Upozorenje: donošenje predloženog zakona za posljedicu imalo narušavanje načela vladavine prava

Foto: Snimka zaslona

Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske drži kako bi donošenje predloženog Zakona o uskrati isplate uvećanja plaća po osnovi ostvarenih godina radnog staž za posljedicu imalo narušavanje „načela vladavine prava, kao jedne od najviših vrednota ustavnog poretka Republike Hrvatske”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Priopćenje donosimo u cijelosti:

Vlada Republike Hrvatske uputila je 28. siječnja 2016. godine u Hrvatski sabor Prijedlog Zakona o uskrati isplate uvećanja plaća po osnovi ostvarenih godina radnog staža, s Konačnim prijedlogom Zakona, za koji je dana 29. siječnja 2016. prihvaćena je primjena hitnog postupka (76 glasova “za”, 31 “protiv”, 5 “suzdržanih”).

S time u svezi Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske skreće pozornost na Rješenje Ustavnog suda Republike Hrvatske od 24. srpnja 2015. godine (u privitku), kojim se ovaj Sud, rješavajući o prijedlogu za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti Zakona o izmjeni Zakona o uskrati prava na uvećanje plaće po osnovi ostvarenih godina radnog staža (NN 36/15), između ostalog, očitovao kako slijedi:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„26. Ustavni sud, na kraju, ipak smatra potrebnim ukazati da će svako daljnje produljenje poduzete mjere biti ustavnopravno neprihvatljivo s aspekta zaštite načela vladavine prava, kao jedne od najviših vrednota ustavnog poretka Republike Hrvatske, a osobito načela pravne sigurnosti, pravne izvjesnosti i pravne predvidljivosti. Daljnjim produljenjem poduzeta mjera bi se pretvorila u trajniju odnosno trajnu mjeru s neizvjesnim rokom njezina prestanka te bi se dovelo u pitanje vjerodostojnost obnašanja vlasti i povjerenja građana u nju.
U tom smislu Vlada je dužna planirati i osigurati sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2016. u iznosu dovoljnom za isplatu ove povlastice, osim ako, Vlada i sindikati u postupku kolektivnog pregovaranja ne postignu drugačiji sporazum.“.

S obzirom na citirano iz Rješenja Ustavnog suda Republike Hrvatske, ukazujemo na odgovornost Hrvatskog sabora pri donošenju zakona za koji je izvjesno kako će ponovno biti predmetom odlučivanja Ustavnoga suda glede njegove suglasnosti s Ustavom Republike Hrvatske te da u tom smislu već postoji stajalište ovoga Suda.

Sindikat drži kako bi donošenje predloženog zakona za posljedicu imalo narušavanje „načela vladavine prava, kao jedne od najviših vrednota ustavnog poretka Republike Hrvatske, a osobito načela pravne sigurnosti, pravne izvjesnosti i pravne predvidljivosti“ od strane Hrvatskoga sabora kao zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.