Subota, 22 veljače, 2025
1.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Zagreb i okolicu pogodilo 57 potresa: Preminula teško ozlijeđena djevojčica

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zagreb je u nedjelju u 6,24 sati, pogodio snažan potres, a podrhtavanje tla osjetilo se tijekom cijelog dana. Gotovo 60 ljudi čiji su domovi nastradali u potresu proveli su noć u Studentskom domu Cvjetno naselje.

18,00 sati

Djevojčica koja je teško ozlijeđena u jučerašnjem potresu u Zagrebu preminula je u Klaićevoj bolnici, potvrdio je ravnatelj.

“Nažalost, unatoč svim naporima djelatnika medicinske službe, teško ozlijeđena djevojčica u jučerašnjem potresu podlegla je ozljedama. U ime Klinike za dječje bolesti Zagreb želimo izraziti iskrenu sućut roditeljima i obitelji”, priopćio je Goran Roić, prenosi Dnevnik.hr.

15,15 sati

Zgrada Hrvatske pošte u Jurišićevoj ulici znatno je oštećena u jučerašnjem potresu pa će tamošnji poštanski ured i poslovni prostori do daljnjeg biti zatvoreni, priopćila je u ponedjeljak Hrvatska pošta.

15,10 sati

Palača Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) pretrpjela je u potresu 22. ožujka znatna oštećenja, kao i zgrada Knjižnice HAZU, a u Gliptoteci su srušena postolja s umjetninama te su uništene mnoge skulpture i odljevi.

15 sati

Iako će se egzaktni podaci o ukupnoj šteti znati tek nakon detaljnijih i stručnih izvida, zagrebački muzeji počinju popisivati štetu koju su pretrpjeli ni MSU u Novom Zagrebu nije pošteđen, gdje je potres uzrokovao poplavu.

Iz MSU-a su izvijestili da su se uslijed potresa aktivirali protupožarni sprinkleri koji su izazvali poplavu u izložbenim prostorijama, voda je oštetila stropove i podove te nanijela štetu nekoliko predmeta.

Umjetnine ugrožene od poplave su dislocirane i na njima su vidljive manje promjene.

14,30 sati

Grad Zagreb pozvao statičare, iz područja zidane i betonske konstrukcije, a posebno revidente, da se jave u Ured za upravljanje u hitnim situacijama, objavljeno je na službenim stranicama Grada.

Statičari se trebaju javiti Josipu Ataliću u Uredu za upravljanje u hitnim situacijama u Branimirovoj 71b.

Grad Zagreb poziva spomenute stručnjake da se jave radi daljnjeg dogovora i organiziranja pregleda stanja građevina u Zagrebu te ih se moli da ponesu svoju zaštitnu opremu (kacige, rukavice, maske). Više čitajte OVDJE.

13,45 sati

Pripadnici gradskih službi srušili su dio zida trećeg kata zgrade u Bogovićevoj ulici koji je prijetio samourušavanjem nakon jučerašnjeg potresa koji je pogodio Zagreb.

13,40 sati

Područje grada Zagreba pogodilo je do ponedjeljka u podne 57 potresa, a prema podacima Seizmološke službe i Europsko-mediteranskog seizmološkog centra najjači je bio magnitude 5,5 po Richterovoj ljestvici, a najslabiji 2,0.

13,20 sati

Šteta u Krapinsko-zagorskoj županiji prouzročena nedjeljnim potresom, prema prvim procjenama mogla bi iznositi više od 20 milijuna kuna, rekao je župan Željko Kolar.

„Potres je ostavio velike materijalne posljedice na području Gupčevog kraja, u podsljemenskoj zoni, na području grada Donje Stubice, općine Gornja Stubica i nešto na području općine Stubičke Toplice”, rekao je župan Kolar.

13 sati

Hrvatsko narodno kazalište (HNK) prošlo je na prvi pogled bez znatnijih oštećenja i čeka se procjena statičara, Gavelli je stradao dio krova, ZKM i Kerempuh bilježe manje štete, a najteže je stradalo kazalište Komedija, koje će po prvim procjenama zahtijevati veću sanaciju.

Satiričko kazalište Kerempuh, po riječima ravnatelja Romana Šuškovića-Stipanovića, pretrpjelo je napuknuća spojeva i dilatacija, ali većinom je riječ o popucanoj boji i otpaloj staroj žbuci. Tehnika kazališta obavila je očevid i utvrdila da su scena, nadstroplje i gledalište na oko u redu, uz manje pukotine kod spojeva na zidovima na balkonu, i uz nešto jača oštećenja na ulazima na balkon.

Dvije zgrade Kazališta Komedije na Kaptolu 9 i 27 po prvim su procjenama dosta teško pogođene potresom.

12 sati

Većina zagrebačkih muzeja smještena je u strogi centar koji je pretrpio najveća oštećenja u potresu, svi imaju barem manja oštećenja, no još se čekaju pregledi statičara i procjene štete.

Muzej za umjetnost i obrt već je u nedjelju objavio fotografije koje svjedoče o razornim posljedicama potresa, a u ponedjeljak su i ostali muzeji počeli izvještavati o svojoj situaciji.

Matea Brstilo Rešetar, ravnateljica Hrvatskog povijesnog muzeja rekla je za Hinu kako je njihov objekt Palače Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch u Matoševoj 9  statički ugrožen, osobito južno krilo s krovištem koje je zbog urušenog dimnjaka otvoreno.

“Nužno je prije svega pristupiti njegovom privremenom pokrivanju  radi najavljenog lošeg vremena kako bi zaštitili unutarnje prostorije, što nije moguće bez odobrenja statičara”, napomenula je.

Za sada su, prema uvidu u prostor i depoe, zidovi znatno oštećeni no građa Muzeja je u dobrom stanju, kao i ona koja se nalazila na izložbi “Varvaria/ Breberium/ Bribir“.

“Svjesni smo da ćemo zbog cjelokupnog stanja palače, a prije svega po smirivanju tla i uputama nadležnih službi morati pristupiti evakuaciji građe”, ustvrdila je.

Muzej je u kontaktu s Ministarstvom kulture RH i Gradskih zavodom za zaštitu spomenika Grada Zagreba koji razmatraju cjelokupnu situaciju.

Izvijestila je da su u nedjelju, nakon potresa, ministrica kulture i pročelnik Gradskog zavoda sa suradnicima bili na terenu i obišli Muzej, napravljena je preliminarna statička procjena po kojoj situacija i stanje palače nisu dobri.

“Razmatraju se lokacije za preseljenje građe, no dok se tlo trese, evakuacija i ulaz u prostor nisu mogući radi ugroze ljudskog života”, dodala je.

Prostorije i depo na lokaciji Meštrovićevog paviljona (Trg žrtava fašizma) u redu su, iako je nužna statička provjera objekta.

Štefka Batinić, ravnateljica Hrvatskog  školskog muzeja, koji se nalazi na istom trgu kao i jako oštećeni MUO te Pravni fakultet, rekla je da je zgrada označena kao neupotrebljjva.

“Prvi je dojam da nije toliko stradala građa, pa ni sama zgrada, no sinoć smo imali procjenu i rečeno je da nije sigurna”, napomenula je.

Klovićevi dvori i Moderna galerija s manjim oštećenjima

Antonio Picukarić, ravnatelj Galerije Klovićevi dvori, izvijestio je da je, prema prvim izvidima, njihova zgrada u odnosu na druge pretrpjela samo manja oštećenja – crijepovi na krovu, manja puknuća po zidovima i na opremi.

Kula Lotrsčak također ima nešto otpale fasade i puknutih zidova koja, kaže Picukarić, barem na prvu ne izgledaju dramatično, ali pravo stanje može se utvrditi tek nakon pregleda statičara i drugih stručnih osoba.

Iz Klovićevih dvora se doznaje i da su nastala oštećenja na krovu te da je stradala skoro sva IT oprema u uredima. Galerija sada nije imala izložbe, već je bio postavljen tek dio izložbe Miljenka Domijana, pa je i u tom smislu šteta manja.

Oštećenja zgrade Moderne galerije minorna su, u odnosu na druge muzejske institucije i objekte kulturološkog značaja, ocijenio ravnatelj Moderne galerije Branko Franceschi.

“Laičkom oku riječ je mahom o napuknućima i oštećenjima dekorativne plastike.  Na vanjskom dijelu zgrade jako je oštećen dimnjak koji prijeti urušavanjem u dvorište i morat će biti srušen”, ustvrdio je.

Franceschi kaže kako je u svakom slučaju potrebna evaluacije statičara za potrebu procjene cijele zgrade.

U samim čuvaonicama i fundusu postoje minorna oštećenja umjetnina  osim na manjem broju skulptura izvedenih u keramici koje su uništene u padu s polica.

U Galeriji Josip Račić vidljiva su samo lakša oštećenja zida.

Iz Bogovićeve ulice uklonjena je skulptura Ivana Kožarića “Prizemljeno sunce”.

11,20 sati

Oko 11,12 sati novi potres jakosti 3,7 po Richteru zatresao je Zagreb, a trajao je par sekundi. Europska seizmološka služba javlja da je potres jakosti 3,7 po Richteru, na dubini od 10 kilometra.

Epicentar je četiri kilometara sjeverno od Zagreba i osam jugozapadno od Kašine.

11,15 sati

U potresu je oštećena i zgrada Pravnog fakulteta u Zagrebu. Dekan Pravnog fakulteta Igor Gliha kazao je kako je, nakon što je sa statičarima Građevinskog fakulteta obišao sve tri zgrade fakulteta, svim zaposlenicima poslao obavijesti da je zabranjen ulazak u sve zgrade.

Najteže je pogođena glavna zgrada, u kojoj je i Rektorat Sveučilišta u Zagrebu.

“Svi dimnjaci su popadali, ali, srećom, u dvorište. Sutra će doći vojska i to očistiti”, kazao je Gliha. Krovište je, nastavio je, u prilično dobrom stanju, ali su zato popucali svi zidovi, stropovi.

“Ništa se nije urušilo, ali je zgrada pomaknuta deset centimetara. To se izvana ne vidi, ali zgrada više nije sigurna. Unutra je sve porazbijano, porazbacano..”, rekao je dekan, koji je vrlo zabrinut jer će zgradu trebati popravljati, što će biti ogroman trošak, piše Jutarnji list.

11 sati

Porezna uprava izvijestila je na svojim internet stranicama kako zbog izvanrednog stanja u Zagrebu u ponedjeljak neće raditi zagrebačke ispostave Porezne, kao ni besplatni info telefoni, a u slučaju hitnosti informacije se mogu dobiti na nekoliko brojeva telefona.

“Zbog izvanrednog stanja u Zagrebu, 23. ožujka 2020. ne rade zagrebačke ispostave Porezne uprave kao ni besplatni info telefoni (0800 1001, 0800 66 99 33, 0800 1811​)”, navodi se u objavi.

10,40 sati

Od ranih jutarnjih sati 150 vojnika nastavlja pomagati Zagrebu, pripadnici Hrvatske vojske obišli su i Čučerje gdje je bio epicentar potresa, a tijekom dana nastavit će sanaciju gradskog centra.

10,30 sati

Predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa i ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković obilaze zgradu tog Suda, oštećenu u potresu.

10,20 sati

Muzej za umjetnost i obrt (MUO), smješten u historicističku palaču izgrađenu 1888., pretrpio je velika oštećenja u potresu, ne samo na zgradi, već i na građi koju čuva.

10 sati

Snažan potres koji je pogodio Zagreb izazvao je znatnu materijalnu štetu, posebno u središtu grada, i osiguravatelje stavio pred nove izazove, piše u ponedjeljak Jutarnji list. Nekoliko je općih pravila. Osiguravatelji pokrivaju štetu od potresa koji je jači od 5,0 po Richteru, a jučerašnji potres udovoljava tom kriteriju. Nadalje, vlasnici automobila koji imaju kasko osiguranje u boljem su položaju od onih koji imaju samo obvezno auto-osiguranje, jer kasko pokriva i posljedice potresa. Naravno, i za nekretnine i pokrenine – sve ovisi o onome što piše u pojedinačnim policama osiguranja.

9,15 sati

Što se tiče statike zagrebačkih bolnica nakon potresa, ministar Vili Beroš je rekao da Klinika za plućne bolest Jordanovac predstavlja rizik te je 36 bolesnika premješteno u KBC Zagreb, a slično je i s Klinikom za ortopediju na Šalati.

“Sve ostalo funkcionira na uredan način i mogu izvijestiti da je tijekom noći na zagrebačku zračnu luku sletio avion s drugim dijelom vrijedne donacije”, rekao je Beroš.

Dva od tri laboratorija koji testiraju na koronavirus u Zagrebu pretrpjela su oštećenja u potresu, rekao je Krešimi Capak, ravnatelj HZJZ-a, dodajući da rad nije niti u jednom momentu došao u pitanje.

9 sati

Stožer za civilnu zaštitu Republike Hrvatske na konferenciji za medije donio je najnovije podatke o broju zaraženih i borbi protiv epidemije koronavirusa, koju su jučer dodatno zakomplicirali snažni potresi u Zagrebu.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je kako se Stožer istovremeno bavi s dvije krizne situacije – koronavirusom i jučerašnjim potresom.

“Sve službe su zbrinule ljude. 27 građana je ozlijeđeno, od čega 18 teže. 12 je hospitalizirano, a djevojčica je još uvijek kritično. Štete su još uvijek velike. Trenutno je više od 250 oštećenih objekata”, rekao je Božinović.

“Do jutros je bilo 37 potresa, što je očekivano. Građani moraju biti oprezni, ali nadamo se da neće biti novih razloga za angažman službi”, rekao je Božinović

8 sati

Gotovo 60 ljudi čiji su domovi nastradali u potresu proveli su noć u Studentskom domu Cvjetno naselje.

“Stiglo je preko četiri tisuće prijava za pregled zgrada, a koliko je oštećeno ili zanačajnije oštećeno to ćemo tek vidjeti. Glavni je cilj da uredimo uporabljivost zgrada te trebamo li ljude iseljavati. Do kraja tjedna bi mogli imati podatke kako dalje postupati. Mi smo stručnjake odmah poslali na bolnice i više manje smo pokrili sve bolnice. Slijede detaljni pregledi. Za sve stambene zgrade molimo građanstvo za strpljenje”, rekao je Josip Atalić s Građevinskog fakulteta u Zagrebu za HRT.

Seizmolog Snježan Prevolnik rekao je da za N1 da je jedan od jačih potresa tijekom noći bio magnitude 3.0 a dogodio se točno u 3 sata.

“Šire zagrebačko područje je izrazito seizmički aktivno… Nije neočekivano da se podrhtavanje nastavi, a to može trajati mjesecima”, rekao je Prevolnik, dodajući i da sada treba provjeriti i kvalitetu vode.

7,30 sati

Seizmolog Krešimir Kuk rekao je u ponedjeljak da je u Zagrebu tijekom noći bilo nekoliko manjih potresa.

‘Treslo se, možemo reći očekivano. Radi se o slabijim potresima, jedan je bio umjerene jačine, u tri sata, i njega su osjetili pojedinci na gradskom području i malo veći broj ljudi u epicentralnom području Kašine i Markuševca’, rekao je Kuk za Hrvatski radio. Kuk je rekao da se u nedjelju reagiralo dobro, posebice sve službe. Više pročitajte OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hina

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci