Iz Istre na Kajmanske Otoke u 2017. izvezeno 418,5 milijuna kuna: Je li to povezano s isplatama konzultantima koje je uprava Uljanika potpisivala?

Foto: Fah

U jeku krize u Uljaniku u javni prostor puštene su i određene teze koje u vezu dovode tvrtku koju su osnovali Uljanikovi menadžeri – Arsenal koncept – i izvoz na Kajmanske Otoke, piše Istarski.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, prema ovim tvrdnjama, postoji sumnja da je Arsenal osnovao off shore društvo kako bi novce iz Uljanika prebacio na Kajmanske Otoke.

>Tko je i kako uništio Uljanik?

Ove teze potaknute su činjenicom da Arsenal koncept, osnovan u 2017. godini, nije iskazao nikakvo poslovanje. Podsjetimo, četrnaest Uljanikovih menadžerskih kadrova ujedno su i vlasnici tvrtke Arsenal, na čelu s Giannijem Rossandom, predsjednikom NO spomenute tvrtke. Tvrtka je dosad iskazala prihode od tek 17, odnosno 2 kune.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrdnje o povezanosti Arsenala i Kajmanskih Otoka dodatno raspiruju i konzultanstki ugovori koje je uprava Uljanika potpisivala, a prema kojima su se konzultantima na mjesečnoj razini u jednom periodu prošle godine isplaćivali iznosi od oko 200 tisuća eura, odnosno 1,5 milijuna kuna mjesečno, što je 18 milijuna kuna godišnje.

Zagovornici ovih tvrdnji kao intrigantan podatak iznose izvješće HGK- a koje se odnosi na države u koje istarski gospodarstvenici najviše izvoze. To su do 2017. godine bile Italija, Slovenija, Srbija, Njemačka, dok su se 2017. godine na tom popisu pojavili Kajmanski Otoci, i to na prilično visokom mjestu, tvrde. Iste godine kada je osnovan i Arsenal koncept. Što se tamo izvozilo – tvrde novac.

Međutim, uvidom u izvješće Hrvatske gospodarske komore, za 2015. i 2016. godinu, vidljivo je da su Kajmanski otoci i u 2015. godini bili visoko na popisu zemalja izvoza istarskih gospodarstvenika, i to na sedmom mjestu s vrijednosti izvoza od 227.527 HRK što je 4,1 udjela u izvozu cijele županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na popis za 2016. godinu, doduše, Kajmanski otoci nisu uvršteni što bi značilo da se tijekom te godine ondje nije izvozilo. No, već tijekom 2017. godine izvoz na Kajmanske Otoke opet raste i oni se pojavljaju na visokom trećem mjestu izvješća HGK – a s vrijednosti izvezene robe od 418.508 HRK, što je duplo više nego tijekom 2015. te čine 8,5 udjela u izvozu cijele županije.

Poslovanje Arsenala nikada nije iskazano

Spomenimo još da je direktor tvrtke Arsenal Veljko Grbac, član čak pet nadzornih odbora u Uljanikovim tvrtkama. Kao osnivač spominje se Hrvoje Markulinčić, glasnogovornik i direktor tvrtke Uljanik Poslovno informacijski sustavi. Tu je i Marinko Brgić, član NO Uljanik Brodogradilište i Uljanik Brodograđevni projekti, kao i Serđo Pajković, član uprave Uljanik Brodogradilišta. U strukturama je su Elvis Pahljina, koji je na rukovodećoj poziciji u Uljanik grupaciji, te Enco Vitasović i Silvan Kranjc, obojica na istaknutim ili rukovodećim pozicijama u Uljanik grupaciji. Tu su još Renis Pavletić, Milko Mihovilović, Kazimir Pavletić i Armando Banković, također na direktorskim i menadžerskim pozicijama, ali i u strukturama tvrtke Arsenal u kojoj nema direktora riječkog 3. maja, Maksimilijana Percana, no u NO ove tvrtke sjedi njegov otac Dalio Percan, prema podacima Večernjeg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Uljanik i IDS: 14 direktora koji su drmali brodogradilištem

Također, još uvijek nije jasno koja je svrha tvrtke osnovane od strane “Uljanikovih četrnaest”, budući da poslovanje nikada nisu iskazali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.