U 10 državnih stanova u Sisku smjestit će se 50 Sirijaca

Foto: Fah

Sredinom srpnja u Sisak će biti preseljeno pedesetak državljana Sirije u izbjegličkom statusu, koji su u Hrvatsku stigli iz Turske, odlukom Vlade RH kroz program preseljenja MUP-a RH, izvijestili su u utorak predstavnici Isusovačke službe za izbjeglice – JRS (Jezuit Refugee Service).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je prva skupina od ukupno 250 izbjeglica, koji će dolaskom iz Prihvatilišta za tražitelje azila u Kutini i useljavanjem u državne stambene objekte u Sisku, dobiti status azilanata.

Kako bi do njihovog dolaska sve bilo spremno za prihvat izbjeglih Sirijaca, predstavnici Isusovačke službe za izbjeglice – JRS kao provedbeni partner projekta, u Sisku su danas održali edukativni sastanak s djelatnicima državne uprave, gradske i županijske vlasti, odgojnih, obrazovnih, zdravstvenih i drugih ustanova, te socijalnih i humanitarnih institucija.

“Želimo da sve bude spremno za njihov dolazak i uključenje u zajednicu, te da se osjećaju dobrodošli. Želja nam je nastaviti njegovati dijalog, uspostaviti buduću i unaprijediti postojeću suradnju, partnerstvo, razumijevanje i susretljivost Grada Siska spram potreba i prava izbjeglica u Hrvatskoj. Cilj nam je izgraditi mrežu kontakata te vas upoznati s obvezama i mogućnostima koje vam predstoje kao nositeljima dijela integracijskih i administrativnih aktivnosti povodom dolaska izbjeglica u Sisak. Ovaj program podrazumijeva pripremu i senzibilizaciju lokalne zajednice i institucija koje djeluju kao dionici u procesu integracije novih sugrađana u hrvatsko društvo te uže lokalne mikrosredine”, rekla je na sastanku suradnica za komunikaciju JRS Hrvatska, Martina Prokl Predragović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Sisku je Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje već pripremio deset državnih stanova za prihvat azilanata, a deset ih se još uređuje za slične potrebe, rečeno je na sastanku.

Aktivnosti vezane uz prihvat i kompletnu integraciju osoba vodit će Isusovačka služba za izbjeglice, a Ministarstvo unutarnjih poslova proces će sufinancirati europskim sredstvima.

Za sve će azilante biti organizirani seminari učenja hrvatskog jezika, djeca će se uključiti u osnovne škole, a nakon dodatnog stručnog osposobljavanja, odnosno prekvalifikacije, odrasli će se uz kontakte s poslodavcima, uključiti u projekt zapošljavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

JRS, koji je sporazumom s MUP-om preuzeo brigu i odgovornost za integriranje izbjeglica u lokalnoj sredini, u početku će sa svojim prevoditeljima pomagati i nadzirati cijeli postupak.

Program preseljenja, kako je rečeno, izraz je međunarodne solidarnosti i podjele odgovornosti s državama u koje je pristiglo ili unutar kojih boravi velik broj osoba kojima je potrebna međunarodna zaštita, te alat za upravljanje zakonitim migracijama i sprječavanje krijumčarenja kojima su izbjeglice često izložene.

Isusovačka službe za izbjeglice nevladina je organizacija koja u Hrvatskoj već 25 godina prati, služi i zagovara izbjeglica i sve prisilno raseljene osobe. JRS, s paterom Tvrtkom Barunom na čelu, potpisala je 27. prosinca 2018. s ministrom unutarnjih poslova RH Davorom Božinovićem sporazum o suradnji na području integracije dvadeset obitelji koje će, temeljem prethodno donesenih odluka Vlade RH, u Hrvatsku iz Turske biti preseljene do jeseni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.