Ponedjeljak, 20 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Zagreb i MZOM bez reakcije: Učenici XVIII. gimnazije sele u školu koja nema kapaciteta da ih primi

Podijeli

U školskoj godini 2024/25 u obnovljenoj zgradi zagrebačke gimnazije Tituša Brezovačkog odvijat će se nastava za učenike XVIII. Gimnazije. Kako bi se u matičnoj zgradi navedene škole vršila sanacija posljedica potresa. No gimnazija Tituša Brezovačkog nema kapacitet za primanje učenika još jedne škole, stoga su roditelji učenika pokrenuli peticiju. A uputili su i pismo Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih te Gradu Zagrebu gdje su iznijeli argumente zbog čega se protive odluci škole. No, ni MZOM ni Grad Zagreb još nisu reagirali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve je počelo danom zagrebačkog potresa, koji je teško oštetio domove Zagrepčana te većinu zgrada na Gornjem gradu i u centru, uključujući brojne osnovne i srednje škole.
U neke od njih, poput Gimnazije Tituša Brezovačkog više se nije smjelo ući zbog sigurnosti. U neke oštećene škole djeca već petu godinu odlaze svakodnevno, iako nisu potpuno sigurne i tek čekaju da cjelovita obnova njihove škole krene. Među onima koji su čekali svoj red za obnovu su i učenici 18. Gimnazije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle godine mediji su pisali da su dvije zagrebačke škole, XVIII. gimnazija i Osnovna škola I.G. Kovačića, dobila negativnu ocjenu za stanje postpotresne otpornosti te da bi se u slučaju novog potresa mogle ”srušiti kao kula od karata”. Grad Zagreb je, međutim, tvrdio da su škole stabilne.

>Četiri godine od zagrebačkog potresa obnova još traje

Selidba u Novi Zagreb

U međuvremenu, Titušani su se na svoj Gornji grad vratili prošlog Božića. Presretni, u svom prostoru, u jednoj smjeni, puno bliže svojih domova, ali s velikom zahvalnošću Prvoj gimnaziji u Novom Zagrebu, svim njihovim djelatnicima i učenicima, koji su im čak tri i pol godine pružali svoj prostor, s kojima su dijelili školsku zgradu i razvili brojna prijateljstva.
Zapravo. Titušani su se prvotno preselili u XV. Gimnaziju odlukom Grada Zagreba, neposredno nakon potresa, te na toj lokaciji čak odradili pisanje Državne mature. Nakon toga je stigla službena obavijest da se Titušani ipak sele u Novi Zagreb. Što je, tu je. Poštivali su tu odluku, nikad se nisu žalili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč dugom putovanju do Novog Zagreba, nikad se nisu požalili zbog udaljenosti, strpljivo su čekali da obećanje njihovog ravnatelja g. Damira Jelenskog: „Uskoro se vraćamo u Tituš!“, postane zbilja. Nisu se, kao što neki misle, razmazili elitnom lokacijom i jednom smjenom. Razmazili su se isključivo izvrsnošću obrazovanja i ljudskim, toplim i ohrabrujućim pristupom svojih profesora i vodstva škole.

Dolazak 18. gimnazije u novoobnovljeni Tituš

Krajem školske godine 2023./24., nakon svega pola godine od povratka, dolazi do Škole vijest da im se uskoro doseljavaju učenici 18. gimnazije. Zbog obnove. I ne bi tu bio nikakav problem da je potres bio jučer i da je učenike potrebno hitno smjestiti, brzom reakcijom u najbližu školu koja je useljiva.

No ovdje se radi o planiranoj obnovi jedne škole i isto takvom planiranju adekvatnog boravka učenika škole za to vrijeme na drugoj lokaciji. 18. Gimnaziji je prethodno bio ponuđen prostor 12. gimnazije u Dubravi, puno veći prostorno, te time adekvatniji da u njemu borave dvije škole, za trajanja obnove jedne od njih. Ali očito je 18. gimnazija imala slobodu ponuđeno rješenje odbiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga je najavljen dolazak 18. gimnazije u novoobnovljeni Tituš. Takvo rješenje nije doneseno na temelju objektivnog sagledavanja stanja i prostornih kapaciteta 8. Gimnazije na Gornjem gradu (poznatije kao Tituš), već je vjerojatno bilo vođeno željom gimnazijalaca 18. gimnazije i njihovih roditelja da pohađaju školu u neposrednoj blizini. Jer da su objektivno sagledavani prostorni kapaciteti Tituša od strane onih koji vode brigu o obrazovanju, takvo rješenje nikada ne bi ponudili.

>Tri godine nakon zagrebačkog potresa nema niti jedne zamjenske kuće!

Gimnazija Tituš nema uvjete za primanje učenika druge škole

Gimnazija Tituš nalazi se zgradi koja je zaštićeno kulturno dobro, čiji najstariji dijelovi datiraju iz druge polovine 17. stoljeća. Škola je nakon potresa stoga obnovljena u originalnom tlocrtu, što znači da ima točno onoliko vrlo malenih učionica koliko ima razrednih odjeljenja. Veličina tih učionica jedva doseže minimalni pedagoški standard. Škola nema dvoranu za tjelesni, nego jednu veću učionicu koja se koristi u te svrhe. Škola nema kantinu, niti mogućnost da ponudi bilo kakvu prehranu. U školu nije moguće doći automobilom, npr. na informacije, sastanke, nema parkirnih mjesta niti za djelatnike škole.

U slučaju dolaska učenika još jedne škole, koja bi radila u suprotnom turnusu, svi bi ti prilično mali prostori škole neprekidno bili popunjeni djelatnicima i učenicima. Prvo jedne škole u jutarnjem turnusu, a nakon brze izmjene đaka i profesora, druge škole u poslijepodnevnom turnusu. Svi prostori škole (koji, naglašavamo, su izuzetno mali) bi neprekidno od 8 (ili možda ranije) do 20h (ili vjerojatno i kasnije) neprekidno bili ispunjeni profesorima i djecom. Taj prostor ne bi bilo moguće adekvatno očistiti, niti obilato prozračiti kod smjena dviju škola. Uključujući i sanitarni čvor, jer za to jednostavno ne bi bilo vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Higijenski i zdravstveni rizik

Takvo rješenje predstavlja izuzetan higijenski i zdravstveni rizik. Samo bi se obavezna nastava u obje škole mogla izvoditi, ništa više od toga. Ne bi bilo mogućnosti za održavanje niti dodatne, niti dopunske, niti izvannastavnih aktivnosti. Svih tih sadržaja u obje škole ne bi bilo jer naprosto nema nikakvog dodatnog prostora u kojem bi se mogle održavati.

U režimu boravka jedne škole u zgradi Tituša, sva izborna, dodatna, dopunska, i izvannastavna aktivnost održava se u suprotnom turnusu, kad završi obavezna i redovna nastava. Kad bi boravile dvije škole u istoj zgradi, niti jedna škola ne bi mogla te aktivnosti provoditi. Jer naprosto ne postoji niti jedan slobodan prostor za vrijeme odvijanja redovne nastave. Ne postoji mjesto gdje bi se smjestila zbornica druge škole, a postojeća je skučena i za jednu gimnaziju!

Također, postavlja se pitanje kako bi se održala matura u ograničenom prostoru gdje je maturantima potrebno osigurati tišinu i mirne uvjete.

Roditelji su pokrenuli peticiju

Stoga su roditelji učenika Tituša pokrenuli online peticiju. U njoj roditelji pojašnjavaju razloge zbog kojih zgrada Gimnazije Tituša Brezovačkog nije najbolje rješenje za ugostiti još jednu školu (Osamnaestu gimnaziju). POzivaju nadležne institucije da dođu i vide stvarnu situaciju na terenu. Peticija je u srpnju upućena u Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM) i osnivaču Gradu Zagrebu, Gradskom uredu za obrazovanje, sport i mlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U MZOM-u je Peticija uredno zaprimljena dana 08.07.2024 pod oznakom predmeta, KLASA: 602-03/24-09/00248, evidencijski broj 0001. Ali do početka nove pedagoške godine 2024/25 bez odgovora. Roditelji šalju podsjetnik i 04.09. dobivaju još jedan evidencijski broj 0002 pod istom Klasom. Kakvo mu je značenje? Je li netko uopće obvezan odgovoriti? Grad Zagreb također ne daje nikakav odgovor.

>Plenković tvrdi: Iskorištena su sva sredstva iz Fonda za zagrebački i petrinjski potres

Roditelji Tituša mole MZOM i Grad Zagreb da reagiraju na upućenu peticiju

U međuvremenu, mnogi roditelji učenika Osamnaeste gimnazije koji ni sami nisu upoznati s prostornom potkapacitiranošću Tituša, vide to kao dobro rješenje. Jer je lokacija u centru grada, a ne negdje u Dubravi, a škola je obnovljena. To je naime bio glavni argument pri inzistiranju roditelja 18. Gimnazije da djeca budu smještena u zgradu Tituša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Roditelji Tituša mole MZOM i Grad Zagreb da reagiraju na upućenu peticiju i razmotre iznesene argumente. Molimo i roditelje i nastavnike 18. gimnazije da dođu i provjere što škola ima, a što nema. Molimo ih da promisle veseli li ih što će sve dodatne, dopunske i izvannastavne aktivnosti koje su odabrala njihova djeca prestati. Žele li da njihova djeca nemaju tjelesni na kakav su navikli? Neka promisle što znači neprekidna popunjenost vrlo malih učionica djecom i nastavnicima bez prestanka od jutra do mraka- hoće li djeca češće poboljevati od respiratornih bolesti? Molimo sve uključene u traženje rješenja da razmotre iznesene argumente, i da promisle što je najbolje za svu našu djecu. Jer najavljeno rješenje sigurno nije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci