Site icon narod.hr

U Saboru pred raspuštanje na dnevnom redu femicid i ‘Lex AP’

Foto: fah

Pred saborskim zastupnicima je dinamičan, i vjerojatno buran tjedan. Premijer Andrej Plenković jučer je najavio da se Sabor raspušta najkasnije 22. ožujka. Umjesto od srijede zastupnici raspravljaju od utorka o 15 važnih točaka među kojima tzv. Lex AP i femicid.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tjedan će otvoriti raspravom o zakonu koji bi trebao pomiriti interese privatnih vlasnika i zaštićenih najmoprimaca koji žive u njihovim stanovima. Riječ je o konačnom tekstu Zakona o načinu izvršenja presuda Europskog suda za ljudska prava (ESLJP) u skupini predmeta Statileo protiv Hrvatske i odluke Ustavnog suda RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>HND prosvjeduje zbog ‘zakona opasnih namjera’: O čemu se zapravo radi?
>Plenković: Izbori za Sabor prije europskih, raspuštanje Sabora 22. ožujka

Problem zaštićenih najmoprimaca koji žive u privatnim stanovima stariji je od 70 godina.prenosi HRT. Radi se o ljudima koji su dobili stanarsko pravo u stanovima u privatnom vlasništvu, a čije je pravo prestalo 1996. i zamijenjeno je novouvedenim institutom zaštićenog najmoprimstva. Dilemu tko ima vlasnička prava na stanu i može li se vlasnike prisiliti na prodaju stana u više je navrata riješio ESLJP i presudio u korist vlasnika. Najvažnija takva presuda donesena je 2014. u predmetu Statileo protiv Hrvatske.

>Odvjetnik Novosel: ESLJP je presudom dao pljusku Hrvatskoj jer je oštetila vlasnike stanova zbog zaštićenih najmoprimaca

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada predlaže zakon po kojem će vlasnici stanova imati pravo na povrat imovine i isplatu tržišne najamnine, a najmoprimci po povoljnim uvjetima stjecanje prava vlasništva.

Uz to, Sabor će raspravljati o tri zakona iz nadležnosti Ministarstva kulture: izmjeni zakona o arhivskom gradivu i arhivima, o muzejima te o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti.

Femicid i ‘Lex AP’

I srijedu slijedi rasprava o izmjenama Kaznenog zakona, te zakona o kaznenom postupku i o zaštiti od nasilja u obitelji. U sklopu toga uvodi se i posebno kazneno djelo femicida te pojam rodno utemeljenog nasilja nad ženama, koje se propisuje kao otegotna okolnost pri počinjenju kaznenog djela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Poznati odvjetnici o femicidu: Ustav RH kaže da su svi pred zakonom jednaki

Možda će vas zanimati

Kud GREVIO okom, tud Plenković skokom: Kako je Vlada nakon izvješća o Istanbulskoj, brzinski udovoljila zahtjevima feministica

Što se događalo od objave izvješća GREVIO-a do Plenkovićevog velikog predstavljanja paketa mjera za zaštitu žena i djece

Raspravljat će se i o novom kaznenom djelu curenja informacija iz sudskih istraga. Odnosi se na neovlašteno otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje, uvrštena je odredba kojom se isključuje protupravnost postupanja ako je ono počinjeno radi javnog interesa, zaštite žrtve kaznenog djela, u interesu obrane u kaznenom postupku ili u drugom pretežito javnom interesu.

>Plenkoviću se koketiranje s feministicama obilo o glavu?! Pogledajte kako su suci Vrhovnog suda i HOK ‘pokopali’ femicid

Dok dio oporbe i medija u tome vidi zastrašivanje medija, iz Vlade ističu da počinitelji toga kaznenog djela mogu biti isključivo sudionici postupka, tj. razni dužnosnici ili službenici u sustavu, što novinari nisu.

Možda će vas zanimati

'Lex AP' - Interes javnosti ili interes HND-a?

Lex AP od početka godine u medijima izaziva buku sasvim nesrazmjernu interesu javnosti za ovu izmjenu Kaznenog zakona

Vlada također ističe da propisivanjem tog kaznenog djela Hrvatska slijedi pravnu praksu velikog broja europskih država, uključujući zemlje poput Njemačke, Austrije, Francuske, Švedske i Luksemburga “koje kriminaliziraju curenje informacija iz istrage”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici će ovaj tjedan, uz ostalo, raspraviti i izmjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost, te izvješća o poslovanju slobodnih zona i o radu probacijske službe u 2022. godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version