(VIDEO) Pet dana otkako su na snazi nove, strože kazne evidentirano čak 3160 prekršitelja na cestama

Foto: snimka zaslona

Iako su visoke kazne za teške prekršaje itekako opravdane – prekršiteljima se u praksi nudi nekoliko mogućnosti. Mogu li se kazne mogu umanjiti, mogu li se oprostiti, zašto nije pametno čekati zastaru?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak 3160 prekršitelja evidentirano je na cestama u samo pet dana otkako su na snazi nove, strože kazne, javlja RTL.

“Najviše je prekršaja brzine, kao i inače, oko 30 posto. Interesantno da je sljedeći po broju prekršaja – nevezanje sigurnosnim pojasom. To inače nije bio takav postotak – veći od 20 posto. Ali to je samo na tragu onoga što tražimo – da se sankcioniraju prekršaji zbog kojih se događaju najteže prometne nesreće”, rekao je Miron Huljak iz Službe za sigurnost cestovnog prometa.

Zato su i novčane kazne puno rigoroznije. Ipak, ovisno o težini prekršaja, i dalje je moguće platiti samo dio. Za kaznu do 2000 kuna možete platiti pola odmah na mjestu gotovinom ili karticom. Ako u roku od osam dana platite kaznu u iznosu od dvije do pet tisuća kuna – bit će za trećinu manja. A kazne veće od pet tisuća kuna izriče sud za teže prekršaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviša kazna zasad je ona od 24.000 kuna pijanom vozaču bez vozačke u Koprivničko-križevačkoj županiji. Ipak, takav iznos rijetko tko ima pri ruci, a sud to uzima u obzir.

“Uvijek zakonodavac propisuje određeni raspon visine kazne. I uvijek se sve te olakotne okolnosti trebaju uzeti u obzir. Jer postoji takozvano zakonsko ublažavanje kazni koje imaju cilj da se smanje kazne i uzmu u obzir osobne obiteljske prilike počinitelja, pogotovo ta socijalna kategorija”, govori odvjetnik Krešimir Škarica.

Moguće je i plaćanje na rate. Ali nije moguće – ne platiti. Jer, Fina će pokušavati dvije godine ovršno naplatiti dug. Ako to ne uspije – kaznu je moguće odraditi radom za opće dobro ili boravkom u zatvoru. Nakon tri godine dug odlazi u zastaru. Ali, ta osoba više ne može voziti niti registrirati automobil. Pa će prekršitelji možda ipak razmisliti dvaput prije divljanja na cesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pet dana 300 prekršaja vezanih uz alkohol

”Zabilježeno je oko 900 prekršaja vezanih za prekoračenje brzine, oko 300 prekršaja vezanih za alkohol, 300 prekršaja korištenja mobitela i gotovo 700 nevezivanja sigurnosnim pojasom”, rekao je Miron Huljak iz Ravnateljstva policije, javlja dnevnik.hr.

Unatoč strožim kaznama nadzorne kamere hrvatskih autocesta i dalje gotovo svakodnevno bilježe apsurdne poteze vozača. U HAC-u dodaju kako vozači osobnih vozila nisu jedini koji krše zlatna pravila sigurnosti cestovnog prometa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Kad primijetimo da vozilo vozi u suprotnom smjeru, prilagođavamo dinamičku signalizaciju, pokušavamo korisnike koje redovno koriste autoceste obavijestiti o opasnosti na cesti”, dodaje Ordulj.

Zato podsjetnik – vožnja u suprotnom smjeru mogla bi vas stajati 20.000 kuna, a mogli biste ostati i bez vozačke na najmanje šest mjeseci.

Ugrožena su skupina i motociklisti koji sve češće pune stupce crne kronike. Samo u prošloj godini život je na motociklu izgubilo 55 osoba. Prevelika samouvjerenost najčešće dovodi do kobnih posljedica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.