(VIDEO) General Glasnović u praznoj sabornici o Budimiru Lončaru i Daliji Orešković

Foto: Snimka zaslona

Saborski zastupnik general Željko Glasnović u ime Kluba zastupnika Neovisni za Hrvatsku u današnjem izlaganju u praznoj sabornici dotaknuo se aktualnih tema – gdje se troši novac poreznih obveznika, zašto DORH ne reagira na malverzacije u Uljaniku te u čije ime zagrebački gradonačelnik Bandić dodjeljuje medalju bivšem jugoslavenskom političar i diplomatu Budimiru Lončaru. Tokom njegovog govora u sabornici je sjedilo svega četvero zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirao je činjenicu da su Uljanikovi menadžeri prije tri godine osnovali zajedničku privatnu tvrtku Arsenal koncept, čime su očito bili u sukobu interesa. Ističe da je izostala reakcija institucija, DORH-a kao i tadašnje povjerenice za odlučivanje o sukobu interesa Dalije Orešković te postavio retoričko pitanje:

“Što je radila Dalija Orešković? Gdje je lova od tih radnji? Je li to možda otišlo na Kanarske otoke?”

Informacijski mrak: Deep fakes, cenzura i manipulacija s informacijama

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Politika je umijeće određivanje prioriteta. Koji su to prioriteti, hrvatska javnost i porezni obveznici ne mogu doći do tih informacija, jer živimo u selektivnom informacijskom mraku.”

General Glasnović ističe da u Hrvatskoj vladaju “deep fakes (ozbiljne lažne vijesti), cenzura i manipulacija s informacijama.”

Pruga bratstva i jedinstva, umjesto razvoja strateških transportnih koridora

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuo se na rekonstrukciju pruge Zagreb-Beograd koja je zajednički projekt Hrvatske i Srbije.

“Kako se troši novac poreznih obveznika? Izgrađuje se pruga bratstva i jedinstva, Zagreb i Beograd – 412 km, od toga 300km od Tovarnika, a koštat će milijardu eura.”. istaknuo je Glasnović te zapitao: “Kad možemo očekivati prugu Leskovac, Karlovac, Rijeka. Proširenje luke Rijeka za kontejnerski promet. Kad možemo to očekivati?”, ističući da tako “Hrvatska ostaje izvan strateških transportnih koridora.

Uljanik – gdje je novac?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirao je i aktualnu temu o Uljaniku te činjenicu da su Uljanikovi menadžeri prije tri godine osnovali zajedničku privatnu tvrtku Arsenal koncept, čime su očito bili u sukobu interesa. Glasnović ističe da je izostala reakcija institucija, kao i tadašnje povjerenice za odlučivanje o sukobu interesa Dalije Orešković.

“Uljanik je top tema non stop. Arsenal koncept je formiralo 14 menadžera Uljanika koji su sami sebi isplaćivali bonus, to je konflikt interesa. Gdje je tu DORH? Došla je nova povjerenica za odlučivanje o sukobu interesa, ali što je radila prije Dalija Orešković? Gdje je lova od tih radnji? Je li to možda otišlo na Kanarske otoke?”

>Iz Istre na Kajmanske Otoke u 2017. izvezeno 418,5 milijuna kuna: Je li to povezano s isplatama konzultantima koje je Uprava Uljanika potpisivala?

>Uljanik i IDS: 14 direktora koji su drmali brodogradilištem

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuo se i na namjere Danka Končara da rekonstruira Uljanik postavivši pitanje otkuda mu kapital.

Danko Končar odustao od restrukturiranja, je li to možda čovjek koji je u Jugoslaviji odgulio za malverzacije. a je li mu brat Lazo bio u Londonu. Što je s novcem? Crveni direktori su se vratili izvana s novcem. Otkud taj novac? Stara matrica.”, zaključio je Glasnović.

Lončar: Lobirao za embargo nad Hrvatskom

Cjelokupnu situaciju začinio je i gradonačelnik Bandić “kad je 23. siječnja ove godine  podijelio javno priznanje grada Zagreba Budi Lončaru, bivšem ministru vanjskih poslova Jugoslavije. Sjećate li se kad je lobirao za embargo nad Hrvatskom državom?”

Zastupnik Glasnović naglašava da je Lončar, “siva eminencija hrvatske diplomacije. Ne samo to, nego je bio šef OZNE za okrug Zadar koja je bacala ljude u more s kamenom oko vrata – zvali su ga zapovjednik podvodne bojne. On dobiva priznanje grada Zagreba. U čije ime mi ne znamo.”

>Bandić će zadnjem ministru vanjskih poslova SFRJ Budimiru Lončaru dodijeliti Medalju Grada Zagreba

>Bandić zajedno sa Savezom antifašista prihvatio pokroviteljstvo nad obilježavanjem obljetnice osnivanja partizanskog X. korpusa

Jednako tako, zasmetala ga je i činjenica da se u katoličkoj zemlji “bune ljudi u Puli što je ravnateljica stavila Biblije u sobe. To dokazuje da smo s druge strane Berlinskoga zida.”

Cijeli govor generala Glasnovića možete pogledati u videu.

Budimir Lončar – Nametnuo Hrvatskoj embargo na uvoz oružja 

Podsjetimo, Budimir Lončar je bivši jugoslavenski političar i diplomat koji je obnašao visoke dužnosti u vrijeme hrvatskog osamostaljenja.

Lončar je najpoznatiji po tome što je ustrajavao i uspješno Hrvatskoj nametnuo, putem UN-a, embargo na uvoz oružja u jeku velikosrpske agresije za vrijeme Domovinskog rata.

Odluku o dodijeli donio je gradonačelnik Milan Bandić uz obrazloženje da je Lončar bio savjetnik bivših predsjednika Stjepana Mesića i Ive Josipovića, da je sudjelovao u radu Ujedinjenih naroda, u osnivanju Pokreta nesvrstanih te Kvadrilaterale, pokreta u kojemu su bile Austrija, Italija, Mađarska i bivša komunistička Jugoslavija.

>Bandić zajedno sa Savezom antifašista prihvatio pokroviteljstvo nad obilježavanjem obljetnice osnivanja partizanskog X. korpusa

Kada je prije skoro 28 godina započela nemilosrdna velikosrpska agresija na Hrvatsku, problem koji je najviše otežao mogućnost obrane napadnutih prostora bio je embargo na uvoz oružja za prostor Jugoslavije nametnut Rezolucijom 713 koju je izglasalo Vijeće sigurnosti UN-a. S objašnjenjem o potrebi spriječavanja “oružanih sukoba na prostoru Jugoslavije”, embargom je zapravo podržan agresor koji je u svojim rukama imao gotovo svu oružanu silu bivše države.

Podršku donošenju Rezolucije koja je Hrvatskoj priječila pravo na obranu, pružio je i tadašnji ministar vanjskih poslova Jugoslavije- Budimir Lončar.

Danas je Budimir Lončar u dobi od 94 godine predsjednik savjetodavnog odbora Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES – International Institute for Middle-East and Balkan studies) sa sjedištem u Ljubljani, čiji je predsjednik Vijeća dr. Craig T. Smith, bivši politički direktor Bijele kuće, a počasni predsjednik Stjepan Mesić. U njemu je sudjelovala i bivša HDZ-ova premijerka Jadranka Kosor, a izašla je kada je otkriveno kako je IFIMES za nobelovu nagradu za mir kandidirao glavnog haaškog tužitelja Sergea Brammertza koji je vodio proces protiv hrvatskih generala Ante Gotovine, Mladena Markača i Ivana Čermaka.

Uljanik i IDS: 14 direktora koji su drmali brodogradilištem

Direktori Uljanika osnovali su prije tri godine zajedničku privatnu tvrtku Arsenal koncept za usluge poslovnog konzaltinga. Kriza u grupaciji Uljanik otvorila je pitanje odgovornosti ukupne uprave, a ne samo njezinog predsjednika Giannija Rossande., navodi Večernji list.

Tvrtka sa sjedištem u Puli i osnivačkim kapitalom od 20 tisuća kuna zove se Arsenal koncept i registrirana je za obavljanje usluga poslovnog savjetovanja. Među vlasnicima tvrtke ukupno je četrnaest Uljanikovih menadžerskih kadrova, s Giannijem Rossandom koji je ujedno i predsjednik Nadzornog odbora Arsenala.

Direktor tvrtke je Veljko Grbac, koji nije osnivač, a donedavno je bio član uprave Uljanika d.d., a sada je na poziciji člana pet nadzornih odbora u Uljanikovim tvrtkama. Među osnivačima je i Hrvoje Markulinčić, dugogodišnji glasnogovornk i direktor tvrtke Uljanik Poslovno informacijski sustavi, koji je ujedno i u NO-u Arsenala. Većina menadžera bliska je ili su aktivni u IDS-u, a izuzetak je Alen Damljanić, koji je HNS-ovac, a u Uljanik je ušao u vrijeme dok je na poziciji bio Radimir Čačić, a on je na lokalnoj razini bio pročelnik upravnog odjela za gospodarstvo Istarske županije.

Sada je, prema dostupnim informacijama, direktor Uljanikove tvrtke Brodo opus. Marinko Brgić, bivši član uprave Uljanika d.d., a trenutno je i u nadzornom odboru Uljanik Brodogradilište i Uljanik Brodograđevni projekti. U strukturi je i Serđo Pajković, član uprave Uljanik Brodogradilišta.

Elvis Pahljina je direktor Uljanik Pomorstva za usluge u morskom prijevozu još od 2013., predsjednik je NO-a Uljanik Strojogradnja Diesela te Uljanik financija, član u NO-u Uljanik Brodogradilišta i 3. maja, zamjenik je predsjednika NO-a Viktora Lenca i još prokurist u tvrtki 3. maj 723 za brodogradnju od rujna prošle godine, navodi Večernji list.

U Arsenalu je i bivši direktor Uljanik Brodogradilišta Eduard Milovan, te Enco Vitasović koji je na čelu Uljanikove tvrtke Shipbuilding Computer Sistems, a bio je aktivan i u strukturama Uljanik Tenis kluba. Silvan Kranjc bivši je direktor Uljanik Brodogradilišta, a bio je na poziciji predsjednika NO-a Uljanik Proizvodnja opreme. Renis Pavletić bio je šef konstrukcije u Uljaniku, a sada je, prema informacijama iz grupacije, savjetnik Uprave. Milko Mihovilović direktor je Uljanik Strojogradnja Diesela, a Kazimir Pavletić glavni je menadžer u Uljanik Standardu. Armando Banković od 2016. godine je direktor Uljanik Proizvodnja opreme Vodnjan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.