Na svom koncertu povodom obilježavanja 25. godina karijere na tvrđavi Gripe u Splitu pjevač Hari Rončević otpjevao je Bojnu Čavoglave u verziji kako ju je preradila klapa Kalelarga.
Što je poručio povodom kritiziranja i pokušaja zabranjivanja pjesme koja je obilježila Domovinski rat, pogledajte u priloženom videu:
Podsjetimo, Jutarnji list je 14. kolovoza donio bombastičan članak pod naslovom: “JUTARNJI U POSJEDU PRESEDANSKE ODLUKE KOJE BI SE TREBALI PRIDRŽAVATI SVI HRVATSKI PREKRŠAJNI SUDOVI ‘Za dom spremni’ kažnjiv i u pjesmi ‘Čavoglave’!”
Članak je potpisala novinarka Slavica Lukić, supruga SDSS-ovog Milorada Pupovca koalicijskog partnera Andreja Plenkovića te u njemu tvrdi da je “napokon donesena presuda kojom je izvođač pjesme “Bojna Čavoglave” pravomoćno prekršajno kažnjen zbog javnog izvikivanja pozdrava “Za dom spremni” na njezinu početku.”
Na taj članak reagirao je odvjetnik Marka Perkovića Thompsona, ali i mnoge druge javne osobe. Thompsonov odvjetnik je poručio kako “jedino Sabor može zabraniti pozdrav ‘Za dom spremni’”.
“Likuju, a obrazloženje se uopće ne odnosi na mog branjenika. Dotična novinarka se ne razumije u pravosuđe, jer da se razumije, znala bi da presedan u hrvatskom pravu ne postoji!“, kazao je Davorin Karačić za narod.hr.
O važnoj ulozi pjesme tijekom velikosrpske agresije u razgovoru za Narod.hr govorio je Ante Deur, posebni savjetnik predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović za branitelje.
“Pjesma Čavoglave je simbol Domovinskog rata, uz hrvatsku himnu bila je glavni simbol otpora velikosrpskoj agresiji”, istaknuo je Deur.
“Hrvatski je narod kroz tu pjesmu crpio snagu, a oni koje je napadaju, ujedno brane ‘petokraku’. Zabrana pjesme bilo bi vraćanje u jednoumlje, a kada negativno pričamo o pjesmi, pričamo negativno i o žrtvi i stvaranju hrvatske države. Pjesmi Čavoglave pružimo podršku i ne dopustimo da netko tko ne voli hrvatsku državu gazi njeno stvaranje. Umanjujući pjesmu, umanjujemo i stvaranje države. Imamo svoju Domovinu, poštujmo žrtve i budimo ponosni što smo bili dionici vremena kada je ona nastala.”, zaključio je Deur za Narod.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasa