Uvođenje eura od prvog dana 2023. godine, osim gubitka monetarne neovisnosti za Hrvatsku, znači veliku promjenu za hrvatske građane. Medijske stupce danima pune izjave građana koji uz povećanje cijena zbog famoznog zaokruživanja, muku muče s praktičnim pitanjima. Poslovnice banaka su prepune, stvaraju se gužve u poštama i poslovnicama Fine. Kako bi vam olakšali prilagodbu na novu valutu, donosimo vam na jednom mjestu niz praktičnih pitanja i odgovora koje je pripremilo Ministarstvo financija.
Što je razdoblje dvojnog iskazivanja?
Razdoblje dvojnog iskazivanja je razdoblje u kojem se cijene robe, usluga i drugi novčani iskazi vrijednosti istodobno iskazuju u kuni i u euru uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje iz Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Razdoblje obveznog dvojnog iskazivanja započelo je prvog ponedjeljka u mjesecu koji slijedi nakon mjeseca u kojem je proteklo trideset dana od dana objave odluke Vijeća EU o usvajanju eura i uredbe Vijeća EU kojom je utvrđen fiksni tečaj konverzije, tj. 5. rujna 2022. i završava protekom 12 mjeseci od dana uvođenja eura, tj. 31. prosinca 2023.
Što je razdoblje dvojnog optjecaja?
Dvojni optjecaj je optjecaj u kojem se prilikom transakcija gotovim novcem istodobno koriste kuna i euro kao zakonsko sredstvo plaćanja, a razdoblje dvojnog optjecaja traje prva dva tjedna nakon dana uvođenja eura.
>Plenković se čudi poskupljenjima nakon iskustava država koje su uvele euro: Što pokazuje primjer Slovenije, Slovačke..?
U tom razdoblju, od 1. siječnja do 14. siječnja 2023., gotovinska će se plaćanja u Republici Hrvatskoj moći obavljati u dvije valute – kuni i euru. Građani u tom razdoblju mogu plaćati na prodajnim mjestima gotovim novcem kune i gotovim novcem eura, no trgovci će ostatak vraćati u gotovom novcu eura, osim iznimno kada to nije moguće iz objektivnih razloga u kojem slučaju se može ostatak vratiti u gotovom novcu kune ili u gotovom novcu kune i gotovom novcu eura.
Koliko dugo ćemo moći plaćati u trgovinama gotovim novcem kune i gotovim novcem eura?
U trgovinama će se moći plaćati gotovim novcem kune i gotovim novcem eura dok traje razdoblje dvojnog optjecaja odnosno tijekom prva dva tjedna od dana uvođenja eura.
Što napraviti ako nekoliko godina nakon dana uvođenja eura pronađem kune, hoću li ih i dalje moći zamijeniti za eure?
Neće postojati krajnji rok za zamjenu novčanica kune, pa će građani i nakon isteka prvih 12 mjeseci od dana uvođenja eura novčanice kune moći zamijeniti za euro u Hrvatskoj narodnoj banci u bilo kojem trenutku u budućnosti. Za razliku od novčanice kune, zamjena kovanica kune za euro u Hrvatskoj narodnoj banci bit će moguća do isteka tri godine od dana uvođenja eura.
>Što se smatra neopravdanim povećanjem cijena zbog uvođenja eura?
Koji se tečaj koristi za konverziju kuna u euro na dan uvođenja eura?
Fiksni tečaj konverzije utvrđen je Uredbom Vijeća (EU) 2022/1208 od 12. srpnja 2022. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 2866/98 u pogledu stope konverzije eura za Hrvatsku (SL L 187, 14.7.2022.) i to je tečaj po kojem će se preračunavati kunske vrijednosti u eurske. Fiksni tečaj konverzije određen je na razini 1 euro = 7,53450 kuna. Fiksni tečaj konverzije službeno će biti u upotrebi od dana uvođenja eura, dok će se prije dana uvođenje eura primjenjivati jedino radi dvojnog iskazivanja u informativne svrhe. Prilikom preračunavanja treba se koristiti svih pet decimala i tek potom je moguće zaokruživanje dobivenog iznosa na dvije decimale prema matematičkim pravilima odnosno:
• ako je treća decimala manja od pet, druga decimala ostat će nepromijenjena
• ako je treća decimala jednaka ili veća od pet, druga decimala povećat će se za jedan.
Preračunavanje se provodi na sljedeći način:
Cijena u kuni
Fiksni tečaj konverzije
Cijena u euru prije zaokruživanja
Cijena u euru nakon zaokruživanja
10 HRK
1 EUR = 7,53450 HRK
1,327228084 EUR
1,33 EUR
Je li moguće prilikom preračunavanja koristiti tečaj konverzije različit od fiksnog tečaja konverzije?
Korištenje nekog drugog tečaja konverzije osim fiksnog tečaja konverzije neće biti dozvoljeno.
>Policija upozorila, zabilježena već dva slučaja: U opticaju lažni euri koji su filmski rekviziti
Gdje sve mogu zamijeniti gotov novac kune za gotov novac eura prema fiksnom tečaju konverzije?
Zamjena gotovog novca kune za gotov novac eura prema fiksnom tečaju konverzije bit će moguća u poslovnicama banaka, Fine, HP-Hrvatske pošte d.d. i Hrvatske narodne banke. Banke, Fina i HP-Hrvatska pošta d.d. će u prvih 12 mjeseci od dana uvođenja eura mijenjati gotov novac kune za gotov novac eura bez naknade.
Međutim, nakon isteka prvih 12 mjeseci od dana uvođenja eura, gotov novac kune moći će se bez naknade zamijeniti samo u Hrvatskoj narodnoj banci, izuzev kovanica kune za euro čija će zamjena biti moguća do isteka tri godine od dana uvođenja eura.
Tijekom razdoblja dvojnog optjecaja dio gotovog novca kune moći će se zamijeniti za gotov novac eura kupujući u trgovinama. Naime, kupci će u prva dva tjedna nakon dana uvođenja eura moći u trgovinama plaćati gotovim novcem kune, dok će trgovci ostatak vraćati u gotovom novcu eura, osim kad to neće biti moguće zbog objektivnih razloga.
>Kako ćemo plaćati od 1. do 14. siječnja 2023.? Preporuka je što više karticama
Koliko gotovog novca kune mogu odjednom zamijeniti bez naknade?
U prvih 12 mjeseci nakon dana uvođenja eura zamjena gotovog novca kune za gotov novac eura bit će moguća bez naknade u poslovnicama banaka, Fine i HP-Hrvatske pošte d.d., međutim postojat će ograničenje količine novčanica i kovanica koje će se moći zamijeniti bez naknade. Naime, bit će moguće zaračunati naknadu u slučaju ako se odjednom mijenja više od 100 novčanica i više od 100 kovanica kune u jednoj transakciji.
Do kada je moguće podignuti kune na bankomatima?
Podizanje gotovog novca kune na bankomatima u Republici Hrvatskoj bilo je moguće do dana uvođenja eura. Od dana uvođenja eura moguće je isključivo podizanje eura na bankomatima.
Do kada ću moći raditi uplate gotovog novca kune putem bankomata?
Uplata gotovog novca kune na bankomatima u Republici Hrvatskoj bilo je moguća do dana uvođenja eura.
Kako ću znati koliko eura u protuvrijednosti kuna mi je dovoljno podignuti na bankomatu?
Tijekom razdoblja dvojnog iskazivanja (od 5. rujna 2022. do 31. prosinca 2023.) svi iznosi gotovog novca koji se planira podići na ekranu bankomata će biti iskazani u kuni i euru. Na taj način će se građanima olakšati prelazak s kune na euro u svakodnevnim aktivnostima.
15. Hoće li se moći zamijeniti kune za eure u mjenjačnicama?
Od dana uvođenja eura neće biti moguća zamjena kune za euro u mjenjačnicama niti prema kupovnom odnosno prodajnom niti prema fiksnom tečaju konverzije. Međutim, u mjenjačnicama će se dalje moći mijenjati euro za neke druge strane valute, npr. BAM, CHF, USD, itd.
Kada uđem u mobilno bankarstvo kod stanja računa mi stoje dva iznosa, u kuni i euru, što to znači?
U razdoblju dvojnog iskazivanja (od 5. rujna 2022. do 31. prosinca 2023.) banke su dužne klijentima prikazati stanje računa u kuni i euru radi lakše prilagodbe na novu valutu.
Hoću li moći plaćati s hrvatskim kovanicama eura i izvan Hrvatske?
Nakon 1. siječnja 2023. hrvatske kovanice eura, odnosno kovanice eura s hrvatskim motivima bit će jednako prihvaćene u svim državama članicama europodručja i izjednačene s ostalim kovanicama eura.
Što će se dogoditi s depozitima u kuni koje imam na bankovnim računima?
Depoziti u kuni koji su na bankovnom računu automatski su na dan uvođenja eura preračunati u depozite u euru, bez naknade uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje iz Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
19. Što će se dogoditi s mojim tekućim/žiro računom u kuni?
Svi iznosi u kuni na računima preračunati su u iznose u euru uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje iz Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj i bez naknade, uz zadržavanje postojećeg IBAN broja računa.
Što ako već imam tekući/žiro račun i u kuni i u euru?
U slučaju da klijent u banci ima otvorena dva ili više računa i u kuni i u euru, primjerice devizni, tekući i/ili žiro račun, takav klijent će u roku od 60 dana od dana uvođenja eura bez naknade i troškova, ali na vlastiti zahtjev, moći zatvoriti jedan ili više postojećih računa i prenijeti sredstva evidentirana na tim računima na račun po svom izboru u istoj banci. Ako klijent ne iskoristi ovo svoje pravo i ne zatraži zatvaranje računa, nastaviti će banci plaćati naknadu za sve račune kao i prije dana uvođenja eura.
Trenutno imam multivalutni račun. Što će se dogoditi s njim nakon dana uvođenja eura?
Klijenti koji već imaju postojeće multivalutne račune neće imati značajnije promjene po tom računu osim automatskog preračunavanja iznosa u kuni u iznose u euru uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje iz Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, bez naknade. Također će se zadržati postojeći IBAN, odnosno isti broj računa.
Što će se dogoditi s punomoćima po računima s obzirom da će moj račun u kuni postati račun u euru?
Punomoći dane za raspolaganje sredstvima po određenim računima, a na kojima je došlo do preračunavanja, ostaju valjane i samo preračunavanje na njih nema utjecaj. Međutim, ako ste po svom multivalutnom računu odredili različita ovlaštenja po kunskoj komponenti računa u odnosu na ovlaštenja dana za raspolaganje eurima, nije isključeno da ćete prije dana uvođenja eura s bankom morati definirati nove punomoći kako bi nakon dana uvođenja eura opunomoćenici mogli nesmetano koristiti sredstva na računima po kojima su opunomoćeni.
Hoću li morati mijenjati kartice koje su vezane uz račun?
Kartice izdane po određenim računima, a na kojima je došlo do preračunavanja, ostaju valjane i samo preračunavanje na njih nema utjecaj.
Ako imam oročenu štednju u kuni, trebam li ići u banku mijenjati ugovor?
Ne. Prema načelu neprekidnosti ugovora i drugih pravnih instrumenata, uvođenje eura ne utječe na valjanost postojećih ugovora u kojima se navode iznosi u kuni. Iznosi navedeni u kuni u pravnim instrumentima smatraju se iznosima u euru uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje iz Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Što će se dogoditi s mojim kreditom u euru ili kreditom u kuni s valutnom klauzulom u euru ?
Od dana uvođenja eura krediti u euru i krediti u kuni s valutnom klauzulom u euru smatraju se kreditima u euru, tj. glavnica u euru ostaje nepromijenjena nakon dana uvođenja eura.
Što će se dogoditi s mojim kreditom u kuni s fiksnom kamatnom stopom?
Krediti u kuni preračunavaju se u euro primjenom fiksnog tečaja konverzije bez naknade za dužnike. Kod kredita s fiksnom kamatnom stopom ona će ostati ista, tj. uvođenje eura ne utječe na fiksnu kamatnu stopu tijekom preostalog razdoblja otplate.
Hoću li morati raditi novi ugovor ili aneks ugovora ako mi kredit u kuni postaje kredit u euru nakon dana uvođenja eura?
Ne. Prema načelu neprekidnosti ugovora i drugih pravnih instrumenata, nije potrebno sklapati nove ugovore ili mijenjati postojeće.
Što će se dogoditi s mojim kreditom u kuni s promjenjivom kamatnom stopom?
Krediti u kuni preračunat će se u kredite u euru primjenom fiksnog tečaja konverzije bez naknade za dužnike. Kod kredita s promjenjivom kamatnom stopom, moguće promjene ovisiti će o tome koji je parametar korišten. U slučaju da se parametar iz objektivnih razloga mora modificirati, modifikacija ne smije biti na štetu potrošača.
Što ako imamo kredit s promjenjivom kamatnom stopom vezanom uz Nacionalnu referentnu stopu (NRS)?
U slučaju kredita odobrenog s promjenjivom kamatnom stopom vezanom uz NRS, parametar će se morati modificirati na način da se financijski položaj dužnika ne smije pogoršati. To znači da će na dan uvođenja eura kamatna stopa ili ostati jednaka onoj koja bi se plaćala da nije došlo do promjene parametra ili će se smanjiti i to na teret fiksne marže banaka. U svim sljedećim obračunskim razdobljima sve do konačne otplate kredita banka tako smanjenu fiksnu maržu ne smije povećavati.
Imam kredit u kuni vezan uz valutu koja nije euro, što se dogoditi s njim nakon uvođenja eura?
Svi krediti u kuni koji su indeksirani uz neku drugu stranu valutu koja nije euro moraju proći proces reindeksacije s pariteta kuna/druga valuta koja nije euro na paritet euro/druga valuta koja nije euro. Pritom, ako je kredit imao fiksnu kamatnu stopu, ona ostaje ista, a u slučaju promjenjive kamatne stope, promjena će ovisiti o tome koji je parametar korišten. U slučaju da se parametar iz objektivnih razloga mora modificirati, modifikacija ne smije biti na štetu potrošača.
Euro je uveden kao službena valuta u Republici Hrvatskoj, a ja još uvijek imam za platiti račun u kuni iz razdoblja prije dana uvođenja eura?
Račun u kuni koji je primatelj plaćanja pripremio, tiskao i unaprijed dostavio platitelju, a koji je platitelj podnio na izvršenje banci nakon dana uvođenja eura biti će moguće plaćati do isteka šest mjeseci od dana uvođenja eura pri čemu će se u banci i ostalim pružateljima platnih usluga plaćanje izvršiti u euru, uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje iz Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, bez potrebe da platitelj sam izračunava iznos u eurima.
Hoće li se moj ugovor o osiguranju ukinuti uslijed uvođenja eura?
Ne, vrijedi načelo neprekidnosti ugovora i drugih pravnih instrumenata. Uvođenje eura ne utječe na ugovorne odredbe i uvjete pravnih instrumenata, niti može predstavljati valjani razlog odstupanja ili izuzeća od postupanja po bilo kojem pravnom poslu postojećem na dan uvođenja eura, niti daje pravo bilo kojoj ugovornoj strani jednostrano izmijeniti ili raskinuti takav pravni posao, osim ako je između ugovornih strana drugačije dogovoreno ili ako je Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj ili posebnim propisom drugačije uređeno.
Hoće li zamjena valuta utjecati na iznose koji se nalaze u mom ugovoru o osiguranju (npr. iznos mjesečne ili godišnje premije, iznos visine svote osiguranja, itd.), odnosno hoće li ti iznosi biti smanjeni ili povećani?
Ne, iznosi će ostati nepromijenjeni, jedino će biti izraženi u euru. Iznosi u kuni će se preračunati u iznose u euru uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje iz Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Što će se nakon dana uvođenja eura dogoditi s iznosima otkupnih vrijednosti police životnog osiguranja vezanim uz moj ugovor i treba li mi društvo za osiguranje dostaviti nove tablice otkupnih vrijednosti s vrijednostima u euru?
Ako se radi o ugovoru ugovorenom u kuni, iznosi u kuni će se preračunati u iznose u euru uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje iz Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj i dostavit će se nove tablice. Ako se radi o ugovoru ugovorenom s valutnom klauzulom vezanom uz euro i ako su tablice otkupnih vrijednosti iskazane u euru, a iznosi se neće mijenjati, nove tablice se neće dostaviti.
Ako u vrijeme oko zamjene valuta slučajno ne platim dospjelu premiju osiguranja na vrijeme i društvo za osiguranje obračuna zateznu kamatu, kako će društvo izračunati tu zateznu kamatu?
Od dana uvođenja eura novčane obveze i novčane kazne navedene u kuni preračunavaju se iz kune u euro uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje iz Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Iznos kamate, ukoliko je ugovoreno da se obračunava kamata, će se nakon dana uvođenja eura obračunati i iskazati u euru za cijelo vrijeme neplaćanja odnosno kašnjenja u podmirivanju obveze.
Što će se dogoditi s isplatom osigurnine ili nespornog dijela štete u slučaju kad se isplaćuje upravo oko dana uvođenja eura?
Isplata nakon dana uvođenja eura bit će u euru. Sve isplate do tog dana, odnosno zaključno s danom koji prethodi danu uvođenja eura bit će izvršene u kuni.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.