Učenicima su lako dostupne cigarete i alkohol, a mladima prijete i nove droge, upozorili su u ponedjeljak predstavnici Policijske uprave varaždinske i Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije.
Na konferenciji u povodu Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama predstavljeni su rezultati provedbe nacionalnog preventivnog projekta “Zdrav za 5”.
Pokušava se mlade potaknuti da usvoje zdrave stilove života i shvate da prekomjerna konzumacija alkohola, droga ili kocka ne može biti plus u njihovu životu. Na području Varaždinske županije projektom je u pet godina obuhvaćeno više od 11.000 učenika osmih razreda osnovne i prvih razreda srednje škole, rekao je policijski službenik za prevenciju Mario Medenjak.
U lokalnom preventivnom projektu “Roditeljski nadzor u prevenciji ovisnosti i rizičnih ponašanja” informiraju se roditelji što da naprave ako primijete da njihovo dijete eksperimentira sa sredstvima ovisnosti, a u tome je u zadnje četiri godine sudjelovalo nešto više od 3000 roditelja, rekao je Medenjak.
Ističe kako zabrinjavaju brojke iz istraživanja koje pokazuju da više od 70 posto 16-godišnjaka izjavljuje da im je lako nabaviti cigarete, a za alkohol to se penje na 87 posto.
Irena Stipešević Rakamarić iz Zavoda za javno zdravstvo kaže da je u Varaždinskoj županiji 85 posto liječenih opijatnih ovisnika tipa, slično kao i na razini Hrvatske s 80 posto. Ukupan broj prijavljenih za liječenje u Hrvatskoj je više od 7000. U Varaždinskoj županiji imamo godišnje oko 260 osoba koje se liječe od ovisnosti, rekla je Stipešević Rakamarić, no već niz godina nema maloljetnih osoba koje bi bile opijatni ovisnici.
“S druge strane životna dob ovisnika u zadnjih 15 godina u Hrvatskoj se povećala za 6 godina. To je izuzetan rezultat tretmana i represivnog aparata, koji je napravio značajan preventivni rad orijentacijom prema većim preprodavačima i na taj način suzbio ponudu”, pojasnila je Stipešević Rakmarić ustvrdivši da Hrvatska ima dva brenda na europskoj razini – u transplantacijskoj medicini i izvanbolničkom liječenju ovisnika.
Mirjana Vincek Škvorc iz Zavoda za javno zdravstvo upozorila je da se gotovo svakodnevno pojavljuju nove droge, a u 2016. godini evidentirano ih je 66.
“Možemo samo zamisliti koja je crna brojka supstanci koje nisu otkrivene. Velika je opasnost tih novih psihoaktivnih tvari što je njihov sastav nepoznat i ne možemo znati kako ti kemijski spojevi utječu na organizam. Kod mladih ljudi vidimo učinke koji nas zabrinjavaju, poput ozbiljnih alergijskih reakcija, a bilo je i slučajeva smrtnih ishoda”, rekla je Vincek Škvorc.