HND prosvjeduje zbog ‘zakona opasnih namjera’: O čemu se zapravo radi?

HND
Foto: fah, Montaža: Narod.hr

Vlada RH u izmjeni Kaznenoga zakona predložila je uvođenje novog kaznenog djela – neovlašteno otkrivanje informacija dokazne ili izvidne radnje. Tim bi se, objašnjavaju, trebalo urediti pitanje otkrivanja informacija iz spisa u fazi kaznenog postupka kada je javnost isključena i osigurati presumpciju nevinosti. Prijedlog je izazvao i puno negativnih reakcija, a najglasniji je HND koji tvrdi da se radi o udaru na novinare i novinarske slobode. Zbog toga su najavili i prosvjede u Zagrebu i Splitu, a podržavaju ih Gong i razne feminističke udruge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nizu izmjena Kaznenog zakona našlo se i djelo “neovlaštenog otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje“ kojim se uređuje pitanje otkrivanja informacija iz spisa u fazi kaznenog postupka u kojoj je javnost isključena, a uvid u spis ograničen. Objašnjenje zakona je da se takvim uređenjem štiti pretpostavka okrivljenikove nedužnosti kao Ustavom zajamčeno pravo, pravo na privatnost okrivljenika i drugih sudionika kaznenog postupka, objektivno utvrđivanje činjenica u kaznenom postupku, neovisnost i nepristranost suda te osigurava pravo na pravično suđenje. Protivnici zakona prozvali su ga još i “Lex AP”.

>Kraj medijskog pluralizma: Možemo i HND već imaju zajednički model za medije

Malenica: Neće se kažnjavati novinare

Iz Vlade tvrde da se predloženim izmjenama ni na koji način se ne narušavaju medijske slobode niti se ograničava pravo na informacije od javnog interesa. Naglašavaju da se izmjene o neovlaštenom otkrivanju sadržaja izvidne ili dokazne radnje ne odnose na novinare već isključivo na sudionike postupka odnosno na osobe koje u okviru svojeg rada rade na spisu ili imaju pravo uvida u spis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Tko sjedi u Vijeću časti HND-a i selektivno kažnjava? Većina članova povezana je s 'Novostima'

Vijeće časti, politički obojanog Hrvatskog novinarskog društva (HND), učestalo kažnjava samo novinare i kolumniste koji pišu

To je potvrdio i ministar uprave i pravosuđa Ivan Malenica kazavši da se navodi točno na koga se zakon odnosi.

“Točno se propisuju mogući počinitelji ovog kaznenog djela, dužnosnici ili službenici u pravosudnom tijelu, policijski službenici i dužnosnici, okrivljenik, odvjetnik, odvjetnički vježbenik, svjedok, vještak, prevoditelj ili tumač, jasno se propisuje da novinari ne mogu biti ni počinitelji niti poticatelji ili pomagači”, istaknuo je.

Možda će vas zanimati

Odvjetnik Novosel o curenju informacija s Ustavnog suda: 'To pokazuje potpunu pravnu nesigurnost'

Ovakvo curenje informacija nije prvi put kad su roditelji odgojitelji u pitanju, a na to nam se požalio i odvjetnik Karlo Novosel, voditelj pravnog tima udruge U ime obitelji.

Dodao je da se selektivnom objavom informacija iz istraga suđenje seli u javnost i unaprijed osuđuje osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, ministar Malenica danas je izjavio da će u Zakon dodati još jedan stavak. Radio se o javnom interesu, što se prije nije spominjalo i što su mnogi zamjerili. Malenica je najavio da će se dodati dio da nema kaznenog djela ako je ono počinjeno u interesu žrtve, u interesu obrane u kaznenom postupku ili u drugom pretežitom javnom interesu.

“Smatramo da sud u svakom konkretnom predmetu može procijeniti je li nešto od javnog interesa”, kazao je.

>Hrvoje Zovko i HND nisu stali u obranu Večernjakovog

U obranu navedene izmjene iz Vlade ističu kako je zaštita probitaka kaznenog postupka pravni standard u 30 članica Vijeća Europe. U 23 države zakonodavni okvir omogućuje sankcioniranje svih koji iznose informacije iz istrage dok se u sedam država sankcije odnose samo na sudionike kaznenog postupka. I Malenica je sam istaknuo da je niz država EU-a proglasilo istragu tajnom i većina na neki način sankcionira curenje informacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HND najavio prosvjed

Uvođenje ovog članka u Kazneni zakon izazvalo je niz reakcija, posebno u medijskim krugovima gdje je najglasniji HND. “Zakon opasnih namjera”, kako ga nazivaju iz HND-a, izazvao je odmah “duboku zabrinutost i nezadovoljstvo”.

>HND se javlja kad se osjeća ugroženo, a u slučaju novinara Figenwalda i podvođenja maloljetnica – šute

“Smatramo da ovakav prijedlog možemo nazvati i zakonom opasnih namjera jer predstavlja ozbiljnu prijetnju novinarskoj profesiji i slobodnom novinarstvu”, poručili su još u rujnu Hrvatsko novinarsko društvo (HND) i Sindikat novinara Hrvatske (SNH).

>Josip Pavičić napustio HND: Sram me je, njih novinarstvo uopće i ne zanima

Tvrde da se radi o agresiji na novinarsku profesiju i javni interes u duljem periodu da nema opravdavanja za njegovo donošenje. Na objašnjenje iz Vlade da se izmjene ne odnose na novinare već isključivo na sudionike postupka, Hrvoje Zovko kaže da “bi svi građani trebali biti ravnopravni pred zakonom”.

HND je pozvao sve saborske zastupnike da ne prihvate i da odbiju ovaj zakon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Tko su novinari koje nagrađuje HND? Od 'homofrenda' Dežulovića koji pljuje po Vukovaru do Derifaj koja upada na tuđe terase

Nakon što je HND dodijelio godišnje nagrade za novinarske radove, donosimo analizu o dobitnika i nominiranih za te nagrade kojih je, očekivano za HND, velik broj povezan s Pupovčevim Novostima

“Čitao sam ovih dana da neki koalicijski partneri HDZ-a nisu vidjeli o čemu je riječ, a mi smo im prije osam dana poslali naše komentare na zakon. Nadamo se da će se uputiti u to o čemu se radi i da će odbiti glasati za ovaj zakon opasnih namjera“, kazao je Zovko.

>Macan u aferi SMS: Je li dobio ugovor na preporuku ‘AP’?

Protiv izmjene organiziraju i prosvjed u srijedu 31. siječnja u 11 sati u Zagrebu na Markovu trgu te u Splitu ispred Hrvatskog narodnog kazališta u isto vrijeme. HND-ov prosvjed podržali su GONG, Udruga za promicanje dobrog upravljanja i rada Pomak (udruga zviždača), Centar za ženske studije…

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.