Site icon narod.hr

(UŽIVO) Sabor počeo raspravu o radu Upravnog vijeća Hine

Foto: Snimka zaslona

Hrvatski sabor ovog tjedna plenarno zasjedanje, umjesto u srijedu, počeo je već u utorak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Kampanja blaćenja U ime obitelji ugrožava slobodu govora i djelovanje u civilnom društvu

> Što se događa s HINA-om: Odbor im odbija izvješća, Stazić ih hvali, a vijesti su im ‘fake news’ i propaganda

10,50 sati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Započela je rasprava o radu upravnog vijeća Hine.

Podsjetimo, Saborski Odbor za informatizaciju i medije krajem veljače primio je na znanje izvješća o radu Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije (Hine) za 2014. i 2015., te prihvatio izvješće o radu Upravnog vijeća za 2016., a više članova Odbora poručilo je kako Zakon o Hini treba modernizirati.

> UIO: Hinino plasiranje lažne vijesti o udruzi U ime obitelji> Kampanja blaćenja U ime obitelji ugrožava slobodu govora i djelovanje u civilnom društvua>

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> HINA – Koju ulogu ima i koliko je važna u promociji Hrvatske, a evo tko je i kako vodi!

10:02 sati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjednica se nastavlja raspravom o prijedlogu Zakona o uvjetima pružanja usluga carinskog zastupanja kojim se uređuje pitanje uvjeta po kojima osoba s poslovnim nastanom u Hrvatskoj u okviru registrirane djelatnosti može pružati usluge carinskog zastupanja u Hrvatskoj.

> Velimir Bujanec o ‘vijesti’ njemačkog Frankfurter Rundschaua koji je prenijela HINA: “Takve ‘vijesti’ rezultat su podmetanja”

U Hrvatskoj posluje 612 ovlaštenih carinskih otpremnika, tj. pravnih osoba koje obavljaju poslove zastupanja, te oko 2500 ovlaštenih carinskih zastupnika, odnosno fizičkih osoba koje kao zaposlenici carinskih otpremnika poduzimaju radnje carinskog zastupanja. U odnosu na postojeći pravni režim koji uređuje obvezu ishođenja tri vrste odobrenja, sada se predlaže urediti samo jednu vrstu odobrenja.

10:01 sati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnik Mosta Božo Petrov pozvao je u utorak zastupnike vladajuće većine da pomognu u “kreiranju zakona po mjeri svakoga u Hrvatskoj” te podrže Mostove zakonske prijedloge, među kojima i one iz resora pravosuđa i zakon o mikrosolarima, potkrepljujući njihovu važnost za život građana konkretnim sudbinama ljudi.

“Jure je 2009. dobio zabilježbu općinskog suda da duguje 850 tisuća kuna, iako nikad nije dobio kredit. Potom je slijedio sudski proces, sud vještak dokazao da je potpis falsificiran, no dug se popeo na dva milijuna. Jure je realna osoba i ako želite pomoći Juri kada budete raspravljali o zakonima iz pravosuđa, onda nemojte gledati svoje prijatelje, kolege niti koliko će odvjetnici i javni bilježnici dobiti. Vodite računa o Juri i sličnima. Zato smo tu”, rekao je Petrov nakon stanke na početku saborskog zasjedanja.

Naveo je i primjer “Antonijine obitelji” koja je podigla kredit u ‘švicarcima’. “Otac joj je radio na željeznici, nisu mogli vraćati kredit, banka je otkazala ugovor, on se razbolio, dobio rak, na poslu su mu se zahvalili i dali mu otpremninu te nešto za liječenje, no banka mu je cijeli iznos za liječenje uzela, a on je umro”, navodio je Petrov.

Slična je, kaže, i priča Ivane koja danas živi s troje djece i samohrana je majka, a najmlađe dijete je prošlo niz operacija zbog prirođene mane. “Žive u kući u 30-tak kvadrata, bez struje i vode su bili u početku. Koliko bi dostojanstveniji život njezine obitelji bio da im se omogući da kroz zakon o mikrosolarima dobiju mogućnost ne samo za ogrjev već i struju”, upitao je.

Zastupnike je pozvao da se zauzmu za zakone, da kad iziđu iz Sabora budu ponosni na to da su nešto dobro napravili.

“Ja vas ne pozivam da pokažete neposluh vašem šefu, već da mu objasnite da je to bitno. Imate tri godine i nije bitno tko će voditi inicijativu, vodite sve inicijative, ali neka one rezultiraju dobrobiti svih građana. Kozmetiku ograničite na područje toaleta”, poručio je Petrov.

9:53 sati

Govoreći o usporavanju rasta BDP-a, Branimir Bunjac rekao je kako se hrvatska vratila u recesijske trendove. Dodao je kako Vlada ne uspijeva iskoristiti situaciju da sve članice imaju rast BDP-a. “Hrvatska je 8 godina bila u recesiji i nije nikakva mudrost za shvatiti da smo imali priliku za rast da smo se ponašali malo odgovornije nego ova Vlada”, rekao je.

“Htio bih pitati vladajuću većinu je li za ovo kriv poslovnik sabora, Facebook komentari, biste političara, imena trgova, ploče, ili je krivo to što nema reformi, što javna uprava ima krizu upravljanja…”, rekao je Bunjac.

“Htio bih reći vladajućoj većini nešto dobronamjerno. Morate shvatiti da vas na životu mogu održati rezultati Vlade. Imate najniži rejting otkad je formirana vlada, izgubili ste petinu birača u roku samo 16 mjeseci, vrijeme je da se trgnete i počnete baviti onim što građane najviše muči”, rekao je.

9:50 sati

“Što će nam Ministarstvo državne imovine kada ministar ne zna ništa o privatizaciji HEP-“, zapitao se nakon stanke Peđa Grbin.

“Zadnji plan upravljanja imovinom u vlasništvu RH donijela je još Milanovićeva vlada. Iako je jasna i izričita zakonska obveza da se takav plan donosi u tekoćoj godini za narednu nama takvi planovi nisu bitni. Zadnja strategija za upravljanje državnom imovinom istekla je. Mi nemamo niti jedan dokument koji bi regulirao kako će se upravljati državnom imovinom, ali odluke se donese. Pred nama je ancionalizacija INA-e, privatizacija HEP-a… a što za to vrijeme radi Ministarstvo za upravljanje državnom imovinom. Ponaša se kao agencija za prodaju nekretnina”, rekao je Grbin i dodao kako se to ministarstvo u ovavkvom obliku pokazalo potpuno nepotrebnim.

9:33 sati

I današnja sjednica Sabora započela je zahtjevima za stankom. Peđa Grbin stanku je zatražio zbog gospodarske situacije u RH. Živi zid zatražio je stanku zbog usporavanja rasta BDP-a. Ivan Lovrinović zatim je rekao da nema pravo na stanku, ali zamolio je potpredsjednika Sabora Sinišu Hajdaša Dončića da nakon stanke postavi jedno pitanje koje sigurno zanima građane. Nakon što mu je rečeno da to ne može napraviti, svoje je pitanje, upućeno predsjedniku Sabora, odlučio postaviti odmag.

“Zašto godinu i pol dana ne dolazi na dnevni red točka o izvještaju HNB-a. Tko štiti guvernera od negativnih kritika i neugodne rasprave u Saboru. Kako predsjednik Sabora skriva tu temu izuzetno važnu za građane”, pitao je Lovrinović.

Nikola Grmoja zatražio je zatim stanku zbog aktualne političke situacije. Sjednica se nastavlja u 9:45 sati.

Zbog maratonske sjednice plenarno zasjedanje počinje već u utorak

Zbog zaostataka na dnevnom redu, koji su rezultat prošlotjedne maratonske rasprave o izmjenama saborskog Poslovnika, Hrvatski sabor će ovog tjedna plenarno zasjedanje, umjesto u srijedu, početi već u utorak, a još se ne zna kada će i hoće li ovoga tjedna biti sjednica Odbora za Ustav na temu spornog Poslovnika, ali je gotovo izvjesno da se o tom dokumentu neće glasovati ovoga petka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version