Utjecajna svjetska seizmologinja Jones: ‘Očekujte potrese još dosta dugo’

Foto: snimka zaslona

Lucy Jones već 35 godina ima samo jednu jedinu misiju – pripremiti svoje sugrađane da uskoro slijedi potres svih potresa. Ona je najprepoznatljivija seizmologinja na svijetu, ali i jedna od najutjecajnijih istraživačica potresa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesorica na sveučilištu CalTech, autorica je više od 100 znanstvenih radova u kojima analizira rasjede i zemljinu koru. Traži odgovore na pitanja zašto, kada i gdje se potresi događaju? Postoji li uzorak? Hoće li se ikad moći predvidjeti? Kako su povezani? Kako se trebamo ponašati kad trese?

Doktorica Jones pratila je sve što se događa u Petrinji i objasnila kolika je vjerojatnost da nam slijedi još potresa magnitude 4, 5 ili 6. Odgovor koji je dala za RTL i nije baš utješan.

RTL: Vi ste jedna od najpoznatijih seizmologinja u svijetu, možete li predvidjeti kada će idući veliki potres pogoditi Hrvatsku?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne. Nitko ne može predvidjeti zasebni događaj. Problem je što se magnituda određuje za vrijeme potresa tako da ne postoje informacije u tlu o tome koliko će biti snažan prije nego se dogodi.

RTL: Zašto?

Jer se potresi događaju svaki dan i veliki ne započnu drugačije nego mali. Znati hoće li biti danas ili ove godine je kao da znate primjerice kad savijate štap točno u kojoj će mikrosekundi puknuti. Previše je slučajnosti u tome svemu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

RTL: Uvijek sam mislio da nakon što se dogodi snažan potres svi ostali koji slijede će biti slabiji, ali to nije bio slučaj u Petrinji.

To je vrlo važno. Potresi jesu slučajnost, ali jedan aspekt nije slučajan, naknadni potresi. Oko 5% do 10% naknadnih potresa su snažniji od prvog potresa, odnosno, u 5% slučajeva naknadni potres je snažniji od prvog potresa, to ste vi imali. Tako da sad znamo da će se Vama događati potresi i možete ih očekivati još dosta dugo.

RTL: Može li jedan potres potaknuti druge?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki potres potiče druge potrese unutar određenih razmjera. Raspon veličine potresa je vrlo strm. Znači imat ćemo 10 potresa veličine 4, ako se dogodi jedan veličine 5. Odnosno, 10 puta potres veličine 5, nakon svakog veličine 6 i mora biti blizu. Ono što određuje magnitudu je duljina rasjeda koji se pomiče. Ako se pomiče jedan metar imate potres snage 1 ili 2, ali ako se pomiče rasjed duljine 10 kilometara imate potres magnitude 6.

RTL: Postoje li ikakvi istraživački programi, znanstveni pokušaji da se predvidi potres?

Ako se snaga određuje samo za vrijeme potresa, onda je to teoretski nemoguće, predviđanje zasebnog događaja. No, postoje praktična rješenja za ovaj nemogući problem. Jedno od njih je da iskoristimo naknadne potrese što nam omogućava da barem prepoznamo opasnija razdoblja. Dakle, ne da predvidimo točno vrijeme kad će se dogoditi, ali možemo to iskoristiti kako bi znali kada su potresi vjerojatniji. Također radimo na nečemu što se zove “Sustav ranog upozorenja”. To nije predviđanje nego iznimno brzo prepoznavanje da je potres počeo tako da možemo te informacije objaviti ljudima prije nego seizmički valovi dođu do njih jer ti valovi putuju određeno vrijeme. Imamo takav sustav na zapadnoj obali Sjeverne Amerike, Japan ga ima i Europska Unija razvija takav sustav i gleda da ga stavi u pogon posebno u Istočnoj Europi na području gdje imate više potresa nego drugdje.

RTL: Ljudi u Hrvatskoj trenutno drhte u strahu, kada razgovaramo sa seizmolozima, kada ih slušamo, očekujemo da nas smiri umirujući glas, ali to se ne dogodi često, što bi bila Vaša poruka, imate li poruku za sve nas?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mislim da, potresi stvaraju osjećaj straha veći nego što su stvarna prijetnja za vaš život. Jako nas je strah da ćemo umrijeti u potresu, ali to se događa jako jako rijetko. Shvatite ovo, sve oko vas tjera vas u strah, ali ono što vam slijedi će vjerojatno biti manjeg intenziteta od onoga što ste već imali. Loše građevine su se već srušile i gotovo sigurno će sve dalje ići na bolje tako da vaš automobil je vjerojatno opasniji od potresa.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.