(VIDEO) Ivan Grbešić i Luka Mišetić o Bleiburgu: ‘Zatvorenike su žive bacali u jame’

Foto: Snimka zaslona

“U spomen na hrvatske žrtve križnog puta na 75. obljetnicu Bleiburške tragedije, Luka Mišetić i ja iznijeli smo neke činjenice koje se odnose na ovo poglavlje naše hrvatske povijesti (u priloženom videu) kako bi ih drugi mogli naučiti i sačuvati u sjećanju”, ističe Ivan Grbešić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hvala onima koji su tijekom godina znanstveno istraživali ovu temu. Snažno potičemo dodatna istraživanja i molimo članove naših zajednica širom svijeta da podrže takve napore kako bi povijesne istine napokon ugledale svjetlo dana”, poručuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivan Grbešić, pripadnik je druge generacije hrvatskih iseljenika u Kanadi, izabran je 2017. za predsjednika Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Njegovi roditelji su, otac 1965., a majka 1973. godine, napustili rodni Široki Brijeg i otišli u Kanadu. Grbešić je inače poduzetnik i pravnik iz Kanade, u čijoj tvrtki radi više od 500 odvjetnika.

Luka Mišetić, odvjetnik iz New Yorka, bio je odvjetnik hrvatskih generala u Haagu, a među njima i Ante Gotovine. Završio je trogodišnji poslijediplomski studij prava na Sveučilištu Notre Dame u Indiani i postao odvjetnik. Bio je najbolji student koji je dobio rektorovu nagradu. Specijalizirao je kazneno i civilno pravo. Rođen je u Chicagu, od oca Ivana iz Grabovnika i majke Ive rođene Čuvalo iz Proboja u okolici Ljubuškog, u BiH. Napustili su rodni kraj krajem šezdesetih godina prošloga stoljeća. Luka Mišetić je u Hrvatsku put došao 1986. kao 16-godišnjak. Potom je svake druge godine dolazio u posjet rodbini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.