U srijedu je počela dvotjedna izvanredna sjednica Hrvatskog sabora kako bi se čim prije donio zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije.
Zakonom se definira model po kojem će konstrukcijsku obnovu zgrada u udjelu od 60 posto financirati država, a po 20 posto Grad Zagreb i županije te vlasnici nekretnina. Novost u odnosu na prvo čitanje je uvrštavanje u zakon socijalnih kriterija, odnosno dohodovnog i imovinskog cenzusa.
“Pristup će biti isti kao u prvom čitanju. Riječ je o važnom zakonu za Zagreb, za obnovu, za transparentan rad i financiranje. Bit ćemo otvoreni prema prijedlozima klubova, mislim da bi bilo dobro imati konsenzus oko ovakvog zakona”, rekao je premijer Andrej Plenković prilikom dolaska u Sabor.
Sjednicu pratite uživo:
Sufinanciranja obnove u iznosu od 20 posto bit će oslobođeni vlasnici nekretnina čiji mjesečni dohodak po članu obitelji u protekloj godini nije prelazio 4000 kuna te oni koji na dan potresa nisu imali imovinu vredniju od 200.000 kuna. Konstrukcijska obnova u potpunosti će se financirati invalidima Domovinskog rata te korisnicima socijalne skrbi koji primaju pomoć za uzdržavanje.
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković na početku je zastupnicima još jednom objasnio pravila zasjedanja, a nakon toga je na poziciju prisegnuo ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica koji to nije mogao na konstituirajućoj sjednici jer je imao koronavirus.
Odmah nakon, SDP-ov Pređa Grbin zatražio je stanku kako bi se dogovorilo oko zakona kojeg smatraju “neambicioznim”, piše RTL.
Stanku je u ime Kluba zastupnika Glasa, Pametnog i Stranke s Imenom i Prezimenom zatražila je Anka Mrak Taritaš.
Marija Selak Raspudić (Most) zatražila je stanku “iz zahvalnosti predsjedniku Sabora jer je zastupnike desetkovao zbog navodnih epidemioloških mjera te im skratio vrijeme za govor”.
S obzirom na to da se radi o izvanrednoj sjednici, danas neće biti “aktualnog prijepodneva”, zastupnici će premijera i članove Vlade o aktualnim temama moći propitivati 16. rujna, kada počinje redovna sjednica i redovno jesensko zasjedanje koje traje do 15. prosinca.
Tko nema masku, ne može u sabornicu
Kako bi se spriječila zaraza koronavirusom, zaštitne maske su u sabornici obvezne, u njoj sjedi manji broj zastupnika, njih 41 plus predsjedavajući, a aktivirat će se mogućnost elektroničkog glasovanja.
Zastupnici koji ne budu željeli nositi masku, u konačnici bi mogli završiti izvan Sabornice. “Dogovorili smo se da će predsjedavajući prvo upozoriti osobu da stavi masku, ako to ne želi zamolit će je da napusti dvoranu. Ako ni nakon toga ne postupi po zahtjevu predsjedavajućeg dobit će opomenu s isključenjem za taj dan, napravit će se prekid i zamoliti Stražu da osobu izvede van“, izvijestio je predsjednik Sabora Gordan Jandroković.
Napomenuo je da će se na ulazima u Sabor tražiti da svi nose maske. “Nećemo biti agresivni, ali moramo štititi zdravlje zastupnika. Maske ne nosimo samo radi sebe, nego i da zaštitimo druge”, istaknuo je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa