(VIDEO) Predsjednica Hrvatske udruge socijalnih radnika: ‘Često smo nepoželjni i u svom poslu napadnuti’

Foto: snimka zaslona

Obilježava se Svjetski dan socijalnog rada koji ove godine naglašava promicanje važnosti ljudskih odnosa. O toj temi u Studiju 4 HRT-a govorile su Štefica Karačić, predsjednica Hrvatske udruge socijalnih radnika, i prof. dr. Marina Ajduković s Pravnog fakulteta u Zagrebu i dobitnica nagrade “Tatjana Marinić” za doprinost socijalnom radu. Tatjana Marinić, poznata kao zaručnica Antuna Branka Šimića, jedna je od najzaslužnijih što je još u socijalizmu osnovan studij za socijalni rad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Preko noći se ne može poboljšati status socijalnih radnika. Važno je da je javnost upoznata s problemima s kojima se oni susreću i što treba u sustavu poboljšati”, kazala je Marina Ajduković. Naglasila je kako se zakon može donijeti preko noći, ali problem je u primjeni. Osobito je važno da se javnost senzibilizirala i da je u fokusu pravo na život bez nasilja.

“Ovo što se danas događa nije ništa novo za socijalne radnike koji svoj posao ne mogu raditi bez empatije. Nama trebaju saveznici. Ono što danas govore u inicijativi #spasime, to socijalni radnici govore godinama”, naglasila je Štefica Karačić. Na pitanje jesu li, primjerice, u Njemačkoj centri za socijalni rad ‘rigorozniji’ i dolaze li u kontrole nenajavljeni, Karačić je odgovorila da neposredni rad s obiteljima nije stran ni nama te da imamo slične mjere zaštite i nadzora.

“Uvijek je cilj osnažiti obitelj i učiniti roditelje dobrim roditeljima. Nijedan sustav neće poduzimati najrigorozniju mjeru ako možemo stvoriti uvjete da dijete ostane u obitelji”, dodala je Karačić. Ajduković se nadovezala kako stručnjaci koji odlaze u obitelji to rade nakon radnog vremena i za to primaju naknadu od 400 do 800 kuna mjesečno. “Često su nepoželjni i u svom poslu napadnuti”, kazala je. Obje sugovornice složile su se da u cijeloj službi nedostaje stručnjaka, ali je manjkava i normativa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nije problem u funkcioniranju struke. Problem je u međuresornoj suradnji i činjenici da se, kad se dogodi neki slučaj, sve fokusira na socijalnu skrb. Mi nismo jedini zaduženi za rad s obiteljima”, naglasila je Štefica Karačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.