Transparency International Hrvatska: Korupcija je štetna pojava koja brzo mutira

Foto: fah

Na današnji dan obilježava se Međunarodni dan borbe protiv korupcije. Transparency International Hrvatska povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije ističe da borba protiv korupcije mora biti prioritet bez obzira na sve izazove kojima danas svjedočimo u vrijeme globalne pandemije. Prenosimo priopćenje Davorke Budimir, predsjednice TIH-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Korupcija je štetna pojava koja se brzo prilagođava i mutira

– Međunarodni dan borbe protiv korupcije obilježava se od 9. prosinca 2003. godine kada je Opća skupština UN posebnom rezolucijom ukazala na problem korupcije i potrebu svakodnevne borbe protiv nje.

Korupcija je složena i teško iskorjenjiva društvena pojava koja se brzo prilagođava na promjene i mutira. 97 od 100 građana smatra da je korupcija u Hrvatskoj raširena. Građani glavnim uzrokom korupcije u Hrvatskoj smatraju materijalizam i želju za stjecanjem osobnog bogatstva pojedinaca. Drugi uzrok je neučinkovitost sudova, te političari i politička scena u Hrvatskoj. Više od 70% građana smatra da je uzrok i klima u društvu koja korupciju prihvaća kao dio naše kulture.

– U svim proteklim razdobljima do danas svjedočili smo da se pozivanje na borbu protiv korupcije koristi samo kao sredstvo političkih aktera za osvajanje vlasti, a ne kao program za stvarne promjene koje će zaustaviti propadanje, iseljavanje i obezvrijeđivanje svih potencijala hrvatskog društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Društva koja imaju visoke standarde transparentnosti, javno dostupne podatke i učinkovite institucije su bogatija, a njihovi građani uživaju u kvaliteti javno dostupnih usluga.Hrvatsko društvo mora biti oslobođeno političke korupcije, te trgovine utjecajima i pozicijama. Na političkim akterima koji su danas na pozicijama političkog odlučivanja leži teret najveće odgovornosti.“ istaknula je dr.sc. Davorka Budimir, predsjednica TIH-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.