Ulaganje u budućnost: Hrvatski znanstvenik Marin Soljačić nagradit će najbolje na državnoj maturi iz fizike i matematike

Nagrada je uspostavljena financijskom donacijom hrvatskog znanstvenika Marina Soljačića, profesora na Massachusetts Institute of Technology (MIT) u Bostonu, a dodijelit će je osobno prof. dr. sc. Soljačić, zajedno s prof. dr. sc. Vedranom Mornarom, ministrom znanosti, obrazovanja i sporta. Nagrada će se dodjeljivati i sljedećih godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marin Soljačić, profesor na odsjeku za fiziku na Massachusetts Institute of Technology, odlučio je financirati ovu nagradu kako bi odao posebno priznanje mladim ljudima u Republici Hrvatskoj, iznimno talentiranima za fiziku i matematiku, kako bi pokazao da se izvrsnost prepoznaje i cijeni, te mladim ljudima dao dodatnu motivaciju za daljnji akademski rad i napredak.

Soljačić navodi kako su mu mnoge od nagrada koje je dobio tijekom svog života, a koje su uspostavili imućni donatori: Pappalardo, MacArthur, Blavatnik, u karijeri bile posebno motivirajuće.

“Zbog toga sam, sada kada sam i ja u financijskoj mogućnosti da to učinim, odlučio pokrenuti jednu takvu nagradu koja bi motivirala talentirane studente u Hrvatskoj i to u poljima koja su meni iznimno draga: fizika i matematika“, navodi Soljačić te ističe kako je zahvalan ministru Mornaru i Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta te New York Academy of Science na podršci i tehničkoj pomoći u provedbi Nagrade Soljačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Mornar  u vezi s tim je naglasio: “Veseli me što je g. Soljačić nesebično podijelio svoju zasluženu nagradu s mladim ljudima u Hrvatskoj, s ciljem popularizacije znanosti, svjestan činjenice da Hrvatskoj treba više stručnjaka iz prirodnih i tehničkih znanosti.”

Soljačić je maturirao 1992. u zagrebačkom MIOC-u (XV. gimnazija), a nakon mature dobio je stipendiju za studij na sveučilištu Massachusetts Institute of Technology (MIT) u SAD. Soljačić je 1996. na MIT-u diplomirao dva studija: fiziku i elektrotehniku, dok je 2000. obranio doktorat iz fizike na Sveučilištu Princeton.

Iste godine Soljačić se vraća na MIT gdje započinje Pappalardo post-doktorski studij, 2003. postaje vodeći istraživač, 2005. docent fizike, a 2011. godine redovni profesor na MIT-u. U 2005. dobiva “Adolph Lomb Medal” od Optical Society of America, koje dotično strukovno udruženje dodjeljuje svake godine jednom znanstveniku mlađem od 35 godina, za najbitnija otkrića u optici širom svijeta. 2006. je dobitnik nagrade TR35 koja se dodjeljuje najboljim inovatorima mlađim od 35 godina, a koju dodjeljuje “Technology Review”, najstariji časopis za tehnologiju na svijetu. 2008. dobio je i “nagradu za genije”, zaklade MacArthur. 2011. izabran je u Young Global Leaders of World Economic Forum. U 2014. dobiva Blavatnik Award for Young Scientists, za najboljeg znanstvenika fizičkih znanosti i inženjeringa u SAD-u, mlađeg od 42 godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobitnik Nagrade Soljačić bit će maturant/ica koji/a na državnoj maturi 2015. postigne:

1. najbolji rezultat/ najviši postotak riješenosti testa iz matematike (A razina) + postotak iz fizike

2. Ukoliko bude dvoje ili više maturanata/ica s jednako visokim postotkom riješenosti testova prema kriteriju (i), u kriterij ulaze i rezultati testa iz hrvatskog jezika (s time da se Hrvatski A boduje 20% više nego Hrvatski B)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Ukoliko i nakon toga kriterija ponovno bude dvoje ili više maturanata/ica s jednako visokim postotkom riješenosti testa, nagradu će dijeliti svi takvi kandidati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.