Višnja Starešina: ‘Koronavirus nam je pomogao da na određeno vrijeme ne vidimo ono najružnije oko sebe’

starešina
Foto: narod.hr

Već tjedan dana živimo globalnu groznicu koronavirusa. Evo čitam najsvježije brojke Svjetske zdravstvene organizacije da je od tog krunskog virusa gripe dosad u domicilnoj mu Kini umrlo 2788 ljudi, a u cijelome svijetu više od 2800 ljudi. Dakle samo nekoliko desetaka ljudi, mahom starijih i prethodno narušena zdravlja, u cijelome svijetu izuzev Kine umrlo je s dijagnosticiranim koronavirusom, piše Višnja Starešina u kolumni za Slobodnu Dalmaciju koju djelomice prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A cijeli svijet, uključujući i Hrvatsku upregnuo je do maksimuma svoje zdravstvene sustave da traže, identificiraju, izoliraju, zatuku taj – koronavirus. Dakako da nitko ne broji koliko je desetaka ili stotina tisuća u istih mjesec dana umrlo od nekih drugih virusa, od obične gripe, koliko milijuna od nekih drugih bolesti… Koronavirus je trenutačno neprijatelj broj jedan, bolest svih bolesti, gripa nad gripama, ugroza nad ugrozama, kao što i priliči jednoj takvoj medijski napuhanoj globalnoj histeriji. Zato je valja gledati s ljepše strane. Što lijepa nama donosi ta svjetska i nacionalna bitka protiv koronavirusa?

Živopisne slike zamaskiranih zdravstvenih specijalaca koji uspješno hvataju već u zraku svaki virus koji bi mogao podsjećati na koronavirus potpuno su zasjenile neke ružne slike i priče iz naše svakodnevice. Stišala se afera s našim zaraćenim masonima i skorojevićevskim “mejsonima”. Bivši državni odvjetnik Dražen Jelenić, na kojem se afera slomila, kao da je u zemlju propao. Više se nitko ne bavi banalnim imovinskim karticama dužnosnika kada je korona pred vratima, a kamoli osjetljivijim i ozbiljnijim temama poput stvarnih razloga iznenadnih ostavki samog vrha uprave Zagrebačke banke. Je li možda praonica novca za naše istočne prijatelje i saveznike radila malo (ili mnogo) iznad prihvatljivih kapaciteta? Nebitno, dok je koronavirus među nama.

Nikome nije čudno zašto hrvatska državna uprava tako sporo prevodi godišnje izvješće GRECO-a, antikorupcijskog tijela EU-a, o stanju korupcije i klijentelizma u Hrvatskoj. Kao da su se prvi put susreli s izvješćem na engleskom pa ne znaju prevesti? Ili kao da im nije dato prevesti? Ili su možda svi već pod koronavirusom?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz histeriju oko koronavirusa u drugi plan padaju prizori iz kampanje za stranačke izbore u HDZ-u, koji po profilu kandidata, po profilu njihovih mentora i po političkim običajima i demokratskim standardima podsjećaju na stanje u Partiji 1989. godine, prije gubitka vlasti i raspada.

I globalni problemi uz koronavirus izgledaju manji. Pa tako gotovo neprimjetno prolazi turska najava, ili ako želite prijetnja, da više neće niti pokušati zaustaviti na putu u Europu izbjeglice iz sjeverne Sirije, u kojoj se interesno, a i oružano sukobljavaju Turska i Rusija. To znači oko milijun novih tražitelja azila u državama EU-a. Pritom izbjeglicama iz Sirije, koje su proizvod tursko-ruskog sukoba, valja dodati i barem jednako toliko ilegalnih ekonomskih migranata iz islamskih zemalja diljem svijeta koji u Turskoj, Libiji, Maroku čekaju svoju ulaznicu za EU, znak za početak svojega migrantskog putovanja.

Zbog širenja epidemije koronavirusa u samom vrhu državne vlasti posebno je zanimljiv slučaj Irana, koji je uz Kinu, drugo najveće žarište. Najprije se zamjenik ministra zdravstva pred kamerama zakašljao, da bi mu sljedećeg dana bila dijagnosticirana zaraza koronavirusom. Ovih je dana zaraza dijagnosticirana i potpredsjednici države Massoumeh Ebtekar, koja je, kako je primijećeno, na sastanku vlade samo dan ranije sjedila blizu iranskog predsjednika Hassana Rouhanija. Nastavak dijagnostike na najvišoj državnoj razini s elementima teorije zavjere se iščekuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz mnogo umjetno izazvane panike, koronavirus nam je dosad pomogao da na određeno vrijeme ne vidimo ono najružnije oko sebe. Uz njega drugi problemi izgledaju manji. Zato ga čak možemo gledati s njegove ljepše, pa i šaljive strane. Barem dok se ljudi u skafanderima ne pojave pred našim vratima, zaključuje Višnja Starešina u kolumni za Slobodnu Dalmaciju.

Kolumnu u cijelosti pročitajte u Slobodnoj Dalmaciji.

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.