Razina rijeke Save kod Županje u proteklih nekoliko dana opala je za metar i pol te se očekuje kako bi u idućih 48 sati vodostaj mogao opasti do razine od 980, kada bi na snagu stupilo redovno stanje obrane od poplava, rečeno je na konferenciji za novinare županijskog Stožera za zaštitu i spašavanje Vukovarsko-srijemske županije. Voda je došla do mjesta Strošinci, a približila se i Drenovcima, a iz Hrvatskih voda ističu da je moguće da će voda ići prema Soljanima. Pojasnili su da je preuranjeno govoriti o uzrocima puknuća nasipa dok se ne izvrši detaljne analize cjelokupne situacije.
Po riječima zamjenika generalnog direktora Hrvatskih voda Zijaha Mahmut Spahića, nasipi u županskoj Posavini koji se brane u dužini od 68 kilometara pod aktivnom su kontrolom. Mahmut Spahić je naveo kako rijeka Sava pored Županje protječe brzinom od 1100 kubičnih metara u sekundi dok je 16. svibnja, jednog od najkritičnijih dana, protok vode iznosio i 5500 kubičnih metara u sekundi.
Predsjednik županijskog Stožera župan Božo Galić zahvalio je svima koji sudjeluju u obrani od visokog vodostaja Save rekavši kako bez suradnje s općinama i mještanim ugroženih sela, Hrvatske vode ne bi uspjele odbraniti županjsku Posavinu od nabujalih savskih voda.
Galić se posebno zahvalio ministrima unutarnjih poslova i zdravlja, zamjerivši međutim predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću što, kako je rekao, kada je prije dva dana obilazio poplavljena područja, nije našao vremena da se sastane s članovima županijskog Stožera za zaštitu i spašavanje.
Pozdravio je odluku Vlade da se za poplavljane područja Vukovarsko-srijemske županije proglasi katastrofa, ocjenivši međutim da se to moglo i ranije učiniti.
Po riječima zapovjednika Hrvatske kopnene vojske generala Dragutina Repinca, stanje na poplavljenim područjima Gunje, Rajevog sela i Račinovaca je stabilno.
“Naši vojnici su i dalje u Strošincima i rade zajedno s mještanima koji nisu napustili selo. Moram pohvaliti mještane iz Soljana i Vrbanje, koji su puno napravili u obrani od poplava”, kazao je dodajući kako kroz razrušeni nasip u Rajevom Selu voda iz Save još uvijek ulazi u područje Posavine, a kod Račinovaca izlazi i vraća se u Savu.
U obrani od poplava u županjskoj Posavini angažirano je 611 vojnika koji već danima rade i na izvlačenju stoke iz poplavljenih područja, te je samo tijekom jučerašnjeg dana na sigurno izmješteno 321 grlo stoke.
Hrvatske vode: Pitanje puknuća nasipa rješavat će se naknadno
„Prodori su još uvijek aktivni i još nije moguće utvrditi njihovo stanje, kao ni razloge zašto je do njih došlo“, ocijenili su te dodali kako je nasip popustio uslijed ekstremno velikih vodostaja Save, koji se procjenjuju na 1000 godišnju pojavnost, a koji su nasip natopili i poremetili njihovu stabilnost.
„Visina vodostaja je za 1 metar nadmašila do sada zabilježene vodostaje“, istaknuli su te dodali kako će naknadne analize pokazati moguće razloge.
Pojasnili su da je preuranjeno govoriti o uzrocima puknuća nasipa dok se ne izvrše detaljne analize cjelokupne situacije, te uzmu u obzir svi relevantni faktori koji su doveli do ove situacije.
„Obzirom na još uvijek aktualnu i izvanrednu situaciju na terenu, sve naše snage su usmjerene na aktivnu obranu na preko 200 kilometara nasipa, što je u ovom trenutku prioritetna zadaća Hrvatskih voda“, ocijenili su. Pitanje puknuća nasipa rješavat će se naknadno.