Novi problemi za Uljanik: Prihodi nikad manji, brodogradilištu 3. maj blokiran račun

foto: fah

Brodogradilištu 3. maj u petak je blokiran račun, navedeno je u odgovoru na upit Zagrebačke burze iz riječkog škvera, a Uprava je poručila i da će se programom restrukturiranja Uljanik brodogradilišta stvoriti pretpostavke za intenziviranje ukupnih poslovno proizvodnih aktivnosti Uljanik grupe, što uključuje i 3. maj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spašavanje privatnog Uljanika odnijet će duplo više novca od planiranog poreznog rasterećenja, prijeti novi rast javnog duga!

Pad ukupnih prihoda za 44%

Ova vijest dolazi nakon što je objavljeno kako je Uljanik Grupa prvo ovogodišnje polugodište završila s gubitkom od 364,8 milijuna kuna, što je povećanje za otprilike tri puta u odnosu na isto razdoblje lani kada je iznosio 113,3 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupni su prihodi Grupe iznosili 838,2 milijuna kuna i smanjeni su 44 posto. Glavninu prihoda čine prihodi od prodaje koji iznose 637,9 milijuna kuna i manji za 46 posto u odnosu na prvo polugodište lani.

Prije nekoliko tjedana ministar Horvat naglo otkazao gostovanje u Dnevniku

Gost Dnevnika Nove TV u ponedjeljak 23. srpnja trebao je biti ministar gospodarstva Darko Horvat. Međutim, ministar Horvat gostovanje je otkazao 45 minuta prije početka Dnevnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar gospodarstva Darko Horvat gostovanje u Dnevniku naglo je otkazao jer, kako kažu njegovi suradnici, nije dobio zeleno svjetlo Banskih dvora.

Teme razgovora, između ostalog, trebali su biti problemi oko Uljanika, porezna reforma te povećanje trošarina na alkohol i cigarete.

Nekoliko dana prije, ministar Horvat je u emisiji Otvoreno problem Uljanika okarakterizirao “problemom u ukupnim gabaritima i većim od Agrokora”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nešto više od 500 milijuna eura potrebno je da bi se kraju privela postojeća knjiga narudžbi, a Uljanik se osposobio za tržišnu utakmicu.

Norveški naručitelj raskinuo ugovor o gradnji broda – gomilanje gubitaka

Podsjetimo, 27. srpnja, zbog nemogućnosti Uljanika da ishodi bankarske i činidbene garancije sukladno odredbama iz ugovora o gradnji broda sklopljenog s kompanijom Nexans Subsea Operations AS iz Norveške, za jedan brod za polaganje kablova, kupac je jednostrano raskinuo ugovor o gradnji broda.

Dosadašnji gubici škverova u Hrvatskoj, od neovisnosti do 2011., kad su jamstva koja je Račanova vlada dala brodogradilištima došla na naplatu vladi Jadranke Kosor i zbog čega je te godine ostvaren rekordni proračunski manjak od gotovo 8 posto BDP-a, su iznosili preko 30 milijardi kuna, a sad je potrebno novih 4 do 5 milijardi da bi se u Hrvatskoj održala brodogradnja, kao u jedinoj državi EU koja još uvijek gradi komercijalne brodove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostale države Europe su u međuvremenu postupno odustale od brodogradnje kao neisplative, ponajviše zbog nižih troškova i niže cijene čelika na dalekom istoku, ili su zadržale samo gradnju putničkih cruisera i luksuznih jahti te eventualno vojnih brodova. Poljska je nedavno donijela odluku o zatvaranju brodogradiliša u Gdanjsku u kojem je nastao sindikat “Solidarnost”.

Damir Kajin za Narod.hr o skandalu Ivana Jakovčića: ‘Država bi za sanaciju Uljanika morala uplatiti 2,4 mlrd. kuna o čemu nitko ne želi progovoriti’

Koordinacija Sindikata metalaca Hrvatske – Industrijskog sindikata u Brodogradilištu 3. maj u četvrtak je, zbog neisplate plaće za srpanj, predala zahtjev za pokretanje procesa mirenja u sporu s poslodavcem.

Naglasili su da će se Sindikat metalaca u 3. maju pridržavati zakonom određene procedure oko rješenja problema te u dobroj vjeri voditi proces mirenja.

Prema podacima iz sindikata, plaće u 3. maju isplaćuju se do 15. u mjesecu, za oko 1320 radnika.

I u Uljanik Grupi kasni isplata plaća, pa sindikati traže hitnu isplatu najavljujući u suprotnom industrijske akcije. Svakoga mjeseca treba osigurati 51 milijun kuna da bi se mogle isplatiti plaće radnicima Uljanika i 3. maja.

U toj grupi je 4.241 zaposlenik. U sklopu te grupe je i 3. maja, u kojem Uljanik d.d. ima 88,27 posto temeljnog kapitala.

U srpnju je plan restrukturiranja Uljanika poslan Europskoj komisiji te da se čeka odgovor Komisije glede analize samog programa restrukturiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.