-->
Ponedjeljak, 13 siječnja, 2025
2.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Odvjetnik Novosel: ESLJP je presudom dao pljusku Hrvatskoj jer je oštetila vlasnike stanova zbog zaštićenih najmoprimaca

Podijeli

Europski sud za ljudska prava je dana 10.06.2021. godine donio presudu kojom je Republika Hrvatska izgubila još jedan u nizu sporova protiv svojih građana, a na štetu ostalih građana, i to obzirom da se visoki iznosi troškova i naknada koje je Republika Hrvatska dužna podmiriti naknađuju iz javnih prihoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do kada?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ovom konkretnom predmetu predmet spora su desetljećima neregulirani odnosi bivših nositelja stanarskog prava i vlasnika stanova kojima su privatni stanovi oduzimani nacionalizacijom za vrijeme bivše države, a koje je naš, primarno zakonodavni, sustav neintervencionističkim pristupom, a pomalo i po principu «zavadi pa vladaj», stavio na marginu društva.

Naime, po okončanju Drugog svjetskog rata u razrušenoj nam novonastaloj državi pojavljuje se potreba za smještajem znatnog broja širokih lutajućih masa te su se krajem 40-ih godina 20. stoljeća, uznapredovalom poslijeratnom obnovom i izgradnjom, stvorili uvjeti za namirenje ove društvene potrebe te je država zatečeno stanje podvela pod pravni institut nacionalizacije i stanarskog prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novoizgrađeni, nanovo obnovljeni, konfiscirani, oteti, i ini stanovi davani su na korištenje raznim društvenim skupinama, radnicima, proleterima, funkcionerima i eliti, te je tada došlo do tzv. «prve pljačke». Oni koji su pošteno zarađivali svoja stanarska prava postali su kolateral korumptivnih struktura koje su izvan i pored zakona, «kojeg se ne valja držati kao pijan plota», grabili i jamili koliko su usta široka, a želudac dubok. Korupcija, dakle, nije novijeg datuma i ne pozna ideologiju, političko i vjersko opredjeljenje, spol, dob i omiljenu boju ili dizajn. Tom prvom pljačkom, naravno, izgubili su i privatni vlasnici nekretnina u koje su useljavani nositelji stanarskog prava no tada se, naime, živjelo za narod i druge pa je to valjda bilo lakše podnijeti.

Drugi val pljačke dogodio se desetak godina kasnije krajem 50-ih početkom 60-ih godina prošlog stoljeća kada se netko sjetio da se ipak ne može imati previše pa se daljnjom nacionalizacijom skidalo glave latifundijama te bi ono što su imali previše bilo oteto, a oteto je prokleto pa se to prokleto baš i nije previše otimalo onima koji su bili «unutra» i znali što treba učiniti i kome platiti za «pošteno suđenje».

Daljnjih tridesetak godina obrazac se, manje više, što mu i je u naravi, ponavljao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dolaze 90-e, Hrvatska se osamostaljuje, a s time u dotu dobiva i obiteljsko zlato i obiteljske tajne. Kako se stanarsko pravo nikako nije uklapalo u suvremena, demokratska, civilizirana, prokapitalistička poimanja pravnog poretka, na nasadama ustavnosti, zakonitosti, pravičnosti, pravednosti i humanizma velikih i nepogriješivih zapadnoeuropskih civilizacija, nastojao se napraviti transfer jednog pravnog instituta u drugi koji bi prošao što bezbolnije i sa što manje javnog komešanja.

Tada dolazi do treće pljačke te se 1992. godine donosi Zakon o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo gdje se dvije kategorije «stanara» dijele i to na one koji su imali prava korištenja na stanovima koji su bili u privatnom vlasništvu i one koji su bili u stanovima u državnom (društvenom) vlasništvu, a to na način da su drugi mogli otkupiti stanove u kojima su živjeli dok su prvi, i dan danas, relikt, mamut u Sibiru, komarac u jantaru.

Ne znajući što da radi sa ovima prvima, država 1996. godine donosi Zakon o najmu stanova kojim propisuje da su ovi prvi, kakti sada, najmoprimci, a ne više stanari (pisali bi i Englezi i Amerikanci: Zebra, ali bi izgovor bio drugačiji) te ih, malo pomalo, kroz godine, počinje deprivirati od njihovih prava, sakatiti, te doslovno prirodnom selekcijom (protekom vremena) eliminirati. Danas takvih oldtimera u našoj državi imamo oko 7500 jedinki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, šutnjom se rješavajući jednih podignut je glas drugih, ranijih privatnih vlasnika stanova u kojima stanari/najmoprimci presporo odumiru, te su oni, još radno sposobni, počeli štititi svoja prava (razumno i legitimno) te tražiti da država napokon preuzme svoju ulogu i razriješi Gordijski čvor – vrati im stanove, da odgovarajuću naknadu, kompenzira oduzeto.

Kako je državi trebalo sredstava za farbanje tunela, koji su se farbali točno 20 godina, a nastavili bi se farbati i dalje da 2014. godine Europski sud za ljudska prava nije opalio Hrvatskoj pljusku prvom ovakovom odlukom u predmetu (privatnog vlasnika) Statileo protiv RH gdje je sve ovo navedeno supsumirao u sintagmu «kaj radite, jeste li Vi normalni» i naložio da za ljubav i spasenje i privatnih vlasnika stanova i «stanara» donese razmjerno i pravično rješenje te zakonodavno uredi ovo pitanje «kako dragi Bog zapovijeda».

Ne bi bilo zgorega napomenuti da je Ustavni sud RH još 1998. godine, kada napravimo REW, napisao/rekao isto što i Europski sud za ljudska prava 2014. godine, no u međuvremenu su se farbali tuneli pa je stoga bilo previše omamljujućih plinova u zraku, a i boja je bila skupa.

RH 2018. godine, u «ekspresnom» roku od 4 godine od presude Statileo protiv Republike Hrvatske, donosi novi Zakon o najmu stanova kojim nastoji (a na nastojanju je i ostalo) sretnije regulirati odnose odumiruće vrste (žigosanih) i grubo obespravljenih privatnih vlasnika dodatno opterećujući prve na uštrb drugih (četvrta pljačka), a umjesto da, kako je to trebalo od samog početka, zavuče ruku u kesu umrljanu vodootpornom bojom i time ispravi gotovo stoljetnu nepravdu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj zakon potom «pada» na Ustavnom sudu RH 2020. godine, stvari se vraćaju na početak, a na početak ove priče se vraćamo, ali istovremeno prema njezinom kraju idemo, i mi kada Europski sud za ljudska prava dana 10.06.2021. godine u predmetu Skelin-Hrvoj i Đuričić vs RH donosi presudu kojom je Republika Hrvatska izgubila još jedan u nizu sporova protiv svojih građana, a na štetu ostalih građana, i to obzirom da se visoki iznosi troškova i naknada koje je Republika Hrvatska dužna podmiriti naknađuju iz javnih prihoda.

Sapienti sat!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Dipl. iur. Karlo Novosel, ugledni je zagrebački odvjetnik iz Odvjetničkog ureda Karlo Novosel. U svakodnevnom radu veliku pozornost pridaje mirenju kao načinu rješavanja sporova te sudjeluje u postupcima mirenja pred različitim državnim i nedržavnim institucijama. Od 2019. član je Nadbiskupijskog pastoralnog vijeća Zagrebačke nadbiskupije, a od 2020. član Upravnog odbora U ime obitelji.

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci