnju na pravilan rad razdjelnika već su pokazali Nijemci i Slovenci, a kod nas se građanima prijeti i visokim kaznama ako ih ne ugrade, upozorava karlovačka udruga za zaštitu potrošača.

Izmjene zakona i formula samo pojačavaju sumnju građana u pravednost naplate grijanja preko razdjelnika, a o tome ni u mjerodavnome ministarstvu ni u regulatornoj agenciji ne dopuštaju potpitanja, navodi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle godine HEP Toplinarstvo je počelo inzistirati da građani ugrade razdjelnike, a one koji ih nisu ugrađivali “kažnjavalo” se s čak 50% višom cijenom grijanja.

Građani se žale i na to da za više potrošenih impulsa plate manje, a za manje potrošenih impulsa plate više. Formula po kojoj se računa cijena grijanja ima 19 stavki, a pritom nije moguće izračunati koliko ćemo platiti grijanje jer to ovisi i o potrošnji susjeda… Znači, gotovo pa je nemoguće znati koliko ste potrošili dok ne dobijete račun!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.