Višnja Starešina: Tuđmanova vizija pravne države u današnjoj klijentelistički okupiranoj Hrvatskoj nemoguća je misija

Nakon što je, počevši niotkud, osvojio gotovo osam posto glasova i jedan mandat u Europskom parlamentu, najavivši sljedeći izborni pohod na Pantovčak, a potom i na Banske dvore, bivši sudac Mislav Kolakušić je od domaćega političko-medijskog mainstreama odmah posprdno prozvan mesijom, piše Višnja Starešina u kolumni za Slobodnu Dalmaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(…)

Po čemu je to Macron, koji bi razvlastio države u korist novoga EU-a, dobri mesija, a Kolakušić, koji bi samo oslobodio hrvatsku državu od klijentelizma i korupcije, odmah opasni mesija?

Naslućujem odgovore. Macron je dobri i progresivni mesija jer čuva moć globalističkih upravljača iz sjene. Kolakušić je opasni mesija jer je samo najavio da bi mogao ugroziti moć domaćih upravljača iz sjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(…)

Kad smo već kod mesija i mesijanstva u politici, prisjetila sam se prigodno programskoga govora dr. Franje Tuđmana od 30. svibnja 1990. godine, na konstituirajućoj sjednici višestranačkog Sabora. Tada je to bilo čisto političko mesijanstvo.

(…)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tridesetak godina poslije vidi se koliko je Tuđman daleko i duboko vidio razvoj hrvatske države. U međuvremenu su se pojavljivali i nestajali raznorazni mesije, što pravi, što lažni.

Četvrta po redu točka iz Tuđmanova programa, odnosi se na uspostavu poretka pravne države uz dosljednu podjelu odgovornosti zakonodavne, izvršne i sudbene vlasti i modernizaciju državne uprave. Hrvatske su institucije danas okupirane i zarobljene od starih struktura prilagođenih višestranačkim uvjetima.

Klijentelistička mreža njihovo je sredstvo za upravljanje svim segmentima države i društva, a korupcija je posljedica. Danas je nemoguće ostvariti napredak u razvoju moderne hrvatske države bez slamanja klijentelističkog poretka unutar Hrvatske. S druge strane, njegovi moćni korisnici nastoje to spriječiti i zadržati moć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne vjerujem da je bivši sudac Mislav Kolakušić čitao Tuđmanov programski govor iz 1990. i njegovu točku br. 4. Ali već pet-šest godina pokazuje kako je prepoznao klijentelizam i korupciju kao ključni problem države.

(…)

Uspjeh na europskim izborima otvorio mu je prostor, najavljena kandidatura za predsjedničke izbore osigurat će mu javnu prisutnost i prepoznatljivost. Preuzimanje vlasti na parlamentarnim izborima zasad izgleda kao iznimno smion i nedostižan cilj pojedinca nasuprot sustavu, koji će ga nastojati uništiti.

No u vrijeme kada je Tuđman iz polukućnog polupritvora ukazivao da je krah komunizma neminovan ili kasnije u Saboru govorio o slobodnoj europskoj hrvatskoj državi – to je također izgledalo nedostižno. I on je tada braniteljima statusa quo izgledao kao mesija. Opasni mesija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakako da je u ovom trenutku neprimjereno mjeriti Kolakušića Tuđmanovim metrom. Nakon postavljanja cilja i određivanja prioriteta, Tuđman je znao i kako doći do tog cilja, kako iskoristiti povoljan međunarodni kontekst kraha jednog poretka za stvaranje države.

(…)

Kolakušić tek treba pokazati umije li i doći do cilja.

A Tuđmanova točka br. 4 je u današnjoj klijentelistički okupiranoj Hrvatskoj naizgled nemoguća misija.

Kolumnu u cijelosti pročitajte u Slobodnoj Dalmaciji.

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.