Televizija N1 došla je u posjed dokumentacije uz ugovor o pružanju usluga savjetovanja za restrukturiranje Agrokora iz 2017. godine koji otvara nova pitanja o cijeloj aferi Hotmail. Povodom toga stručnjak za krizni menadžment i ekonomski analitičar Danko Sučević pokušao je dati odgovore na neka pitanja glede samog dokumenta.
> Grupa Borg je bila u Agrokoru već na dan donošenja Lex Agrokora, 10. travnja 2017.
Je li ovaj dokument, kojeg ste imali prilike pročitati dokaz svega onoga što smo imali prilike slušati, glede afere Hotmaili svega onoga što se kroz mailove navodilo?
“Ovo je prvi službeni dokument iz kojeg se kaže da su savjetnici angažirani od samog početka procesa, od 10. 4., i da implicitno ukazuje da je proces izbora AlixPartnersa kao glavnog savjetnika bio unaprijed dogovoren”.
Kaže da je to u skladu s računovodstvenim standardima. “Agrokor d.d. plaćao je AlixPartnera, ali rad AlixPartnera nije se odnosio samo na Agrokor d.d. nego i na sve operativne kompanije i u skladu s računovodstvenim propisima dio tog troška se morao locirati na tvrtke kćeri. Vjerojatno je na inicijativu revizora to napravljeno koji ne bi potvrdili financijska izvješća Agrokora d.d. da to nije napravljeno. Taj ugovor napravljen je tek u kolovozu.
> Sinčić: ‘Plenković je organizirao i bio šef skupine Borg’
“Kad se gledaju detalji kako su rasporedili taj trošak konzultanata na operativne kompanije vidi se da je raspoređeno ‘palčanom metodom’. Otprilike svaka kompanija plaća jednako”.
Upitan od datumu 10. travnja kao navedenome kad je početak ugovora s AlixPartnerima, odnosno njegovim podizvođačima, što je isti dan kad je Ante Ramljak stupio na dužnost, a AlixPartneri izabrani su tek 25. travnja, kaže da to što tvrde iz Agrokora ne piše u tom ugovoru. “Interpretacija može biti jedna ili druga, međutim, ovdje se radi o ugovoru pružanja usluga savjetovanja u kojem piše da se primjenjuje od 10. 4. Formalno konzultanti nisu mogli početi raditi prije 25. 4. pa im se onda nema ni što platiti za period prije 25. 4., a što se vidi iz plaćanja koje ste objavili, da je odmah dva dana nakon potpisivanja ugovora plaćeno 750 tisuća eura za poslove u travnju.”
Taj datum, 10. travnja trebali su unijeti da bi pravdali isplate do kraja tog mjeseca?
“Po mom mišljenju da. S obzirom da su tjedne fakture bile na nivou od 380 tisuća eura, između 10. 4. i 24. 4. imate dva tjedna i fakturirali smo 750 tisuća eura, dva puta po 380.”, ocjenjuje.
> Poletaev i Volk iz Sberbanke bili u DORH-u, navodno na inicijativu Rusa!
Kaže da je činjenica da su neki savjetnici došli s gospodinom Ramljakom i radili od 10. 4. bez ugovora. “Ako su oni došli 10. 4. i ako je njih Ante Ramljak angažirao, odnosno Agrokor d.d. angažirao, onda je trebao Agrokor d.d. s njima sklopiti ugovor, s tim pojedinim savjetnicima o savjetovanju. Na ovaj način vidimo da se stvari kompliciraju i skrivaju”.
“Na kraju cijele priče dođete do dokumenta koji se zove nagodba za kojeg se glasa, slično kao i u Saboru. Ako je sve u redu s tom nagodbom, ako su u toj nagodbi sve činjenice istinito prikazane, ako su svi vjerovnici na jednaki način tretirani i ako su ostvarene one većine koje su potrebne prilikom glasovanja, onda se ta nagodba ne može srušiti. Sama sumnja da je tu bila nekakva ‘grupa Borg’, da se na tome radi od prošle godine, da je tu nekakva zavjera, nekakve zakulisne igre, za što ima indicija, ne umanjuje ovu činjenicu što sam rekao. Da postoji nekakav dokument za kojeg su većina vjerovnika glasala. Samu nagodbu, to o čemu sad pričamo, ne može ugroziti, ove druge stvari mogu, i na to su se i žalili sudionici nagodbe. Međutim ovo ukazuje na koruptivne radnje koje su zabranjene, na koje bi Državno odvjetništvo trebalo reagirati”, zaključio je Sučević.
Cijelo gostovanje ekonomskog analitičara Danka Sučevića pogledajte u videu:
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.