(VIDEO) Početak suđenja za Kostriće i pokolj žena i djece – što je radio DORH 26 godina?

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Nakon gotovo punih 27 godina od strašnog zločina u selu Kostrići na Banovini trebalo bi početi suđenje devetorici pripadnika Jedinice milicije za posebne namjene Kaline-Komogovina, tzv. “Šarenima”, zločinačkoj postrojbi tzv. SAO Krajine, navodi net.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među ubijenima u Kostriću bilo je devet žena, od kojih je jedna majka Vera Jurić s dvoje male djece Tomislavom (2 godine) i Darijem (5 godina), a kasnije kada je naišao i otac, i on je ubijen.

U Kostrićima je 15. studenoga 1991. godine ubijeno 15 mještana koji su preostali u selu nakon etničkog čišćenja i genocida nad Hrvatima Banovine u rujnu 1991. godine kada je ovaj hrvatski kraj pao u ruke JNA i srpskih četnika. Kostrići su hrvatsko selo sjeverno od Hrvatske Kostajnice u blizini Majura, još jednog mjesta gdje su Srbi počinili velike zločine 1991. godine – u obližnjim Graboštanima, Majuru i Stublju masakrirano je 20 Hrvata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među ubijenima u Kostriću  kojima je bila i majka Vera Jurić s dvojicom sinova Tomislavom (2) i Darijem (5), a kako bi pokušali prikriti zločin Srbi su zapalili sve kuće u selu.

> 15. studenoga 1991. Kostrići – selo u kojem su Srbi ubili sve stanovnike

Kostrići su zbog toga nazvani “najtužnijim selom u Hrvatskoj”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što se godinama upozoravalo kako taj zločin nije procesuiran (još 2006. prikazan je prilog na Novoj TV o ovom zločinu), tek ove protiv devetorice okrivljenih Županijski sud u Zagrebu, prije ljetne stanke, potvrdio je optužnicu. Uskoro bi trebao biti zakazan i početak suđenja. Čini se da bi to moglo biti pred samu godišnjicu ovog zločina, nakon mučnih i teških 27 godina šutnje pravosuđa.

Zar to može biti slučajno?

Naime, zločinci u odorama tzv. SAO Krajine, od kojih su mnogi možda i slobodno napustili Hrvatsku u zbjegovima ili općem puštanju zarobljenih neprijateljskih vojnika nakon Oluje, počinili su nezapamćen zločin – pobili su sve ljude koje su zatekli su selu. Valja napomenuti da ljudi koji su ostali u selu bili tek ostatak Hrvata koji su pobijeni ili protjerani ranije, u zločinima koji su se dogodili u rujnu 1991. godine kada je Kostajnica i cijeli kraj pao u ruke zločinačkih jedinica JNA i pobunjenika s Banovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako to da je DORH čekao punih 26 godina, do prošle godine, da podigne optužnicu za tako strašan zločin kao što je ubijanje svih preostalih stanovnika cijelog sela i paljenje istog?

Naime, tek u studenom 2017. godine DORH podiže optužnicu za strašan zločin u Kostrićima, a optužnicu DORH-a možete pročitati ovdje.

Cijela situacija je još mučnija ako se zna da je među ubijenima, osim dvoje male djece, bilo i devet žena.

> Hrvatski slučaj „Zec“ u sjevernoj Hrvatskoj: Ubijena cijela obitelj Jurić, sa dvoje djece od četiri i dvije godine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premda hrvatska javnost, već tradicionalno proteklih 27 godina, nije bila medijski adekvatno izvještavana o zločinima počinjenim nad Hrvatima u ratu (kao što je bila npr. u slučaju obitelji Zec, Medačkom džepu, Ahmićima, Guborima i slično), pa i danas jako mali broj građana Hrvatske zna za Kostriće: DORH je znao sve!

Što se onda čekalo 26 godina?

Naime, odmah nakon zločina, još studenoga 1991. hrvatsko je pravosuđe (županijski DORH) temeljem kriminalističke istrage PU Sisačko-moslavačke utvrdilo da su dvojica pripadnika postrojba specijalne namjene milicije pobunjenih Srba, s područja Dvora, bila dijelom postrojbe koja je počinila ratni zločin u Kostrićima protiv ratnih zarobljenika i civilnog stanovništva.

Zašto ni nakon 27 godina suđenje još nije ni počelo? Što se zaista događa u DORH-u, hrvatskom pravosuđu?

> Dr. Davorka Budimir za Narod.hr o klijentelizmu i dužnosti čelnika DORH-a: ‘Ne postoje ocjene za rad dosadašnjeg glavnog državnog odvjetnika’

Vratimo se koji dan unatrag i prisjetimo se slučaja Nikole Kajkića i ratnog zločina na Ovčari, te se zapitajmo: postoji li u Hrvatskoj opstrukcija istraga ratnih zločina, ne samo u II. svjetskom ratu, već čak i Domovinskom ratu?

> Na meti medijskih napada policajac koji je suspendiran nakon istrage Ovčare u kojoj ispitivao Pupovčevog stranačkog kolegu

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.