(VIDEO) Letica: Inicijativa Baltik-Jadran-Crno more odmiče Hrvatsku od fiksacije na ‘Zapadni Balkan’ i ‘region’

Foto: snimka zaslona

Američki predsjednik Donald Trump potvrdio je dolazak u Poljsku 6. srpnja na summit Incijative triju mora: Jadran-Baltik-Crno more, objavila je Bijela kuća. Navode da će Trump ondje održati “vodeći govor”. Riječ je o političkoj platformi koju snažno podupire hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, radi jačeg gospodarskog povezivanja zemalja srednje i istočne Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grabar-Kitarović potvrdila da će Trump sudjelovati u summitu “Tri mora” u Poljskoj

“To je nešto na čemu radim od prošle godine i dolazak Trumpa pokazuje ne samo važnost te inicijative, nego potvrđuje i činjenicu da je ovo najveća i najsnažnija međunarodna inicijativa koju je Hrvatska poduzela. Time se žele pokazati čvrste veze sa Srednjom Europom, riječ je o strateškom repozicioniranju Hrvatske i Hrvatske kao države koja mora voditi aktivnu vanjsku politiku i što se mene tiče, za to ću se boriti uvijek i izboriti za Hrvatsku i naše interese”, kazala je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.

Inovativna paradigma u hrvatskoj vanjskoj politici

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što može Hrvatskoj donijeti inicijativa Tri mora i koliko znači potvrda da će na slijedećem summitu zemalja Srednje i istočne Europe okupljenih u toj inicijativi sudjelovati predsjednik SAD-a Donald Trump u HTV-ovoj Temi dana govorili su sociolog i publicist Slaven Letica i Lidija Čehulić Vukadinović sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti.

“To je jedna inovativna paradigma u hrvatskoj vanjskoj politici”, kazao je Letica.  “Krenula je zahvaljujući Kolindi Grabar-Kitarović. To je najprije bila inicijativa dva mora, Baltik-Jadran, i onda je poljski predsjednik Duda dodao Crno more, pa je to na poljskom inicijativa ABC, Adriatic, Baltik, Crno more.”

“To je jedna inicijativa koja odmiče Hrvatsku od fiksacije za ‘Zapadni Balkan’ i ‘region’, i u novim geostrateškim igrama ona pruža mogućnost da se ožive ta tradicija i interesi Srednje Europe, u nemirnom svijetu u kojemu se ne zna hoće li ta inicijativa biti most između istočne, srednje i zapadne Europe, ili prostor prevencije mogućih sukoba”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Važno je što je Donald Trump – to jest Bijela kuća – u svojem priopćenju istaknula čvrstu povezanost SAD-a sa Srednjom Europom”, nastavio je Letica. “Znači, pojam ‘Srednja Europa’ nije tako uobičajen u retorici State Departmenta. Oni su voljeli govoriti o istočnoj Europi i o Balkanu; na simboličnoj razini, to je velika diplomatska i vanjskopolitička pobjeda naše predsjednice”.

“Zajedničko pismo poljskog predsjednika Dude i naše predsjednice otišlo je prije dva mjeseca Donaldu Trumpu, susret u Bruxellesu je bio iskorišten – nažalost u hrvatskoj javnosti demoniziran u jednom skandaloznom videouratku jedne komercijalne televizije, gdje se željelo prikazati našu predsjednicu kao da se šverca do američkog predsjednika. Njezin osobni doprinos je bio da u izravnoj komunikaciji s predsjednikom Trumpom objasni zašto je važno da dođe u Wroclav”, istaknuo je.

“Mi u Poljskoj imamo jednu od najboljih hrvatskih veleposlanica, dr. Andreu Bekić, koja u tihoj diplomaciji, kao i naša predsjednica, sasvim diskretno, mimo medija, pokušava ponuditi jednu novu diplomatsku i vanjskopolitičku paradigmu koja se temelji na tradiciji diplomacije Dubrovačke republike”, dodao je Letica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump će službeno posjetiti Poljsku u srpnju prije sudjelovanja na summitu G20 u Njemačkoj. Posjet američkog predsjednika potvrdilo je poljsko predsjedništvo i kazalo da će to biti 6. srpnja. Summit G20 održat će se u Hamburgu 7. i 8. srpnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.