(VIDEO) Branitelji, od koji je jedan poznat po ‘oba su pala’, dobili spomenik: ‘Dali su žrtvu za mir i za domovinu’

Foto: Snimka zaslona

Trojici branitelja poginulih u Domovinskom ratu i poraću njihovo malo selo Ljubostinje podignulo je spomenik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drago Paić, Tonči Pirija i Filip Gaćina, poznat po uzviku “oba su pala”, rođeni su u srcu Dalmatinske zagore koja im se na taj način želi odužiti i odati im počast. U tome im je financijski pomoglo i Ministarstvo branitelja.

“Inicijativa je potekla od nas nekoliko branitelja i prijatelja iz djetinjstva Odlučili smo da im se na taj način odužima za sve ono što su oni dali, za žrtvu za mir i za domovinu”, objasnio je inicijator Antonio Lučić za HRT.

Podsjetimo, 16. rujna 1991. Šibenik je opkoljen i žestoko napadnut – s kopna, mora i iz zraka. No ustali su branitelji – srcem protiv čelika! S brda Smričnjak grad su branili jednim minobacačem od 60 mm – bez nišanskih sprava. Visoko motivirani branitelji okreću ratnu sreću.

‘Obadva, obadva! Oba su pala!’
, poznati je uzvik kada su branitelji srušili dva zrakoplova tadašnje JNA iznad Šibenika. Nedaleko od mjesta gdje je 21. rujna 1991. nastala najslavnija snimka iz Domovinskog rata, u hrvatske su ruke pale tri vojarne pune oružja te je naoružana cijela Dalmacija, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan je to od najpoznatijih i psihološki najznačajnijih događaja Domovinskog rata koji se dogodio u tijeku najžešće agresije i zločina nad Hrvatskom i Hrvatima.

Bilo je to rušenje dvaju neprijateljskih zrakoplova JNA u bitci za Šibenik, te radosni uzvik šibenskog branitelja Filipa Gaćine „Obadva, obadva, oba su pala!“.

Snimku događaja napravio je Ivica Bilan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zrakoplove su oborili hrvatski branitelji Goran Pauk i Neven Livajić.

Zasule su agresora potom i granate topničke bitnice na Žirju, predane u tajnosti. Zarobljena su u Šibeniku 34 ratna broda, temelj Hrvatske ratne mornarice. Bitka je to prekretnica u Domovinskom ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da se tada nisu zaustavili napadi agresora pitanje je kakav bi bio ishod našeg Domovinskog rata jer je Rujanskim ratom spriječeno presijecanje Hrvatske na dva dijela.

Uzvik koji je Filipu Gaćini zauvijek donio legendarni status danas ima posebno mjesto u sjećanju hrvatskog naroda. Filip je preživio cijeli Domovinski rat, da bi 19. rujna 1998. poginuo u miru prilikom razminiranja terena od eksplozivnih sredstava kao zaposlenik postrojbe za razminiranje “Mungos”.

Nezaboravni usklik se danas najčešće koristi u skraćenoj inačici “Oba su pala”, a u popularnoj kulturi tom se frazom općenito označava uspjeh. Kao takav izraz već odavno ima znatno šire značenje.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.