Lobira li Jakovčić u ime Plenkovićeve Vlade Bruxellesu za restrukturiranje Uljanika i hoće li HBOR dati kredit Končaru?

Foto: fah Fotomontaža: narod.hr

Radnicima Uljanika i 3. maja plaće za srpanj mogle bi biti isplaćene u četvrtak. Kako se neslužbeno može čuti, novac za isplatu plaća mogao bi se osigurati putem Centra za restrukturiranje i prodaju (CERP), koji bi za isplatu plaća za preko 4400 zaposlenih u Puli i Rijeci za prošli i ovaj mjesec mogao osigurati stotinjak milijuna kuna, tvrdi Novac.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Novi problemi za Uljanik: Prihodi nikad manji, brodogradilištu 3. maj blokiran račun

> Plenković smatra da stečaj za gubitaški Uljanik nije opcija

I Vlada je uključena u Program restrukturiranja Uljanika. Uljaniku bi pozajmica CERP-a trebala samo da osigura likvidnost u kraćem vremenskom razdoblju, dok Bruxelles ne odobri Program restrukturiranja, a tehnički ju je i najlakše izvesti. Jasno je da će se nakon toga morati tražiti dugoročno održivo rješenje govori izvor portala Novac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To dugoročno održivo rješenje svakako će uključivati strateškog partnera, Kermas energiju. Prema našim informacijama, u Uljaniku trenutno razmatraju više opcija za izlaz iz pat-pozicije u kojoj se našao pulski škver. Jedna je jači angažman strateškog partnera Kermas energije, koji je Uljaniku već ‘uletio’ s pozajmicom od 12,4 milijuna eura. Druga opcija je već spomenuti angažman CERP-a. Treća opcija, o kojoj se sve više govori, je angažiranje HBOR-a, na što je protekla dva dana ukazivao i sam premijer Andrej Plenković.

U Puli, čini se, računaju na sinergiju Danka Končara i njegove Kermas energije i HBOR-a. Naime, ako bi HBOR odobrio kredit Končaru, on bi kao kolateral mogao založiti svoju imovinu, pri čemu se, čini se, najviše računa na Brodotrogir. Končar je, podsjetimo, već zatražio kredit HBOR-a, no u HBOR-u su ga odbili, pa navodno sada razmatra kako ponovno tražiti kredit od te državne razvojne institucije.

> Damir Kajin za Narod.hr o skandalu Ivana Jakovčića: ‘Država bi za sanaciju Uljanika morala uplatiti 2,4 mlrd. kuna o čemu nitko ne želi progovoriti’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Uljanik: Norveški naručitelj raskinuo ugovor o gradnji broda, jer brodogradilište ne može dokazati da je osiguralo novac za gradnju

Kakvo god kratkoročno i dugoročno rješenje za Uljanik ‘iskemijali’, vremena je sve manje. Na to upozoravaju i sugovornici portala Novac iz Pule, koji ističu da se u svjetskoj javnosti itekako prati što se događa u Uljaniku. Stoga su i u Istri odlučili pojačati lobističke napore u Bruxellesu da se Europska komisija što prije očituje o Programu restrukturiranja Uljanika: prema neslužbenim informacijama portala Novac, taj dio posla obavlja europarlamentarac Ivan Jakovčić.

> Jakovčić napao Thompsona da ne bi morao govoriti o skandalu oko Končarovog Nadzornog odbora?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikati, pak, ističu da im je svejedno odakle će doći novac za plaće zaposlenih u Uljaniku i 3. maju, te ističu da će, bude li trebalo, ići u štrajk. Već danas bi se, kaže nam Đino Šverko iz Sindikata metalaca Hrvatske, mogao formirati štrajkaški odbor, a nije isključeno da bi štrajk mogao uslijediti već i sutra. Ipak, čini se da su i sindikalci skloni pričekati da vide hoće li plaće za srpanj u četvrtak sjesti na tekuće račune radnika Uljanika i 3. maja, pa tek ako se to ne dogodi organizirati štrajk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.