(VIDEO) ‘Peti dan’: Pogledajte kako je reagirala Lana Bobić na pitanje Marije Selak o Istanbulskoj konvenciji

Foto: Snimka zaslona (Fotomontaža: Narod.hr)

Komentatori Marija Selak, Aleksandar Musić, Lana Bobić i Petar Tomev Mitrikeski u jučerašnjoj HRT-ovoj emisiji Peti dan razgovarali su o nasilju te seksualnosti nekad i danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lana Bobić: Porast nasilja

Lana Bobić istaknula je da se “teško oteti dojmu da nas je poplavio val nasilja, obiteljskog, huliganskog, vršnjačkog – od školskih klupa sve do Sabora.”

Bobić smatra da nasilje buja, što je rezultat institucionalnoga nasilja, jer institucije ne uspijevaju zaštiti žrtvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Školski primjer je slučaj iz Zadra koje je počinio ‘Daruvarac’. Koji šeta na slobodi i može se približiti žrtvi.”

(VIDEO) Tko je feministica Lana Bobić – nova komentatorica HRT-ove emisije Peti dan

Selak je pitala Bobić zašto misli da je nedovoljna Istanbulska konvencija u zaštiti od nasilja, na što Bobić ističe da “ratifikacija ne znači previše ako nisu implementirani mehanizmi koje konvencija propisuje.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Selak: Ne smijemo generalizirati

Filozofkinja Marija Selak istaknula je da smo te mehanizme usvojili i prije Istanbulske konvencije te osudila nasilje u Splitu, no ističe da ne treba pojedinačno nasilje generalizirati i pripisati svim Hrvatima nasilnost.

“Ne postoji opravdanje fizičkog nasilja, no ne treba generalizirati, osobito ako se radi o problemima navijačke subkulture,”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kod primjera sa žigosanjem, podignuta je ‘optužba za zločin iz mržnje premda je kasnije dokazano da nije baš tako. Treba vidjeti okolnosti događaja da bi se moglo klasificirati.

Obrat u slučaju djevojke kojoj je dječak upaljačem napravio slovo ‘U’ na ruci: Djevojka je sama tražila znak ‘U’ od kolege?

O slučaju Daruvarca, Selak je istaknula da je ‘od počinitelja postao žrtva i počeo govoriti o svojim ljudskim pravima, jer postoje instiitucionalne rupe.’

‘Daruvarac’, koji je pretukao 18-godišnju djevojku, žali se da mu je ‘život upropašten’ i tvrdi da su ugrožena njegova ljudska prava

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknula je rodno uvjetovano nasilje u zločinima među bliskim osobama.

“U puno većem broju stradavaju žene, a počinitelji su muškarci.”

Politolog Musić ističe da se “gubi granica između rulje i prava javnoga u našoj osjetljivosti na nasilje, jer društvene elite ne reagiraju pravovremeno.”

Mitrikeski: Ovakve stvari štete Hrvatskoj

Genetičar Mitrikeski se osvrnuo na incident u Splitu.

“Ovakvo nasilje čini medvjeđu uslugu Hrvatskoj. Te se ljude treba pravedno sankcionirati prema zakonu.”

“To nije domoljublje, jer nacionalizam i patriotizam nisu isto.”

Mitrikeski ističe da “Bruxelles čita lekciju Hrvatskoj, jer ovakve stvari štete Hrvatskoj. Moramo popuštati, tamo gdje moramo stiskati Beograd. Prije nego će ući u EU moramo stiskati Srbiju otvaranjem dosjea i nestalih, a sad ne možemo.”

Srpski klubovi ne žele u Split i okolicu: ‘Taj napad huligana bio je motiviran etničkom mržnjom’

Naglašava da “mediji iskrivljuju takve vijesti.“

Selak je utvrdila da „trebamo spriječiti daljnju produkciju nasilja.“

Gosti o ovoj temi zaključuju da trebamo graditi društvo nenasilja.

O seksualnosti nekad i danas

Mitrikeski naglašava da je„ljubav osjećaj i ne može biti usmjerena samo na sebe”, na što je Bobić dodala da je „internet promijenio gledište, jer je seks postao dostupniji i vidljiviji.“

Selak je zaključila da “virtualna stvarnost i servisi poput Tindera daju iluziju slobode s neograničenim izborima.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.