Zagreb nakon potresa: Uvedeni besplatni telefoni za pogođene potresom

Foto: fah

Treći potres jakosti 3,7 potresao je u nedjelju ujutro u 7,41 sati Zagreb i okolicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Epicentar je bio 16 kilometara sjeverno od Zagreba i pet kilometara jugoistočno od Oroslavja  na dubini 10 kilometara, objavio je Europski mediteranski seizmološki centar.

Dva snažna potresa, prvi jakosti 5,3 drugi jakosti 5,0, pogodila su prije toga u nedjelju ujutro Zagreb i izazvala štete na zgradama.

21,45 sati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad Zagreb je uveo dvije besplatne telefonske linije 0800 8802 i 0800 8805 za građane izravno pogođene nedjeljnim potresom, te pozivaju sve one koji su ostali bez svojih domova ili su u potresu teško oštećeni, da im se odmah jave.

Grad Zagreb je u nedjelju popodne prvo uveo jednu besplatnu telefonsku liniju 0800 8805, a onda je navečer uveo još jednu 0800 8802.

Pozivaju se ponajprije oni koji su ostali bez svojih domova ili su u potresu teško oštećeni, da se odmah jave na posebnu liniju Grada kako bi se osigurala adekvatna pomoć u najkraćem mogućem roku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također svima koji su ostali bez krova nad glavom bit će osiguran smještaj, za sada je to Studentski dom Cvjetno naselje, na adresi Odranska ulica 8. U slučaju potrebe osigurat će se dodatni smještajni kapaciteti, priopćeno je iz Grada Zagreba.

Ističu kako je kroz besplatne brojeve 0800 8805 i 0800 8802 osigurana i sva druga potrebna asistencija Zagrepčanima koji su pretrpjeli potresom uzrokovane štete.

Također, svi građani koji nakon potresa sumnjaju u ispravnost plinskih instalacija mogu se javiti na besplatni broj 0800 400 400.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju poteškoća s opskrbom vodom, građani se mogu javiti na broj 01/616-39-99.

Telefonske linije su preopterećene, pa iz Grada Zagreba mole građane za razumijevanje i strpljenje, te da se i dalje ponašaju odgovorno i prate upute nadležnih institucija.

20,30 sati

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić najavio je da će u ponedjeljak proglasiti elementarnu nepogodu za Grad Zagreb, kako bi se mogao formirati fond i početi sanirati šteta od potresa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U snažnom potresu magnitude 5,5 po Richteru, nakon kojeg su uslijedila još dva jača i niz slabijih potresa, najveći broj objekata i osobnih automobila oštećen je u samom centru Zagreba.

Potresi su izazvali niz oštećenja na kulturno-povijesnoj graditeljskoj baštini grada, među ostalim oštećen je i južni toranj zagrebačke katedrale, koji je u obnovi.

Oštećeni su i zgrada Hrvatskoga sabora, Banski dvori, zgrada Ministarstva financija u Katančićevoj, zgrada Hrvatske pošte u Jurišićevoj te nedavno obnovljena zgrada Hrvatskoga glazbenog zavoda u Gundulićevoj ulici.

Bandić je za RTL rekao i da će ovu noć pedeset do sedamdeset građana, koji su ostali bez sigurnog krova nad glavom, provesti noć u studentskom domu Cvjetno naselje. Kaže da bi ih ondje za dva do tri dana moglo biti 300 do 400, a boravit će tamo sve dok se ne urede njihovi domovi.

19,30 sati

Zagrebački vatrogasci odradili su do nedjelje kasno poslijepodne 80 intervencija s oko 300 vatrogasaca i 175 vozila, priopćila je Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ).

U tijeku je 111 intervencija koje uključuju otvaranje stanova, dizala, zatvaranje plina i vode, prijenos nepokretnih osoba, sanaciju dimnjaka, krovišta i napuklih zidova, dodaje HVZ.

Na samoborskom području zabilježeno je osam tehničkih intervencija sa 31 vatrogascem i devet vozila. U Krapinsko-zagorskoj županiji je, na području Donje i Gornje Stubice, odrađeno osam tehničkih intervencija sa 65 vatrogasaca i 11 vozila.

Angažirane su i četiri autoljestve te po jedna autoplatforma iz Varaždina, Siska, Bjelovara i Karlovca za pomoć zagrebačkim vatrogascima kod intervencija na krovištima.

U HVZ-u pozivaju građane da, s obzirom na veliki broj intervencija u tijeku, broj 193 zovu samo u slučaju neposredne opasnosti za život.

19,00 sati

Većina kvarova na zagrebačkoj električnoj mreži od jutros je sanirana te je sustav opskrbe električnom energijom u Gradu Zagrebu i okolici stabilan, a potpuna normalizacija opskrbe toplinskom energijom očekuje se sutra u jutarnjim satima, priopćeno je u nedjelju iz Hrvatske elektroprivrede (HEP).

“Radnici HEP-Operatora distribucijskog sustava Elektre Zagreb i HEP Toplinarstva intenzivno rade na potpunoj normalizaciji opskrbe  električnom i toplinskom energijom na području Zagreba. Većina kvarova od jutros je sanirana te je sustav opskrbe električnom energijom u Gradu Zagrebu i okolici stabilan. Sve ekipe Elektre Zagreb i dalje su na terenu i ulažu maksimalne napore da što prije otklone preostale kvarove” kaže se u priopćenju.

Saniran je kvar u Elektrani-Toplani Zagreb, na dijelu postrojenja za isporuku toplinske energije. Međutim, potres je uzrokovao više kvarova na vrelovodnoj mreži uslijed kojih je krajnjim kupcima HEP-Toplinarstva u gradskoj četvrti Trešnjevka jug privremeno obustavljena opskrba toplinskom energijom. Potpuna normalizacija opskrbe očekuje se sutra, 23. ožujka 2020. u jutarnjim satima,kažu u HEP-u.

18,30 sati

Kolone pred benzinskim pumpama u Zagrebu znatno su se smanjile u odnosu na jutro, goriva ima dovoljno, a kupci se moraju striktno pridržavati uputa Stožera Civilne zaštite RH o postupanju radi sprječavanja širenja koronavirusa, ističu za Hinu iz Ine.

Nekoliko benzinskih postaja moralo je biti zatvoreno zbog nestanka struje u pojedinim dijelovima grada, ali sada sve rade, kažu u Ini i ističu da je proizvodni proces u toj tvrtki i opskrba tržišta redovna, što znači da goriva ima dovoljno i nema govora o eventualnoj nestašici.

“Kontinuitet poslovanja je osiguran, kao i opskrba tržišta”, ističu iz Ine.

Kupce još jednom pozivaju da se prilikom kupnje striktno pridržavaju uputa Stožera Civilne zaštite RH. To znači da moraju držati međusobnu fizičku distancu i slijediti druge upute koje su na snazi.

Nakon jutrošnjeg potresa u Zagrebu, ispred Ininih crpki te onih drugih tvrtki stvarale su se kolone. To je otežalo provedbu zaštitnih mjera od koronavirusa.

17,00 sati

Čelnici europskih institucija izrazili su u nedjelju potporu Hrvatskoj nakon snažnog potresa koji je pogodio Zagreb i ponudili pomoć svojoj najmlađoj članici.

Predsjednica Europske komisije (EK) Ursula von der Leyen je na Twitteru napisala da se Hrvatska uz epidemiju koronavirusa i snažnog potresa koji ju je zadesio nalazi u “teškom položaju” te da je EU uz nju.

“Ostanite jaki. Europska unija je uz vas”, napisala je šefica Komisije.

Oglasio se i europski povjerenik za krizno upravljanje Janez Lenarčič koji je također ponudio pomoć.

“Pomno pratimo stanje na terenu u Hrvatskoj nakon potresa koji je pogodio Zagreb. U pripravnosti smo i spremni pomoći”, napisao je Lenarčič na Twitteru.

Predsjednik Europskog parlamenta David Sassoli je na društvenim mrežama objavio da je hrvatski narod nakon potresa koji je pogodio Zagreb u njegovim mislima i mislima cijelog Europskog parlamenta. “Europska unija je spremna učiniti sve što može kako bi pomogla”, poručio je Sassoli.

Manfred Weber, čelnik Europske pučke stranke (EPP) u Europskom parlamentu, poručio je da su misli i molitve svih pučana upućene Hrvatskoj koja je pogođena potresom.

“U ovim teškim vremena izražavamo solidarnost i potporu vladi gdje god bude potrebno”, napisao je Weber na Twitteru.

Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel također je izrazio žaljenje zbog razornog potresa.

“Upravo sam kazao Andreju Plenkoviću da EU stoji uz svoje prijatelje i spremna je ponuditi pomoć i potporu. Ostanite snažni”, tvitao je Michel.

Poruke ohrabrenja i spremnosti za pomoć uputila je i predsjednica zastupničkog kluba socijaldemokrata Iratxe Garcia Perez.

Klub liberalnog centra Renew Europe (RE), treća najveća snaga u trenutnom sastavu Parlamenta, poručio je da je spreman pomoći te se pobrinuti da Hrvatska dobije potporu koja joj je potrebna.

Dva snažna potresa magnitude 5,3 i 5,1 pogodila su rano ujutro Zagreb, a nakon toga je uslijedio niz podrhtavanja tla. Epicentar je bio u Kašini. Deseci ljudi su ozlijeđeni, među kojima i 15-godišnjakinja koja se bori za život.

Pretrpljena je značajna materijalna šteta.

16,00 sati

Seizmografkinja Ines Ivančič pozvala je u nedjelju poslijepodne građane da u slučaju novog potresa ne podliježu panici, te ponovila kako se ne može predvidjeti hoće li biti novih potresa i koliko će biti snažni.

Ivančić je povrdila da je od nedjelje ujutro, kad su Zagreb pogodila dva snažna potresa, zabilježno 30-ak naknadnih.

To je uobičajena pojava koja može potrajati danima, ali i tjednima, rekla je Ivančić nakon sjednice Nacionalnog stožera civilne zaštite.

Ponovila je kako seizmografi ne mogu reći hoće li biti novih potresa i koliko će snažni biti, odnosno hoće li biti snažnijih od jutrošnjih čija je magnituda bila 5,5 i 5 stupnjeva po Richterovoj ljestvici.

Ako ih bude treba nam mirna glava, nema mjesta panici, ne trčite na stepenice, stanite uz čvrsti zid, dalje od staklenih površina, opetovala je Ivančić građanima.

15,30 sati

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković izjavio je u nedjelju kako stanje u potresom oštećenoj zgradi Hrvatskog sabora nije dobro, pa se u njoj do daljnjega neće zasjedati.

Zgrada Hrvatskog sabora na Gornjem gradu znatno je oštećena u potresu, u zgradi su isključeni struja, voda i plin.

“Oštećenja su dosta velika, na drugom katu ima popucalih zidova, stepeništa, krovište je na jednom dijelu uništeno. Dvorišna zgrada Sabora više je stradala nego ona prema vani”, rekao je Jandroković novinarima.

Budući da je vikend i da Sabor nije zasjedao, u zgradi je u vrijeme potresa bilo vrlo malo osoblja, samo djelatnici saborske straže.

“Vidjet ćemo kakve su štete. Međutim, to nije prioritet ovoga trenutka ,već pomoći našim ljudima koji su ostali bez krova nad glavom”, poručio je Jandroković.

Sabor je sjednicu trebao nastaviti u srijedu.

“Vidjet ćemo što ćemo učiniti, hoćemo li ići u malu vijećnicu ili ćemo tražiti neki drugi prostor”, kazao je predsjednik Sabora koji vjeruje da će naći prostor u kojem će se održavati sjednice i donositi zakone.

15,20 sati

Župni vikar u župi Marija Bistrica (D. P.) lakše je ozlijeđen u potresu koji je u nedjelju pogodio Zagreb i njegovu okolicu, a oštećeno je i Nacionalno svetište Majke Božje Bistričke u Mariji Bistrici.

Svećenik se u trenutku prvog potresa zatekao na stubama na otvorenom, uz baziliku Majke Božje Bistričke, a uslijed podrhtavanja tla u trku je pao i ozlijedio lijevu potkoljenicu, rame i dijelove glave oko očiju.

Pregledan je u bolnici u Zaboku, gdje mu je pružena liječnička pomoć, te je otpušten na kućnu njegu.

Rektor Hrvatskog nacionalnog svetišta Majke Božje Bistričke Domagoj Matošević izvijestio je o vidljivim oštećenjima Nacionamoga svetišta u Mariji Bistrici.

15,10 sati

Grad Zagreb pozvao je građane da ne hodaju po centru grada niti blizu građevina koje su pretrpjele štetu u snažnom potresu koji je u nedjelju ujutro pogodio Zagreb.

“Zbog potresa koji je pogodio Zagreb u jutarnjim satima te oštetio mnoge zgrade i fasade, građani se mole da ne hodaju po centru grada niti blizu građevina koje su pretrpjele štetu”, priopćeno je iz Grada Zagreba.

Grad molii građane za razumijevanje i strpljenje, te da se ponašaju odgovorno i prate upute nadležnih institucija.

15,00 sati

U tijeku je izmještanje studenata iz doma Cvjetno naselje u koji počinju dolaziti građani koji su u nedjelju ujutro pogođeni potresom u Zagrebu, potvrdio je sanacijski upravitelj Studenog centra (SC) Zagreb Mirko Bošnjak.

“U tijeku je izmještanje studenata studentskog doma Cvjetno naselje, koji su u Zagrebu ostali za vrijeme epidemije koronavirusa, u Studentski dom Stjepan Radić. Molimo studente doma Cvjetno naselje koji su u Zagrebu da se čim prije jave u svoje sobe kako bi ih mogli organizirano preseliti u Stjepan Radić”, rekao je Bošnjak za N1 televiziju.

Dodao je da cjelokupno osoblje radi na izmještavanju i zaprimanju građana, te da je SC stavljen na raspolaganje građanima koji su zbog potresa ostali bez krova nad glavom. “To ćemo sa zadovoljstvom učiniti”, rekao je Bošnjak.

Obavijestio je studente da će im stvari iz doma iz kojeg ih sele biti pod nadzorom i čekati ih, te da se ne uznemiravaju.

“Građani koji dolaze danas u studentsko naselje biti će intervjuirani ukoliko su bili pod nadzorom samoizolacije. Molimo ih da se jave našim stručnim osobama u SC-u u Zagrebu kako bismo za one koji su već u samoizolaciji osigrali iste uvjete”, istaknuo je Bošnjak.

Studenti će se preseliti uz pomoć vozila SC-a i ZET-ovih autobusa.

“Prvi građani već dolaze, do sada ih se već četvero doselilo. Ostat će dok se ne otkloni šteta, teško je predvidjeti koliko će ovo trajati, a kada sazriju uvjeti da se građani vrate svojim kućama naši će se studenti vratiti u domove”, kazao je Bošnjak.

Dom u Cvjetnom naselju ima pretežito dvokrevetne sobe u kojima su i frižideri.

“Volio bih da se studenti koji su ostali u Zagrebu uključe i da pomognemo građanima, da ih smjestimo u studentski dom. Imamo i osoba s invaliditetom i molim volontere da se jave u SC Zagreb jer tim će građanima trebati pomoć. U našim objektima nemamo liftove, ali trebat će nam volonteri da pomognu starijima ljudima”, ustvrdio je Bošnjak.

Netočnom je ocijenio informaciju da studentski restorani ne rade.

“Nije točno da studentski restorani ne rade, radi u domu Stjepan Radić, ovdje na Cvjetnom naselju i na Lašćini. Gdje god imamo studenata pružamo im uslugu s osobljem koje je na raspolaganju”, istaknuo je.

Bošnjak je dodao kako je važno da se građani čim prije smjeste u domove, gdje će im osigurati minimalno jedan obrok dnevno, a radi se i na tome da se svi kapaciteti SC-a čim prije stave u funkciju.

Na Hinin upit zašto je potrebno izmještati studente i nije li jednostavnije građane useliti u prazne kapacitete zagrebačkih studentskih domova, potvrdio je kako je to odluka Kriznog stožera kako se ne bi miješali studenti i građani zbog epidemije koronavirusa.

“U studentskim domovima u Zagrebu imamo relativno malo studenata, 10 posto u odnosu na puni kapacitet. Procijenjeno je da je na Cvjetnom najmanje studenata pa da je jednostavnije da se studenti presele u Studentski dom ‘Stjepan Radić’, da bi se ova lokacija oslobodila za građane koji su ostali bez krova nad glavom”, rekao je.

Još jednom je naglasio da se u studentske domove ne mogu smještati građani koji imaju bilo koji oblik samoizolacije. “Na taj način će se voditi računa da se ne dogodi širenje koronaviursa”, poručio je.

Domski Odbor SD Cvjetno naselje studentima je i preko Facebooka priopćio odluku o smještaju građana u Cvjetno naselje. Svi studenti koji su ostali u domu bit će smješteni u dom na Savi u 11. i 12. paviljonu te su svima osigurana mjesta.

Stvari stanara koji trenutno nisu na Cvjetnom SC i uprava će spakirati u kutije i preseliti u skladište SC-a. Studente su zamolili da se počnu pakirati što prije jer selidba počinje danas, a zamolili su ih i za razumijevanje i solidarnost.

14,00 sati

Ministar zdravstva Vili Beroš izvijestio je u nedjelju da je stanje petnaestogodišnje dijevojčice  stradale u potresu i dalje teško, dodavši kako je ozljeda neurokirurški tretirana, nakon čega je poduzeto intenzivno liječenje.

“Stanje je i dalje teško i zahtijeva mjere intenzivnog liječenja. Prognoza je upitna u ovom trenutku”, rekao je Beroš  prilikom obilaska Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj.

Izvijestio je da mali bolesnici i zdravstveni radnici nisu ozlijeđeni, dok je u potresu najviše oštećen stari objekt, odnosno  tzv. Fischerova zgrada.

Na toj su zgradi popucale sve fasade, rekao je.

“Sreća je da nema ozlijeđenih malih bolesnika i zdravstvenih djelatnika. Oni su svi sada na sigurnom na djelu objekta koji je građevinska struka provjerila da je adekvatan, tako da nema veće štete”, kazao je Beroš.

Što se tiče ostalih bolnica, poručio je da ih redom obilazi. KBC Sestre milosrdnice “Vinogradska” je jako dobro prošla, stari dijelovi Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” su loše, dok u novima nema ugroze.

“Stav Vlade je da one bolesnike koji su jutros instiktivno i potpuno adekvatno izišli na otvorene prostore, polako vraćamo, uz suglasnost stručnjaka koji nam moraju ispitati sve te zgrade”, rekao je Beroš, izrazivši nadu da će sve bolesnike smjestiti u sigurne infrastrukturne objekte.

Izvijestio je i da je bilo određenih problema u funkcioniranju laboratorija u kojima se vrše testiranja na koronavirus, ali nema informacija o značajnijim poteškoćama.

Vezano za epidemiju koronavirusa, istaknuo je da nema značajnijeg pogoršanja, ali s obzirom na to da se nalazimo u uzlaznom kraku epidemijske krivulje, potrebno je naglašavati da je čuvanje distance od osnovne važnosti.

“Epidemija je daleko značajniji protivnik i ugroza od samog potresa. Iako naravno, ne može se sa sigurnošću reći da se neki veći neće ponoviti, ali epidemija koronavirusa je značajnija ugroza u ovom trenutku”, poručio je.
13,45 sati

Grad Zagreb je uveo besplatnu telefonsku liniju 0800 8805 za građane izravno pogođene današnjim potresom, priopćeno je u nedjelju.

Iz Grada Zagreba pozivaju ponajprije one koji su ostali bez svojih domova ili su u potresu teško oštećeni, da se odmah jave na posebnu telefonsku liniju kako bi im se osigurala adekvatna pomoć u najkraćem mogućem roku.

Također, svima koji su ostali bez krova nad glavom bit će osiguran smještaj, za sada je to Studentski dom Cvjetno naselje, na adresi Odranska ulica 8. U slučaju potrebe osigurat će se dodatni smještajni kapaciteti.

Svi koji nakon potresa sumnjaju u ispravnost plinskih instalacija mogu se javiti na besplatni broj 0800 400 400.

U slučaju poteškoća s opskrbom vodom građani se mogu javiti na broj 01/616-39-99.

Kroz besplatni broj 0800 8805 osigurana je i sva druga potrebna asistencija građanima koji su pretrpjeli potresom uzrokovane štete.

Iz Grada Zagreba mole građane za razumijevanje i strpljenje te da se ponašaju odgovorno i prate upute nadležnih institucija.

13,30 sati

Neki dijelovi Zagreba još uvijek nemaju električnu energiju, zapadni dio grada još nema grijanja zbog ispada Elektrane-Toplane iz pogona, a problema s grijanjem ima i u dijelovima gdje nema struje, doznaje se u HEP-u, u kojem očekuju da se do kraja dana normalizira situacija.

“Zapadni dio Zagreba trenutno nema isporuku toplinske energije zbog ispada Elektrane-Toplane Zagreb iz pogona i nekoliko puknuća na vrelovodnoj mreži. Osim zapadnog dijela Zagreba, bez toplinske energije su i zgrade u kojima nema isporuke električne energije, pa isu zbog toga izvan funkcije i toplinske podstanice”, navode iz Hrvatske elektroprivrede.

Sve Službe HEP-a i HEP-Toplinarstva su na terenu i nastoje što prije normalizirati stanje u opskrbi krajnjih kupaca toplinskom i električnom energijom, kažu u HEP-u.

Neki dijelovi grada još uvijek su bez električne energije, a neslužbeno se doznaje da je veći broj trafostanica, koje su zbog potresa bile ispale iz pogona ili su oštećene, ponovno u pogonu. Trafostanice se postupno uključuju te se postupno normalizira i opskrba u pojedinim dijelovima grada koji su bili bez struje.

Ekipe Elektre Zagreb i dalje su na terenu i očekuje se da će do kraja dana biti normalizirano stanje u opskrbi električnom energijom, kažu u HEP-u.

13,05 sati

Sedamdeset pripadnika Hrvatske kopnene vojske, iz sastava Inženjerijske pukovnije i mehanizirane bojne Tigrovi i Gromovi na terenu je u centru grada Zagreba te pomažu u sanaciji posljedica snažnog potresa od Trga bana Jelačića, Ilicom do zapadnog dijela grada.

Pripadnici Zapovjedništva za potporu  pružaju pomoć bolesnicima i pomažu bolnicama u Zagrebu, Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj i Klinici za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević kako bi se stanje što prije normaliziralo, izvijestilo je u nedjelju Ministarstvo obrane ( MORH) na svojim internetskim stranicama.

Ministarstvo će redovito izvješćivati o svim aktivnostima Hrvatske vojske u saniranju štete od snažnog potresa.

13,00 sati

Na Zagrebačkoj zračnoj luci Franjo Tuđman u nedjelju je iza 10,30 sati  promet krenuo prema rasporedu i ide sve po planu, rekla je glasnogovornica tvrtke-koncesionara Međunarodne zračne luke Zagreb (MZLZ) Lidija Capković Martinek.

Ponovivši da na zračnoj luci nema oštećenja od potresa koji je u nedjelju ujutro pogodio Zagreb, Capković Martinek kaže da se nedjeljni promet na toj luci sada odvija prema planu.

“Za ovu nedjelju prema rasporedu imamo predviđenih 16 odlazaka zrakoplova i 17 dolazaka, među kojima su letovi i Croatia Airlinesa te drugih prijevoznika. Korisnike-putnike i druge zainteresirane upućujemo na naše internetske stranice gdje su sve važne obavijesti i rasporedi letenja prijevoznika”, rekla je Hini Capković Martinek.

Naglašava i da je zračna luka jučer, u subotu, zbog obustave javnog prijevoza u Zagrebu, otvorila sva parkirana mjesta i rampe te da se sada tko mora tamo dolaziti može besplatno parkirati.

Zbog potresa, na zračnoj luci Zagreb su u nedjelju ujutro u skladu s procedurama i vodeći računa da su sigurnost i zaštita putnika prioriteti evakuirali putnike iz putničkog terminala u trenutku potresa.

Naknadnom inspekcijom i kontrolom zgrade utvrđeno je da nema oštećenja u samoj zgradi niti na uzletno-sletnoj stazi i ostalim manevarskim površinama, te se, kako su i najavili, iza 10,30 sati promet nastavio prema rasporedu.

12,55 sati

Ministar unutarnjih poslova i predsjednik Nacionalnog stožera Civilne zaštite Davor Božinović izjavio je u nedjelju da će svi stanovnici užeg centra Zagreba koji zbog oštećenja nakon nedjeljnih potresa ne mogu u svoje domove biti smješteni u studentskom domu Cvjetno naselje.

“U ovom trenutku je na terenu više od 20 inženjera statike koji će stručno procijeniti koje zgrade se mogu i dalje korstiti, a za koje će trebati sanacija”, izjavio je Božinović Hini.

Dodao je kako po prvim procjenama u svoje domove zbog oštećenja ne može oko tisuću ljudi.

Ako ne bude novih potresa neće trebati dodatni smještajni objekti

“Kapacitet studentskog doma je 1800 mjesta tako da, ukoliko ne bude novih valova potresa, nadamo se da nećemo trebati mobilizirati dodatne objekte”, kazao je Božinović.

Ustvrdio je i da je u stalnom kontaktu sa svojim europskim kolegama te povjerenicima za Civilnu zaštitu i unutarnje poslove.

“Mehanizmu EU za odgovor na krizna stanja poslali smo zahtjev za pomoć i povjerenik Komisije za krizna stanja Janez Lenarčić me obavijestio da se na razini EU koordinira način prikupljanja i dostavljanja pomoći za Hrvatsku”, izjavio je Božinović.

12,45 sati

Hrvatski Crveni križ izvijestio je da su njegove ekipe krenule prema užem i širem centru Zagreba, gdje će građanima koji se ne mogu vratiti u svoje domove dijeliti deke, a na Trgu Francuske republike bit će postavljeni šatori u kojima će se dijeliti grah i čaj.

“Dijeli se 1200 deka, a najprije ćemo se pobrinuti za starije, bolesne, djecu i trudnice. Na Trgu Francuske republike postavljaju se šatori u kojima će se dijeliti grah i čaj”, objavio je HCK na svojoj facebook stranici.

“Pozivamo vas sve još jednom na razumno i mirno ponašanje. Odnijeli smo jutros deke i vodu koje smo podijelili ljudima ispred Petrove i Klaićeve bolnice. Ekipe su nam u stanju pripravnosti i djelovat ćemo prema uputama stožera”, ističe HCK.

Ne okupljajte se u grupama, držite razmak od dva metra. Ako imate maske i rukavice, stavite ih. Sve mjere vezane uz zaštitu od zaraze koronavirusom i dalje su na snazi, poručuju iz HCK-a građanima.

12,30 sati

Vrlo jaki potresi koji su pogodili u nedjelju ujutro Zagreb i središnju Hrvatsku osjetili su se i u Međimurju, u kojem – po prema informacijama Stožera Civilne zaštite – nema materijalnih šteta ni ozlijeđenih osoba, a u toj županiji nije zabilježen niti jedan slučaj zaraze koronavirusom.

U Međimurju su u tijeku pregledi hidroelektrana te nisu uočena nikakva oštećenja.

Sve zdravstvene ustanove u Međimurskoj županiji rade normalno, prema planu suzbijanja bolesti izazvane koronavirusom (COVID-19) te nemaju nikakva oštećenja izazvana potresima koji su se dogodili ujutro – informacije su iz županijskog Stožera.

U Stožeru također ističu da u Međimurskoj županiji, u ovom trenutku, nije zabilježen niti jedan slučaj zaraze koronavirusom.

Svi testovi koji su se radili u posljednja 24 sata pokazali su se negativnima – stoji u priopćenju uz apel građanima da se pridržavaju uputa Nacionalnog stožera civilne zaštite te da ostanu pribrani,  održavaju osobnu higijenu, izbjegavaju bliske kontakte te održavaju socijalnu distancu u slučaju da moraju izaći.

11,45 sati

Ravnatelj KBC-a Zagreb Ante Ćorušić izjavio je u nedjelju kako je u KBC-u nakon potresa situacija pod nadzorom, a najviše je stradala stara zgrada na Šalati,

Odatle su pacijenti privremeno izmješteni u zgradu Poliklinike koja je novije gradnje i sigurna je, dok su djeca iz Klinike za porode u Petrovoj zbrinuta u KB-u Dubrava, a trudnice u ostalim dijelovima bolnice koji su sigurni, rekao je Ćorušić za N1.

“Nitko nije stradao, situacija je pod nadzorom, pacijenti koje je trebalo izmjestiti su izmješteni”, dodao je.

U bolnici na lokaciji Rebro došlo je do manjih oštećenja i padanja stropnih ploča, dok je na nekim zgradama otpalo nešto žbuke.

“Radi ono što je najvažnije za funkcioniranje bolnice – medicinski plinovi, dostava plinova, elektroinstalacije i vodovod. Osobno mislim da oštećenja nisu velika, čekamo signale od Kriznog stožera da uz njihovu suglasnost vratimo pacijente na lokacije na kojima su bili. Sve pacijente koji mogu biti kod kuće i ne trebaju bolničko liječenje otpustili smo doma”, kazao je Ćorušić.

11,40 sati

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić pozvao je u nedjelju Zagrepčane koji stanuju u objektima s armiranom betonskom konstrukcijom da se, nakon potresa koji je jutros pogodio Zagreb, vrate u svoje domove, a vidjet će se kako zbrinuti ljude za čije objekte statičari procijene da nisu sigurni.

“Osamdeset posto Zagrepčana stanuje u objektima koji imaju armiranu betonsku konstrukciju i ja ih molim da se vrate u svoje domove. Morao bi se dogoditi dvostruko jači potres da se te zgrade poruše. To se u povijesti nikad nije dogodilo”, izjavio je Bandić.

Ostalih 20 posto građana, koji stanuju u starijim objektima koji nemaju armiranu betonsku konstrukciju, neka sluša savjete statičara i postupno se vraća u svoje objekte. Za objekte za koje statičari procijene da nisu sigurni, morat će se vidjeti kako će ti ljudi biti zbrinuti, istaknuo je Bandić

U ovoj situaciji panika nije dobar saveznik, a prognoza je da bi noćas u Zagrebu mogao pasti snijeg, pa ljudima nije lako biti vani.

“Imamo koronavirus koji je veća opasnost od potresa. U tu svrhu je koordinacija centralizirana i subordinirana i mi ćemo u gradu odgovoriti svojoj zadaći”, poručio je Bandić.

“Grad Zagreb će angažirati sve svoje resurse zajedno”, istaknuo je Bandić i zahvalio Hrvatskoj vojsci i policiji koji su priskočili u pomoć.

“Sreća je u nesreći da se to dogodilo u nedjelju u 6,24 sati, kada Zagrepčani spavaju, strah me je i pomisliti da je bilo radno vrijeme. Iz Kašine, gdje je bio epicentar, najnovije informacije govore da nema ozlijeđenih, a dvije kuće su znatnije oštećene,”, kazao je Bandić.

11,20 sati

Zračna luka Franjo Tuđman nije oštećena te očekuje uspostavu prometa poslije 10,30 sati, izvijestili su  u nedjelju iz Međunarodne zračne luke.

“U ovim nenadanim okolnostima sve dežurne službe Zračne luke Franjo Tuđman reagirale u skladu s procedurama, vodeći računa da su sigurnost i zaštita putnika prioriteti, te su evakuirale putnike iz putničkog terminala u trenutku potresa. Naknadnom inspekcijom i kontrolom zgrade utvrđeno je da nema oštećenja u samoj zgradi niti na uzletno-sletnoj stazi i ostalim manevarskim površinama”,  navodi se u priopćenju.

U zagrebačkoj zračnoj luci kažu da,  nakon uspostave operativnih sustava, očekuju uspostavu prometa iza 10,30 sati, prema rasporedu.

11,10 sati

Zgrada Hrvatskog sabora na Gornjem gradu znatno je oštećena u potresima koji su u nedjelju pogodili Zagreb.

Zgrada ima znatna oštećenja, urušio se dio krova, oštećeni su dimnjaci, potvrdili su iz Hrvatskog sabora ističući da u zgradu nitko ne može ući dok to ne odobre statičari,

U zgradi su isključeni struja, voda i plin.

Zbog činjenice da je vikend i da Sabor ne zasjeda, u zgradi je vrlo malo osoblja, samo djelatnici saborske straže.

11,05 sati

Premijer Andrej Plenković izjavio je u nedjelju kako je naložio svim ministrima da na teren pošalju građevinare statičare da odmah naprave procjenu stanja zgrada i štete nakon potresa koji je jutros pogodio Zagreb.

“Svi su angažirani, vidite da se već oko katedrale čisti. Dao sam nalog svim ministrima da svi građevinari statičari, koji inače brinu o zgradama, da odmah izađu na teren i naprave procjenu. Moramo biti sigurni da su nam u tim objektima ljudi u situaciji da tamo mogu biti”, rekao je Plenković novinarima prilikom obilaska zagrebačke katedrale.

Ustvrdio je kako se sve službe dobro nose s problemima, i potresom i koronavirusom.

Premijer je ranije kazao kako je potres magnitude 5,5 po Richteru, koji je u nedjelju ujutro pogodio Zagreb, bio najjači potres na tom području u zadnjih 140 godina.

Nakon obilaska katedrale, premijer je obišao Trg bana Jelačića i Ilicu.

I ministar unutarnjih poslova Davor Božinović naglasio je kako treba ispitati statiku svih zgrada nakon potresa i vidjeti koliko stanara će eventualno trebati zbrinuti, kako bi bili sigurni da se mogu vratiti kućama.

10,55 sati

Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je u nedjelju da panika nije saveznik u situaciji nakon potresa koji su jutros pogodili Zagreb istaknuvši da će se nakon procjene građevinske struke, pacijenti vraćati u one zdravstvene ustanove čije su zgrade stabilne.

“Prioritet je sada sagledati s građevinskog aspekta stabilnost konstrukcija. Usuglašen je stav svih ravnatelja zdravstvenih ustanova u Zagrebu da u one zgrade koje su stabilne, a dobit ćemo postepeno evaluaciju građevinara, treba postepeno vraćati pacijente, da im se omogući adekvatno pružanje zdravstvene zaštite. Svi drugi pacijenti iz zgrada koje nisu stabilne, bit će zbrinjeni na adekvatan način”, poručio je Beroš nakon sastanka državnog vrha u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici.

Ocijenio je da je situacija u okviru ustanova iz zdravstvenog segmenta relativno zadovoljavajuća. Jutros je evakuirana zgrada Klinike za ženske bolesti i porode u Petrovoj ulici, a ministar je potvrdio da je deset novorođenčadi iz te bolnice adekvatno zbrinuto u prostoru Kliničke bolnice Dubrava.

Potvrdio je i da je 15-godišnjakinja teže ozlijeđena u potresu.

“Za sad imamo situaciju s jednom bolesnicom koja je teže ozlijeđena, ima otvorenu cerebralnu ozljedu, u tijeku je dijagnostika i zbrinjavanje koje uključuje neurokiruršku operaciju. U ovom trenutku znamo da je teško ozlijeđena ali ne možemo predvidjeti konačni ishod”, izjavio je ministar zdravstva.

Dodao je da je brza reakcija u okviru zdravstvenog sustava bila je jedina moguća i adekvatna te se zahvalio gradskim službama na učinjenome.

10,40 sati

Premijer Andrej Plenković rekao je da je potres koji je pogodio Zagreb u nedjelju ujutro najjači zadnjih u 140 godina te je pozvao ljude koji su ispred svojih zgrada da drže razmak i ostanu mirni.

“U ovom trenutku razvidno je da postoje brojna oštećenja na zgradama. Pozivamo sve građane na oprez. Preporučit ćemo da većina sugrađana, bez obzira na to što je hladno, bude ispred svojih zgrada”, rekao je.

Nema potrebe za panikom i velikim odlascima na benzinske crpke, nego da se drži razmak upravo onako kako je bila preporuka Stožera civilne zaštite zbog epidemije koronavirusa.

“Imamo dvije krizne situacije koje su kontradiktorne. Molimo sve građane da pažljivo slušaju naputke stožera koji će biti i za jednu i za drugu krizu dvaput dnevno u razdoblju pred nama”, poručio je Plenković.

Istaknuo je da stručnjaci pregledavaju zgrade te da u ovom trenutku nitko sa sigurnošću ne može znati koliko su oštećene pojedine zgrade, osobito one starije, dok su one nove vjerojatno čvršće.

“U svakom slučaju, moramo svi biti na oprezu i jedinstveni. Apeliram na sve građane da zadržimo pribranost. Sve službe će raditi koordinirano i putem medija ćemo vas izvješćivati o sljedećim koracima”, rekao je premijer.

Oko 15 sati će biti idući sastanak državnog vrha te će tada znati više.

Rekao je da će raditi da se što prije osposobe prometnice, a fokus je i na zdravstvenim ustanovama.

Predsjednik Republike Zoran Milanović građanima je poručio da slušaju vijesti i informacije od nadležnih, a to je u ovom slučaj Stožer civilne zaštite.

“Oni postoje upravo radi ovakvih situacija. Sve drugo što slušate u javnosti, možete zanemariti”, rekao je Milanović.

10,20 sati

Na području Krapinsko-zagorske županije u nedjelju ujutro dva puta se osjetio snažan potres, a najveće materijalne štete prijavljene su u općinama Gornja Stubica i grada Donja Stubica, rekao je župan Željko Kolar.

“Prema informacijama gradonačelnika Donje Stubice imamo dvije kuće koje su stradale iz kojih će se obitelji morati preseliti. U Gornjoj Stubici ih je za sada četiri”, rekao je Kolar.

Sada, rekao je, s obzirom i na ovo vrijeme, treba što prije dogovoriti smještaj tih ljudi, da nisu vani na otvorenome, a po dosadašnjim informacijama svi su zasad zbrinuti unutar obitelji.

Dodao je da dosta materijalne štete ima na krovovima.

“Hitna je intervenirala triput i imali smo dvoje stradalih jer su im slike u stanu pale na glavu i to je bilo šivanje na licu mjesta. Također, komunalna poduzeća, općinska i gradska, vatrogasci su na terenu od jutra”, izjavio je župan.

“Imali smo jednu težu povredu. Svećenik iz svetišta iz Marije Bistrice trčeći se spotaknuo i pao. Ima teže tjelesne ozljede, prevezen je u Opću bolnicu Zabok. Zasad informacije koje imam, ima prijelom noge i jače je natučen”, objasnio je Kolar.

Župan je poručio stanovnicima Krapinsko-zagorske županije da treba zadržati smirenost te da se, zbog koronavirusa, i dalje strogo pridržavaju uputa Stožera, koje su i dalje na snazi.

“Ne smijemo u strahu i panici zaboraviti na ovu drugu nepogodu koju imamo. I dalje nam je to neprijatelj broj jedan”, završio je Kolar.

10,15 sati

Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba-Bujević građanima koji se nakon potresa nalaze vani savjetovala je da se dobro obuku i izbjegavaju socijalni kontakt sukladno svim već poznatim uputama.

“Stavite kape, rukavice, debele jakne, šalove na usta kako vas ovaj hladan zrak ne bi pothladio i da nemamo još većih problema. Molim vas poštujte sve upute Stožera civilne zaštite i nemojte nasjedati svim vijestima koje putuju po društvenim mrežama – one su lažne i bespotrebno uzbuđuju narod”, poručila je Grba-Bujević.

Istaknula je da je važno čuvati samog sebe, ali i druge, tako da je distanca među ljudima  i dalje potrebna.

“Teško je svima i mi to razumijemo. Svatko ima potrebu da se okupi u teškoj situaciji, molim vas držite se mjera koje smo propisali”, apelirala je.

Istaknula je da su službe na terenu, rade maksimalnim kapacitetom i “dižu” ljude od kuće.

“Sve će biti u redu. Budite mirni, proći će i ova nevolja”, poručila je Grba-Bujević.

9,53 sati

Pripremite se na slabije, ali brojne potrese i to ne samo danas već u sljedećim tjednima, poručuje Geofizički odsjek Prirodoslovno matematičkog fakulteta u Zagrebu na svojim Facebook stranicama.

“Možemo očekivati naknadne slabije potrese. Postoji vjerojatnost za jači potres, ali je jako jako mala”, navodi Geofizički odsjek i poručuje građanima da ne nasjedaju na glasine o jačem potresu koji slijedi.

“Dogodilo se ono o čemu pričamo već dugo, snažan potres u Zagrebu! I nije bio bezveze! No nije ni katastrofa. Ima štete, ponajprije u starijem dijelu grada i na starijim građevinama”, piše na Facebook stranici “Geofizika uživo”.

Pozivaju građane da ostanu pribrani i da ne paničare, ali i da budu svjesni da slijedi pojačana seizmička aktivnost u sljedećim tjednima, možda mjesecima.

“Ne možemo vam reći hoće li doći jači potres, ali možemo očekivati oko desetak potresa magnitude oko 4,0, stotinjak magnitude 3,0, oko tisuću magnitude 2,0. Neće biti ugodno, ali ni katastrofa – nakon nekog vremena ćete se čak i naviknuti”, navode.

Potresi magnitude oko 4,0 mogu prouzrokovati manju štetu, prvenstveno na lošije građenim i starijim građevinama i onima već oštećenima, poručuju s odsjeka PMF-a.

9,50 sati

Ministar obrane Damir Krstičević izjavio je u nedjelju da je zapovjedio „dizanje“ Hrvatske vojske koja će pomoći Zagrebu kojeg su rano jutros pogodila dva snažna potresa.

„Svi su u pogonu, dao sam zapovijed da se digne Hrvatska vojska, za koji sat vremena bit ćemo na raspolaganju pružiti pomoć Zagreb“, rekao je ulazeći na sastanak državnog vrha, prenosi Hrvatski radio.

Zbog snažnih potresa koji su uzdrmali hrvatsku metropolu, jutros je sazvan je hitan sastanak državnog vrha, predsjednika države. Vlade, Sabora, te nadležnih službi.

9,45 sati

Oglasili su se i iz Dinama.

Više čitajte OVDJE.

9,35 sati

Informacija koja je kružila medijima da je poginulo 15-godišnje dijete nije točna, dijete je u kritičnom stanju, potvrđeno je za N1 televiziju.

Ravnatelj Dječje bolnice u Klaićevoj Goran Roić izjavio je u nedjelju kako je teško ozlijeđeni 15-godišnjak, koji je stradao u potresu u Đorđićevoj ulici, u vrlo kritičnom stanju te se provodi dodatna dijagnostika.

“Dijete je vrlo, vrlo kritično, ali još uvijek radimo daljnje mjere i poduzimamo sve što možemo”, rekao je Roić za N1.

Time je opovrgnuo izjavu ravnatelja Zavoda za hitnu medicinu Žarka Rašića, koji je Hini rekao da “teško ozlijeđeno dijete više nije pokazivalo znakove života”, te da je “konstatirana smrt”.

Rašić je naknadno Hini rekao da je taj podatak iščitao iz tzv. disponentske liste koju mu je predočio liječnik hitne medicine, koji je sudjelovao u prijevozu bolesnika u Klaićevu. Također ga je dobio od od šefa službe u zagrebačkoj Hitnoj pomoći, koji ga je obavijestio da je obavljen prijevoz bolesnika “koji nije pokazivao znakove života”.

Roić je kazao da je teško ozlijeđeni 15-godišnjak vrlo brzo nakon potresa kolima Hitne pomoći dovezeno u Klaićevu bolnicu, napravljena je reanimacija te se sada radi dodatna dijagnostika.

Dodao je kako su im najavili da će trebati zbrinuti još nekoliko djece, ali za sada još nisu zaprimili neke s ozbiljnijim ozljedama.

9,25 sati

Oglasili su se iz Hajduka i pozvali na zajedništvo. Više čitajte OVDJE.

9,20 sati

Krešimir Kuk iz Seizmološkog zavoda izrazio je u nedjelju nadu da je „glavni udar“ potresa koji je pogodio Zagreb prošao i da će naknadn, biti slabiji, građanima je poručio da ne nasjedaju na informacije o navodnim novim, još jačim potresima.

„Navodno su izdana priopćenja o novim, jačim potresima, ne nasjedajte na glasine“, poručio je Kuk građanima i objasnio da nakon glavnog potresnog udara uobičajeno slijedi smirivanje tla.

„Potresi se ne najavljuju, ne predviđaju, nemojmo stvarati panku, za to nema mjesta“, pozvao je Kuk preko Hrvatskog radija.

Potvrdio je da je Zagreb i okolicu pogodio vrlo jak potres i još jedan  nakon njega, što je stvorilo paniku. „Nadam se da je to bio glavni udar i da naknadni, kojih će sigurno biti, neće biti tako jaki“, rekao je Kuk.

Građane je pozvao da ostanu mirni i slušaju upute nadležnih službi, te da se, zbog epidemije koronavirusa, ne skupljaju u grupama.

Ravnatelj Civilne zaštite Damir Trut rekao je u nedjelju da nakon jutarnjih potresa u Zagrebu ima ozlijeđenih, ali da je riječ o laganijim ozljedama.

“Ozlijeđenih ima, točnu brojku još ne znamo. Po informacijama koje dobivamo u centar 112, ozlijede su laganije. Nje veliki broj ljudi”, rekao je.

U Adžijinoj ulici urušen je objekt, a nekoliko je ljudi ostalo unutra. “Snage su na terenu i pokušavaju ih izvući van”, poručio je.

9,15 sati

U potresu je veliku štetu pretrpjela i Bazilika Srca Isusova u Palmotićevoj ulici u Zagrebu.

Više čitajte OVDJE.

Upravo ispred Petrove bolnice u Zagrebu nalaze se majke s malim bebama.

Više čitajte OVDJE.

9,00 sati

Petnaestogodišnje dijete prva je žrtva potresa u Zagrebu, potvrđeno je Hini u nedjelju u Zavodu za Hitnu medicinu Grada Zagreba.

Dobili smo dojavu o urušavanju zgrade u Đorđićevoj 13. Ekipa hitne pomoći je izašla na teren i našla teško ozlijeđeno dijete koje više nije pokazivalo znakove života, rekao je Žarko Rašić, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu.

Dijete od 15 godina prevezeno je u Kliniku za dječje bolesti u Klaićevoj.

8,45 sati

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić izvijestio je u nedjelju ujutro da je u potresima najviše nastradao stari dio grada, Nikolićeva, Gajeva i Đorđićeva ulica te dodao da slijedi sastanak o provedbi daljnjih mjera i pomoći.

“Nema nikakve procjene još o šteti”, kazao je Bandić pri ulasku u Nacionalnu sveučilišnu knjižnicu, uoči izvanrednog sastanka s premijerom Andrejem Plenkovićem i predsjednikom Republike Zoranom Milanovićem.

Izvijestio je da je u potresima koji su jutros pogodili Zagreb najviše stradao stari dio grada, u kojemu nema betonske konstrukcije, te ulice Nikolićeva Gajeva i Đorđićeva. Palo je i 10-ak metara južnog tornja zagrebačke katedrale.

Bandić je pozvao građane na strpljenje. Izvijestio je da je ravnatelj gradskog Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Pavle Kalinić upućen u Kašinu, naselje u kojemu je bio epicentar prvog potresa jačine 5,3 koji je jutros u 6,24 pogodio Zagreb.

“Nadamo se da neće biti jačih udara, iako je sve moguće. U pravilu, nakon jakog udara slijede manji udari”, dodao je Bandić.

Novinarima je kazao da na sastanku s državnim vrhom očekuje donošenje mjera te raspodjelu tko će što provesti.

“Trebamo donijeti mjere i tko će što provesti, ljude primiriti i smiriti i pomoći ljudima. To je sad najbitnije”, izjavio je zagrebački gradonačelnik dodavši da Vlada treba napraviti sve što je u njenoj ingerenciji te da svi moraju odraditi svoj dio posla.

8,15 sati

Zbog snažnih potresa koji su uzdrmali hrvatsku metropolu, za 8:30 sati sazvan je hitan sastanak državnog vrha.

Na njemu će sudjelovati predsjednik Republike Zoran Milanović, premijer Andrej Plenković, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić i ministar obrane Damir Krstičević.

Sastanak će se održati u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, a nakon njega se očekuju izjave za javnost.

8,00 sati

Prvi snažni potres jakosti 5,3 probudio je u nedjelju u 6,24 sati stanovnike Zagreba.

Potres koji je trajao nekoliko sekundi zaljuljao je zgrade.

Europski mediteranski seizmološki centar objavio je da je epicentar prvog bio sedam kilometara sjeverno od Zagreba, šest kilometara jugoistočno od Kašine na dubini od deset kilometara.

U 7,01 sati novi se potres osjetio u Zagrebu, trajao nešto kraće od prvog.

Bio je jakosti 5,0 s epicentrom 10 kilometara sjeverno od Zagreba, odnosno dva kilometra jugoistočno od Kašine na dubini od pet kilometara, prema Europskom mediteranskom seizmološkom centru.

U središtu grada zabilježene su materijalne štete, a u dijelovima grada nema struje i vode.

Zasad nema izvješća o žrtvama, a Civilna zaštita Grada Zagreba je podignuta, rekao je pročelnik tog ureda Pavle Kalinić.

U Centru 112 nemaju podatke o ozlijeđenima. Doznaje se da primaju dojave od brojnih građana te da su zbog požara na terenu i vatrogasci.

Zbog mogućnosti manjih potresa, tzv. podrhtavanja, ljudi su pozvani da ostanu na otvorenom prostoru i da ne borave u oštećenim zgradama, piše Europski mediteranski seizmološki centar na Twitteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.