Vlada predlaže brža izvlaštenja

Vlada je s današnje sjednice u Sabor uputila prijedlog zakona o izvlaštenju kojim želi ubrzati proceduru izvlaštenja i olakšati provedbu investicijskih projekata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar pravosuđa Orsat Miljenić rekao je kako u Hrvatskoj ima primjera izvlaštenja koja nisu riješena čak 30 godina, na štetu vlasnika i investitora, tako da su podjednako nezadovoljeni privatni i javni interes.

Dodaje da Vlada predlaže promjene koje će utjecati na skraćenje vremena potrebnog za izvlaštenje koje sada prosječno u prvom stupnju traje četiri godine, na manje od godine dana, a za strateške projekte ispod šest mjeseci.

Među promjenama koje predlaže Vlada su obavezni očevid, koji je bitan zbog procjene vrijednosti nekretnine koja se izvlašćuje. Do sada očevid nije bio obavezan, a nekretninama je svejedno procjenjivana vrijednost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvodi se i jedinstvena metodologija utvrđivanja tržišne vrijednosti nekretnina kako bi se izbjegla dosadašnja praksa da se jednake nekretnine procjenjuju na različite iznose.

Vlada svojim prijedlogom nastoji spriječiti i špekuliranje. Događalo se, kaže MIljenić, da se sazna gdje će se što graditi, a špekulanti onda preuzmu nekretnine za malu cijenu.

U pravilu se radi o poljoprivrednom zemljištu koje se nakon prenamjene izvlašćivalo po cijeni građevinskog. To se događalo na cijelim trasama cesta, naveo je Miljenić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato bi se, prema Vladinu prijedlogu, pri izvlaštenju vlasniku plaćalo prema uporabnom svojstvu nekretnine prije promjene njezine namjene.

Što se tiče strateških projekata izvlaštenja bi se provodila u jednom stupnju, pri Ministarstvu pravosuđa, a pravna zaštita osigurala bi se kroz mogućnost tužbe Upravnom sudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.