SAD su povećale uvoz dijelova za zrakoplove iz Rusije, usprkos pričama o sankciji, koje su došle upravo iz Amerike. Ne treba zaboraviti i da su SAD (i EU) lijepile drugim zemljama etikete da neprovođenjem sankcija financiraju Ruse.
SAD su povećale uvoz dijelova za zrakoplove iz Rusije na najvišu razinu u posljednje tri godine u studenom, izračunala je RIA Novosti na temelju američkih carinskih podataka. To sugerira da je rusko poslovanje profitabilno i u inozemstvu.
Možda će vas zanimati
Što je to 'mračna flota' i zašto rusko gospodarstvo bilježi rast unatoč sankcijama?
Više od dvije godine nakon rata, rusko gospodarstvo ipak bilježi rast, unatoč sankcijama.
Ruski izvoz u SAD se postepeno povećava
Krajem prošlog mjeseca, vrijednost ruskog izvoza u SAD iznosila je 7,6 milijuna dolara, što je najviša mjesečna vrijednost od veljače 2022. godine. To predstavlja 1,6 puta veći rast u usporedbi sa studenim prethodne godine. U prvih jedanaest mjeseci 2024. godine, kupovina komponenata iznosila je 31,4 milijuna dolara. Dok je godinu ranije ostvarila 30,6 milijuna dolara.
U studenom su Amerikanci najviše bili zainteresirani za stajni trap i dijelove za zrakoplove, čija je vrijednost iznosila 6,97 milijuna dolara. Zainteresirani su bili i za druge dijelove za zrakoplove, helikoptere ili dronove, u vrijednosti od 586.100 dolara.
Glavni dobavljači dijelova za SAD u studenom bili su Ujedinjeno Kraljevstvo (281 milijun dolara), Francuska (195 milijuna dolara) i Kanada (146 milijuna dolara), prenosi Remix News.
>Ruska proizvodnja plina u ovoj godini veća za 10 posto
Amerika uvozi iz Rusije, a druge zbog iste stvari kažnjava
Amerika tako ostvaruje značajne poslove s Moskvom dok istovremeno uvodi sankcije drugima. Također sankcije koje sada uvodi odlazeća administracija SAD-a u energetskom sektoru mogle bi dovesti do ozbiljnog rasta cijena goriva u Srednjoj Europi.
Američki predsjednik Joe Biden i administracija SAD-a uveli su kaznene mjere protiv srpske Naftne industrije Srbije (NIS). I to zbog njenog više od 50-postotnog ruskog vlasništva. Ne treba zaboraviti i da su SAD bile jedan od najvećih kupaca ruskog urana, istovremeno kritizirajući pojedine europske zemlje da kupuju naftu i plin od Rusa.
>Srbija potpisala sporazum s ruskim Gazpromom: Nabavlja 400 milijuna kubičnih metara plina
Izvor: narod.hr/Remix News