Vatrogasci pojasnili zašto bi im ruski kanaderi donijeli više glavobolje nego koristi!

Foto: Fah

Tijekom prošlotjednih velikih požara na Pelješcu i Korčuli, kada je svaka pomoć bila dobrodošla, u medijima se pojavila vijest kako Rusija želi poslati svoje kanadere u Hrvatsku i tako nam pomoći u gašenju požara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijest je, kao i svaka uostalom, izazvala podijeljena mišljenja. Jedni su bili za i to opravdavali činjenicom da nemamo dovoljno opreme za gašenje velikih požara, a drugi su bili protiv, smatrajući kako je Hrvatska sasvim dobro opremljena. Rasprava nije mogla izbjeći ni druge argumente, pogotovo činjenicu da je Hrvatska članica NATO saveza, kojoj ne bi bilo dobro prihvatiti rusku pomoć.

U obranu vlastitih stavova stali su sami vatrogasci, a na njihovoj Facebook “Vatrogasci / Croatian firefighters” stranici našlo se i objašnjenje, koje prenosimo u cijelosti.

Šta nam nude Rusi?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zadnjih dana čitan po novinama i internetu kako je Rusija ponudila pomoć hrvatskoj u gašenju ovih požara u priobalju i kako je hrvatska tu pomoć odbila. Raznih komentara je bilo da smo Američki pijuni, da ne smijemo zbog EU, da nam je ponos prejak, da ovo da ono…

A u stvari istina je sasvim drugačija i to je jako teško pronaći u komentarima. Dakle, Rusija nam je ponudila dva zrakoplova na raspolaganje: Il-76 i Be-200. Ali prvo da se vratimo na zračne snage koje su u sastavu RH. Dakle u zračnoj luci Zemunik nalazi se 6 kanadera tipa CL-415 koji svojim glisiranjem na vodi mogu skupiti maksimalnu količinu vode od 6400l, brzinom 100-150km/h s visine i manje od 20m (poznavajući naše pilote znalo je biti i manjih visina), oni izbacuju vodu na požar i vodu mogu izbaciti odjednon ili dvaput, 5 air tractora i 2 helikoptera.

Iljušin Il-76 je zrakoplov koji, vjerovali ili ne, prima 42 000L vode. Zvuči fantastično! Ali, taj zrakoplov ne može glisirati, već vodu mora dobiti u nekoj od zračnih luka. Prilikom izbacivanja vode leti brzinom 240-400km/h i izbacuje je s visine 80-200m (?!). S obzirom na naš krajolik na mnogo brda ta visina bi vjerojatno bila i veća s obzirom da naši požari ne rade pravilne oblike već stvaraju mnogo džepova. Velike (ogromne) količine te vode bi bile beskorisne, a dio te vode se pretvara i u vodenu maglu jer je bačen s velike visine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, za jednu bombu Iljušina potrebno je 7 kruženja naših CL-415 šta zvuči strahovito puno, ali dok Iljušin sleti dok se napuni dok opet uzleti i dođe do požara to je jako jako malo.

Beriev 200 zrakoplov koji prima 12 000L vode i koji ju može uzimati glisiranjem (za razliku od Iljušina), ali ima slične minuse. Mnogo je veći od CL-415, mnogo je teže manevrirati na malim prostorima u klancu, a veliki je trošak i njegovo održavanje. Također, kao i Iljušin, vodu izbacuje s velikih visina i pri velikim brzinama. Jedina prednost Berieva je što vodenu bombu može podijeliti u 2-8 dijelova.

Uz sve ovo nismo napomenuli, ti avioni ne bi došli besplatno! Ta akcija gašenja bi hrvatsku ionako slabu košaricu uvelike ispraznila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šta nam nude Rusi?Zadnjih dana čitan po novinama i internetu kako je Rusija ponudila pomoć hrvatskoj u gašenju ovih pož…

Posted by Vatrogasci / Croatian firefighters on 25. srpanj 2015

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.