Tusk smatra da migrantska kriza zahtjeva globalni odgovor

foto HINA/ Denis CERIÆ /dc

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk izjavio je u srijedu u Zagrebu da zemlje jugoistočne Europe ne mogu same riješiti migrantsku krizu, jer je to globalni problem koji zahtjeva uključivanje SAD-a, Turske i afričkih zemalja te istaknuo kako je budućnost regije u Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To područje u srcu Europe suočava se s golemim priljevom izbjeglica i migranata. Moramo raditi zajedno u duhu suradnje i koordinacije. EU je spremna pružiti pomoć”, rekao je Tusk u izjavi novinarima na regionalnom summit Brdo-Brijuni.

“No ponavljam, to je globalan problem. Kao što je nama potrebna predanost zemalja regije, potrebna je i predanost SAD-a, Turske i afričkih zemalja”, dodao je.

Čelnik EU-a je ocijenio da su nedavni teroristički napadi u Parizu, Ankari, Bejrutu, Bagdadu, Bamaku i na Sinaju “grozan podsjetnik” kako nasilni ekstremizam ugrožava globalnu sigurnost, uključujući i sigurnost zapadnog Balkana..

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sveobuhvatni pristup protiv terorizma mora uključivati akcije za borbu protiv ekstremizma, za sprječavanje radikalizacije, kao i za rješavanje problema stranih boraca”, istaknuo je Tusk.

On je ponovio predanost Bruxellesa politici proširenja na jugoistočnu Europu. “Nema sumnje da je budućnost zapadnog Balkana u EU-u. Unija ostaje predana politici proširenja na tu regiju”, rekao je Tusk.
Dvadeset godina nakon Daytonskog sporazuma, kaže Tusk, europske i euroatlanske integracije pomogle su u transformaciji jugoistočne Europe.

“Ono što nam je danas najviše potrebno je stvarni napredak kako bi oživjeli process proširenja na zemlje kandidatkinje i ubrzali euroatlanske integracije zemalja koje žele ući u NATO”, istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.