U HRT-ovoj emisiji Studio 4 ovaj tjedan tema je bila referendum oko imena Trga Maršala Tita u Zagrebu. U emisiji su bili Ivica Lovrić iz Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport grada Zagreba, Tomislav Jonjić, vijećnik u zagrebačkoj skupštini s liste Brune Esih i Dragan Markovina, predsjednik Nove ljevice.
“To je pitanje koje je irelevantno većini građana, koje ne bi trebalo uopće biti tematizirano, a jedina lista koja je to tematizirala dobila je mali broj glasova u odnosu na sve ostale liste”, rekao je Markovina, i proglasio uvjet stranke Neovisni za Hrvatsku gradonačelniku Bandiću političkom ucjenom.
“Zanemaruje se činjenica da bismo onda tako mogli razgovarati o promjeni imena i drugih dubioznih ulica, recimo Avenije Gojka Šuška, koji isto tako ima izrazito dubioznih elemenata u svojem političkom djelovanju”, ustvrdio je Markovina.
“8. svibnja 1945. Zagreb je oslobođen od fašizma i to je napravljeno u režiji partizana i konačnom pobjedom potvrđena je Zavnohovska Hrvatska, koja je prethodnica današnje Republike Hrvatske.”
“U pismu koje su Zlatko Hasanbegović i Bruna Esih poslali gospodinu Stieru, gradonačelniku Bandiću i premijeru Plenkoviću čujemo čitav niz gluposti. Ako vi pišete da je preduvjet da se riješe egzistencijalna pitanja taj da se promijeni ime Trga maršala Tita, a imamo iskustvo Splita gdje je 150 ulica promijenjeno početkom ’90-ih, pa između ostalog i Obala maršala Tita, nakon čega su egzistencijalna pitanja tako riješena da je cijela splitska industrija poharana, da se nije ukazao turizam grad ne bi od čega imao živjeti”, obrazložio je svoja stajališta, i zaključio:
“Pitanje hrvatskog antifašizma je pitanje hrvatske baštine. Ako idete brisati to nasljeđe, brišete hrvatsku baštinu. Najveći dio Hrvata je bio u partizanima”.
Podsjetimo, stranka Neovisni za Hrvatsku (NHR) čija je predsjednica Bruna Esih, a Zlatko Hasanbegović politički tajnik, uvjetovala je početak pregovora o suradnji s listom Milana Bandića u Skupštini Grada Zagreba uklanjanjem imena Trga Maršala Tita.
“Da je to efemerna tema, ona bi se riješila jednim potpisom, a očigledno da nije. Ona ima i simboličku važnost, ali i više od toga. To, naravno, nije ključno egzistencijalno pitanje, ali je preduvjet za rješavanje ključnih egzistencijalnih pitanja”, kazao je Zlatko Hasanbegović prije nekoliko dana.
Tekst se nastavlja ispod oglasa