Gordan Jandroković se u srijedu sučelio s Miroslavpm Škorom u TV-u Večernjeg lista, a među postavljenim pitanjima bilo je ono o elektroničkom i dopisnom glasovanju odnosno zašto ga Hrvatska nema.
“Elektroničko i dopisno glasovanje ima vrlo malo zemalja u Europi, a elektroničko glasovanje ima samo Estonija. To je jedan sustav koji je još uvijek vrlo težak za primjenu, teško ga osigurati identitet onih koji glasuju, teško je osigurati zaštitu”, ocijenio je Jandroković, a na pitanje novinarske kako se može elektronički prenijeti milijun kuna, a ne može se glasovati Jandroković je ustvrdio:
“Jeste čuli kada za kibernetičke udare, mješanje pojedinih velikih zemalja u zapadne demokracije i utjecanje na izbore? Dakle postoje određeni rizici i još uvijek se i u najrazvijenim demokratskim zemljama glasuje tradicionalno. Dakle ne vidim razloga da i mi idemo u smjeru koji je avanturizam i koji je nesiguran”.
Jandrokoviću je e-glasovanje avanturizam, a HDZ ga je obećavao 2016.:
Iako je za glavnog tajnika HDZ-a uvođenje elektroničkog glasovanja predstavlja upuštanje u avanturizam, HDZ ga je nudio u izbornom programu 2016. godine.
Ne samo da je HDZ u dvije verzije programa tada govorio da će ga uvesti nego su vodeći se logikom napisanoga, preduvjeti za uvođenje e-glasovanja već ostvareni.
>Elektroničko glasovanje uklonilo bi sva pitanja na koja DIP još uvijek nema odgovore
>(VIDEO) Istraživanje: Birači za dopisno i e-glasovanje te izbore u listopadu
Na 68. stranici cjelovitog izbornog programa HDZ navodi: “Uvođenjem i korištenjem e-identiteta za svakog građana i korištenjem e-potpisa stvorit ćemo preduvjete za elektroničko e-glasovanje, kao i za svaki drugi oblik interakcije građana i poduzetnika s državom. Korištenje interakcije bez papira čini svaku interakciju bržom i fleksibilnijom za svakoga koji sudjeluje u procesu”.
Ista tvrdnja spominje se u skraćenoj verziji programa na 21. stranici: “Uvest ćemo brzi širokopojasni pristup internetu, promovirati digitalnu pismenost i vještine među građanima, digitalizirati javnu upravu, provesti centralizaciju upravljanja svih informacijskih sustava i njihovo međusobno povezivanje, optimizirati resurse stvarajući državni računalni oblak, dok ćemo uvođenjem e-identiteta za svakog građana i korištenjem e-potpisa stvoriti
preduvjete za e-glasovanje, kao i za svaki drugi oblik interakcije s državom.”
Preduvjeti za uvođenje elektroničkog glasovanja su uvođenje elektroničkog identiteta koji je primjerice uveden s elektroničkom osobnom iskaznicom te uvođenje elektroničkog potpisa koji je također uveden, pa ga primjerice koristi FINA.
Tekst se nastavlja ispod oglasa