Vidović Krišto: ‘Uzrok stanja u pravosuđu je i izostanak kontrole rada sudaca’

Zagreb, 20.04.2021 - Konferencija za medije zastupnice Karoline Vidović Krišto na temu: Pismo DSV-u vezano uz dokaze o protuzakonitom djelovanju pri imenovanju sudaca. Na fotografiji Karolina Vidović Krišto. foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Nezavisna saborska zastupnica Karolina Vidović Krišto izvijestila je utorak kako je uputila dopis svim članovima Državnog sudbenog vijeća (DSV) sa zahtjevom za utvrđivanjem činjenica i načina djelovanja na Trgovačkom sudu u Osijeku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Gotovo na svakodnevnoj bazi obraćaju mi se hrvatski građani zbog protuzakonitog djelovanja hrvatskog pravosuđa. Zlouporabe hrvatskih sudova su postale takve da ugrožavaju svakodnevicu hrvatskog čovjeka.“, upozorila je Vidović Krišto i dodala kako je problem i imenovanje sudaca.

“Jedan od glavnih uzročnika tog neizdrživog stanja u pravosuđu je i način imenovanja sudaca, ali i kontrole zakonitosti rada sudaca.”

Njeno izlaganje donosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uputila sam danas dopis svim članovima Državnog sudbenog vijeća sa zahtjevom za utvrđivanjem činjenica i načina djelovanja na Trgovačkom sudu u Osijeku. Naime, vršiteljica dužnosti predsjednice Trgovačkog suda u Osijeku, koja već više od 4 godine obnaša dužnost predsjednice tog suda, javno je izjavila da je imenovana na mjesto predsjednice tog Trgovačkog suda nakon što je to zahtijevala grupa gospodarstvenika u Slavoniji.

U prijevodu, navedena sutkinja bez ikakvog srama otvoreno priznaje da je postavljena na tu funkciju na temelju volje jedne interesne skupine. Ova skandalozna činjenica, koja svjedoči o razmjerima zlouporabe svih segmenata hrvatskog pravosuđa po ustaljenom principu, prolazi nezapaženo.

Gotovo na svakodnevnoj bazi obraćaju mi se hrvatski građani zbog protuzakonitog djelovanja hrvatskog pravosuđa. Zlouporabe hrvatskih sudova su postale takve da ugrožavaju svakodnevicu hrvatskog čovjeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za tri dana će, primjerice, biti izvršena deložacija jedne sedmeročlane obitelji, jer je sud kao temelj tužbe prihvatio ugovor jedne skandalozne banke u kojem su svi iznosi zacrnjeni. Zamislite da dođete u Poreznu upravu i donesete na primjer poreznu prijavu u kojoj ćete zacrniti svoje prihode – što mislite kako bi vam Porezna uprava odgovorila? Uputili bi vas na psihijatriju.

Ali hrvatski sud prihvaća pseudo-dokumente kao dokumente, a rezultati djelovanja pravosuđa su uvijek isti: običan hrvatski građanin je gubitnik, a moćnici su uvijek dobitnici. Zasad.

Jedan od glavnih uzročnika tog neizdrživog stanja u pravosuđu je i način imenovanja sudaca, ali i kontrole zakonitosti rada sudaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako je savezna pokrajina u Njemačkoj, Bavarska, imala potrebu prije nekoliko godina uvesti obvezatnu sigurnosnu provjeru sudaca, i to na njihovu lojalnost Ustavu i zakonu, onda je neminovno i u Hrvatskoj uvesti identičnu takvu provjeru pravosudnih dužnosnika na lojalnost hrvatskom Ustavu i zakonima, i – što je iznimno bitno – na legalnost stečene imovine.

Vjerojatno DSV i njegovi partneri u politici i medijima misle, i zamišljaju, da će ovakve skandalozne ispade, kao u slučaju navedene sutkinje, progutati zaborav, no ovaj puta se varaju. Ovo je eklatantno kršenje hrvatskog Ustava, koji je jasno definirao pravosuđe kao neovisno. Ovakvi utjecaji, kao što sam opisala, i kao što ih je opisala dotična sutkinja, dokazuju da to pravosuđe služi interesnim skupinama, a ne hrvatskim građanima kako to Ustav propisuje.

Time se ne krši samo hrvatski Ustav, već i Ugovor o Europskoj uniji, te ukoliko DSV ne postupi po zakonu, ovu problematiku ću dignuti na europsku razinu.

Neovisno pravosuđe i vladavina prava su preduvjet boljeg života hrvatskih građana, i od postizanja tih ciljeva ne ću odustati.”, zaključila je zastupnica Vidović Krišto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.