Vlada krajem 2018. godine osniva “nacionalno inovacijsko vijeće” za razdoblje od 2016. do 2020.

Foto: fah

U Vladi se ovih dana spominje “nacionalno inovacijsko vijeće”, osnovano u srpnju, a trebalo bi se sastati prvi put u petak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vodit će ga naizmjence ministar gospodarstva Darko Horvat i ministrica znanosti Blaženka Divjak, svatko po šest mjeseci. Sjednicu u petak trebao bi voditi Horvat. Ključna zadaća novoga vijeća je sveukupna koordinacija provedbe Strategije pametne specijalizacije za razdoblje od 2016. do 2020. godine, javlja Jutarnji list.

Tako će se Vladino vijeće nepoznatom metodologijom početi baviti politikama za 2016. i 2017. godinu. Ipak, još je zanimljivije da Vlada već ima slično vijeće. Naime, prije nego što je ovog srpnja osnovano “nacionalno inovacijsko vijeće”, krajem rujna 2017, godine upućen je prijedlog “inovacijskog vijeća RH”.

Nepuna tri mjeseca kasnije, 22. prosinca 2017., Vlada je donijela odluku o osnivanju novoga tijela službenoga naziva Inovacijsko vijeće za industriju RH. Vijeće sastavljeno od 20 članova i jednako toliko njihovih zamjenika moglo je početi s radom. Za predsjednika je imenovan državni tajnik Ministarstva gospodarstva Mario Antonić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I to vijeće osnovano je s ciljem da bude odgovorno  za upravljanje provedbom nacionalne Strategije poticanja inovacija 2016. – 2020., također nepoznatom metodologijom.

Po viziji Vlade i sposobnosti planiranja Hrvatska je peta najgora u svijetu

Punih devet mjeseci trebalo je Vijeću, zamišljenom kao bitnom razvojnim tijelom, da se prvi put sastane. Uspjeli su sjednicu organizirati 12. rujna ove godine. Jedan od revnijih članova vijeća postavio je negdje u travnju upit zašto se ono ne sastaje, a odgovor koji je primio iz Uprave za investicije, industriju i inovacije Ministarstva gospodarstva bio je, ukratko, da tijela državne uprave kasne s dostavom izvještaja o ostvarenju mjera Strategije, a bez toga nema smisla imati sjednicu vijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Generacija obnove prilagodila je hrvatskome jezičnom području i objavila video uradak pod nazivom “Priča o hrvatskoj birokraciji” koji je u kratkom roku skupio čak 353 tisuće pregleda.

“Mladi masovno odlaze iz države jer velikim porezima na plaću moraju financirati enormno veliku i neefikasnu javnu upravu”, poručili su iz Generacije obnove pri opisu videa koji je zbog svoje realnosti, u kombinaciji s duhovitošću, vrlo brzo postao viralni hit, a čini se da je i hrvatska Vlada sada osjetila sporu i preko svake mjere lošu birokraciju, zbog koje u Izvješću konkuretnosti imamo 2. najgoru upravu na svijetu, nakon Venezuele.

Kada su u pitanju vizije Vlade i sposobnost dugoročnog planiranja, Hrvatska je ponovno jedna od najlošijih zemalja na svijetu, pa je tako čak i Bosna i Hercegovina (134) jedno mjesto ispred nas, a iza nas se nalaze tek Grčka, Jemen, Salvador i na zadnjem mjestu, ponovno komunistička Venezuela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.