(VIDEO) Sve više političkih prebjega – je li ovo jedan od načina kako bi se to moglo zaustaviti?

Foto: fah, snimka zaslona, fotomontaža

Ovaj saborski saziv tek je na pola mandata, a sve je više do sad neviđenih prebjega, mahom u saborski Klub zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivša predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec u razgovoru za Novu TV iznijela je zanimljiv prijedlog o načinu na koji bi se to moglo spriječiti. Naime, Omejec smatra da bi se zabranom predizbornih koalicija to praktički zaustavilo.

”To je teza koju dugo razrađujem i za koju stalno govorim kroz svoje članke i nastupe da u Hrvatskoj nije dovoljno razrađena. Naš je izborni sustav mikstura, vrlo zahtjevna, za čiju je provedbu potrebna jako visoka politička kultura. Mi to nemamo. Nemamo dovoljno razrađen višestranački demokratski sustav. Naše političke stranke su vrlo slabe”, rekla je Omejec.

Podsjetimo, potreba promjene izbornog sustava postala je važna tema u Hrvatskoj nakon što je građanska inicijativa U ime obitelji organizirala od 21. rujna do 5. listopada 2014. izjašnjavanje birača o potrebi raspisivanja referenduma kojim bi se u Ustav RH unijela načela glasovanja koja potiču demokratizaciju izbornog sustava i političkih stranaka u Republici Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Kakve je promjene izbornog zakona tražila UIO, a zaustavio SDP-ov ministar uprave?

Jedna od točaka prijedloga udruge U ime obitelji bila je i zabrana predizbornih koaliranja, uz snižavanje praga za ulazak u Sabor.

Udruga U ime obitelji tada je predložila onemogućavanje zajedničkih kandidacijskih listi dviju ili više političkih stranaka, kako bi se svaka politička opcija (stranka ili nezavisna lista) samostalno predstavila, svojim programom i kandidatima, biračkom tijelu i na temelju stvarne potpore na izborima participirala u raspodjeli mandata u Hrvatskom saboru. Slična praksa propisana je primjerice Ustavom Norveške, a propisana je i njemačkim izbornim zakonom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po razmjernom sustavu koji je bio predložen, s velikim izbornim jedinicama i relativno niskim izbornim pragom od 3 %, nema nikakve potrebe za zajedničkim kandidacijskim listama političkih stranaka i time ni na koji način nije ugroženo načelo višestranačkog sustava.

Nužno je da svaka stranka posjeduje iste uvjete i mogućnosti ulaska u Sabor, neovisno o svojem koalicijskom partneru, s kojim će tek nakon provođenja izbora moći udružiti snage radi formiranja vlade ili oporbenog bloka na temelju izbornih rezultata.

Nadalje, birači bi trebali imati mogućnost glasanja za jedinstven politički program stranke, a dvije ili više stranaka sa zajedničkom listom ne mogu ponuditi homogeni politički program, jer bi se inače prethodno ujedinile u jednu stranku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.