Velika količina padalina donijela rast vodostaja rijeka: Najteže stanje u Hrvatskoj Kostajnici

Foto: snimka zaslona

Uslijed intenzivnih oborina tijekom vikenda te prognoziranih oborina za prvu polovicu tjedna, u većem dijelu Hrvatske vodostaji su u porastu s tendencijom daljnjeg porasta, posebice na slivu Save, Une i Kupe, izvijestile su Hrvatske vode. Postoji mogućnost bujičnih poplava na području Rijeke i Primorja, Gorskog kotara, Like, Banovine, Korduna, Dalmacije i unutrašnjosti te na vodotocima koji se slijevaju s Bilogore, Papuka, Psunja i Krndije, piše HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj Kostajnici brane se kuće

Zoran Čavlović iz Glavnog centra obrane od poplava rekao je za Hrvatski radio da je u utorak ujutro najteže stanje na području Hrvatske Kostajnice.

Prognoza je da će na tom području vodostaj Une biti oko 500 cm, što je 37 cm niže od maksimuma iz 1955. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radnici čine sve kako bi spriječili da Una ugrozi ljude. Ali rijeka raste prebrzo pa se od nasipa duž korita odustalo – brane se najugroženije kuće.

Na nekoliko lokacija u gradu – opskrba pitkom vodom vrši se iz cisterni. Zbog visokog vodostaja Une dio grada bit će bez električne energije. U iduća dva dana past će nova obilna kiša, što će uz visoke vodostaje pritoka Une iz susjedne BiH povećati vrh ionako visokog vodenog vala, koji se očekuje u utorak navečer.
Iz turističkog naselja Korana spašeni turisti

Nabujala rijeka Korana odsjekla je istoimeno selo u općini Rakovica na karlovačkom području. Vatrogasci su iz poplavljenog turističkog naselja spasili osmero turista, među kojima i dvoje djece. Mostovi su teško oštećeni, komunikacija prekinuta.
U Karlovcu vrhunac vodnog vala, bez veće opasnosti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema prognozama Hrvatskih voda, u utorak prijepodne očekuje se vrhunac vodenog vala na karlovačkim rijekama, uzrokovan obilnom kišom, no vodostaj rijeke Korane ne bi trebao prelaziti 750 cm, što znači da će obrana od poplave ostati na tzv. pripremnim mjerama, priopćeno je iz Stožera civilne zaštite.

– Oko podneva očekujemo vodostaj Korane i Kupe u Karlovcu oko 750 cm, a to je na granici za proglašenje izvanrednih mjera odbrane od poplave. Zbog porasta vodostaja bosanskih rijeka (Sane, Une i Vrbasa) očekujemo porast vodostaja Save nizvodno od Jasenovca, od oko 880 cm, rekao je Čavlović.

Unatoč tome traje punjenje vreća pijeskom, zatvaraju se otvori na barijerama na području Logorišta, Mostanja i Turnja. Montirat će se i mobilne protupoplavne barijere u naselju Koritinja da bi se spriječilo izlijevanje Kupe na prometnicu D 36.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema riječima Zorana Čavlovića iz Glavnog centra, zbog obilnih oborina na slivu Kupe porast vodostaja je brz i značajan i to na Kupi, Dobri, Mrežnici, Korani i Glini. Vodostaji Kupe i Korane u Karlovcu će dosegnuti očekivani maksimum tijekom utorka, te bi mjere obrane od poplava mogle biti u redovnim i ponegdje izvanrednim mjerama. U Ogulinu (Gornja Dobra) tijekom dana postoji mogućnost poplavljivanja.

Rastu vodostaji Save i rijeka u Lici

Vodostaji Save i njezinih lijevih pritoka su u porastu s tendencijom porasta, u domenama od niskih do srednje visokih voda. Vodostaji na hidrološkoj postaji Crnac dosegnut će pripremno stanje obrane od poplava u srijedu s očekivanim vrhom vodnog vala u petak. Vodostaji u Jasenovcu dosegnuli su pripremno stanje obrane od poplava te se tijekom dana očekuje da će vodostaji biti u redovnim mjerama obrane od poplava, s vrhom vodnog vala u petak.

Zbog vremenske situacije u BiH, vodostaji u donjem toku Save također će biti u porastu. Također su u porastu i vodostaji rijeka u Lici (Lika, Gacka, Novčica) uz mogućnost izlijevanja iz korita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.