(VIDEO) Pogledajte kako su hrvatski specijalci odali počast zaboravljenim hrvatskim vojnicima iz Prvog svjetskog rata u Ukrajini

Foto: fah

Izložba umjetničkih fotografija i dokumentarni film HRVATSKI RATNICI – UKRAJINA dio su istoimenog projekta Moto kluba specijalne policije iz Domovinskog rata (MKSP), a koji je u cjelini svojim nazivom, sadržajem i porukom posvećen hrvatskom ratniku u svim povijesnim vremenima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekt je uključivao putovanje motociklima od Hrvatske do Ukrajine, obilježavanje i odavanje počasti poginulim hrvatskim vojnicima na području Galicije i Bukovja tijekom I. svjetskog rata, te susret s lokalnim vlastima i policijom. Upravo na temelju prikupljenih materijala s putovanja MKSP pripremio je dokumentarni film i izložbu umjetničkih fotografija.

Izložbu HRVATSKI RATNICI – UKRAJINA možete posjetiti u Hrvatskom povijesnom muzeju, Matoševa 9 u Zagrebu, do 3. ožujka 2019. Na otvorenju izložbe 30. prosinca premijerno je prikazan i kratki dokumentarni film Moto kluba specijalne policije iz Domovinskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fotografije i dokumentarni film prate sedmodnevno putovanje u Ukrajinu na koji su članovi MKSP krenuli 18. lipnja 2018. iz Zagreba te ga nastavili kroz Mađarsku, Poljsku i Češku. Prethodno su svoj osobni doprinos misiji putovanja članovi MKSP iskazali na vrlo dojmljiv način: svaki je iz svoga kraja donio grudu zemlje na oltar Domovine na Medvedgradu, gdje ju je, u kapelici sv. Filipa i Jakova 26. svibnja blagoslovio fra Tomislav Glavnik.

Blagoslovljena zemlja razasuta je po grobištima stradalih Hrvata u Ukrajini, njih gotovo 70 000, koji se nikad nisu vratili u svoj rodni kraj, kako bi majka Domovina, makar simbolički, ponovno zagrlila svoje sinove. Na svom putovanju članovi MKSP posjetili su, odali počast i obilježili brojna mjesta stradanja hrvatskih vojnika iz I. svjetskog rata. No posebnu pozornost iskazali su na Užočkom prijevoju, mjestu gdje su ratovali hrvatski ratnici u uvjetima vrlo sličnim onima u kojima su ratovali i hrvatski specijalci na Velebitu, a ujedno i jednom od najvećih stratišta Hrvata u Prvom svjetskom ratu, donedavno neobilježenom. Članovi MKSP ispravljajući stoljetnu nepravdu dali su izraditi spomen ploču od bračkoga kamena s posvetom ratnika ratniku na hrvatskom i ukrajinskom jeziku. Uz potporu lokalnih ukrajinskih vlasti ta je spomen ploča sada trajni podsjetnik i spomenik hrvatskome ratniku u Ukrajini.

Putovanju su se pridružila i dva člana akademske zajednice, dr. sc. Amir Obhođaš, povjesničar iz Hrvatskog državnog arhiva, istraživač hrvatske vojne povijesti, te dr. sc. Jevgenij Paščenko s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, izvanredni profesor na Katedri za ukrajinski jezik i književnost, istraživač i autor knjige “Hrvatski grobovi 1914.-1918., Karpati, Galicija, Bukovina“. Isti su, zajedno s pukovnikom Nikolom Tomincem, istraživačem Hrvata na bojišnici Prvoga svjetskoga rata, obilježavajući službeni početak realizacije projekta prethodno održali stručno predavanje pred sudionicima putovanja u prostoru Doma specijalne policije u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stotinu godina je prošlo no hrvatski ratnici nisu zaboravljeni. Niti onih koji su ih čekali više nema, ali ima onih koji prkose zaboravu. To je poruka koju s ovim putovanjem, filmom i fotografijama žele poslati hrvatski ratnici, heroji Domovinskog rata – ne smije i, dok je njih, neće biti zaborava!

Članovi Moto kluba specijalne policije iz Domovinskog rata udrugu su osnovali s ciljem okupljanja i povezivanja svih pripadnika specijalnih jedinica policije, radi promicanja i održavanja njihova ratnog identiteta te sprječavanja zaborava njihova doprinosa u obrani i oslobađanju Hrvatske tijekom Domovinskog rata. Članovi Moto kluba njeguju trajno sjećanje na žrtve i njihovo dostojno obilježavanje, ali i na ideale, povijesne i suvremene, kojima su vođeni tijekom svog aktivnog sudjelovanja u najznačajnijim akcijama u obrani suvereniteta RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.